Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση σε αναδασμό


Recommended Posts

καλησπέρα!μήπως μπορεί κανένας να με βοηθήσει με το θέμα του αναδασμού?εχω ενα τεμάχιο 22στρ. που εχει προέλθει απο αναδασμό.μπορω να κάνω κατάτμηση και να οικοδομήσω?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με αναδασμούς μιας και στην Αττική έχουμε επιδοθεί στην καλλιέργεια τσιμεντιάς...

Δεν έχω διαβάσει όμως και πουθενά για απαγόρευση κατάτμησης.

Το θεωρώ όμως αυτονόητο να ισχύει ο περιορισμός κατάτμησης μιας και είναι .... το αντίθετο του αναδασμού.

Δηλαδή το να κατατμείς ακυρώνει (κατά τη γνώμη μου) την ουσία του αναδασμού που είναι η συγκέντρωση των τμημάτων ψιλής κατάτμησης σε όσο το δυνατό λιγότερα μεγάλα αγροτεμάχια για την καλύτερη-αποδοτικότερη καλλιέργειά τους.

Link to comment
Share on other sites

για να μην σχολιάσουμε ότι ο αναδασμός γίνεται για καλλιέργειες και όχι για κατοικίες..

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω τα τεμάχια των αναδασμών χαρακτηρίζονται ως "Κλήρος" και ως "Ιδιοκτησία". Τα Κληροτεμάχια απαγορεύεται να κατατμηθούν, οι Ιδιοκτησίες αντίθετα μπορούν να κατατμηθούν.

Link to comment
Share on other sites

καθοτι ειμαι ζακυνθο που εχουμε σχεδιο ρυμοτομικο ΜΕΤΑ απο αναδασμο (1953) δεν υπαρχει απαγορευση κατατμησης στον ΚΑΝΟΝΑ της αρτιοτητας...οποτε επαγωγικα ουτε και εσυ το βλεπω ναχεις προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

καθοτι ειμαι ζακυνθο που εχουμε σχεδιο ρυμοτομικο ΜΕΤΑ απο αναδασμο (1953) δεν υπαρχει απαγορευση κατατμησης στον ΚΑΝΟΝΑ της αρτιοτητας...οποτε επαγωγικα ουτε και εσυ το βλεπω ναχεις προβλημα....

 

Άλλο θέμα είναι περιοχή αναδασμού να ενταχθεί σε σχέδιο και άλλο είναι να βρίσκεται εκτός σχεδίου προορισμένη για αγροτική καλλιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξέρω υπάρχουν δύο είδη αγροτεμαχίων: οι παλιές ιδιοκτησίες (από πάππου προς πάππου με παμπάλαια συμβόλαια) και τα εποικιστικά αγροτεμάχια τα οποία παραχωρήθηκαν καποτε στους ακτήμωνες για την αγροτική τους αποκατάσταση (τίτλοι του υπ Γεωργίας). Όταν γινεται αναδασμός κάπου τα χωράφια που αναδιανέμονται μπορεί να είναι ή ιδιοκτησίες, ή κληροτεμάχια (εποικιστικά αγροτεμάχια) ή και το ένα και το άλλο.Η αρμόδια τοπογραφική της περιοχής μετά από αίτηση υποχρεούται να σου αναλύσει πώς προήλθαν τα τελικά χωράφια του αναδασμού. Αν το χωράφι προέρχεται από αναδασμό παλιών ιδιοκτησιών τότε μπορεί να κατατμηθεί αν πληροί τις προϋποθέσεις. Τέλος στην περίπτωση που κάποιος είχε πριν τον αναδασμό και κλήρους και ιδιοκτησίες τότε παίρνει ξεχωριστούς τίτλους για τα προϊόντα των κλήρων (τα οποία δεν κατατμούνται) και ξεχωριστούς για αυτά των ιδιοκτησιών τα οποία όπως προανέφερα μπορούν να κατατμηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας ανέφερες συνάδελφε Μπουραζάνη.

Μήπως έχεις και τίποτα από νομοθεσία να μας παραθέσεις ώστε να εμβαθύνουμε και μεις λίγο??

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις αποψεις σας!και τι γινεται με την οικοδομηση?μπορώ να οικοδομησω βιοτεχνικο κτιριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.