Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη σε βεράντα - εσοχή εντός ιδεατού στερεού


Recommended Posts

1)Μπορεί να γίνει προσθήκη σε ένα ρετιρέ το οποίο είναι δεύτερη εσοχή, σε πολυκατοικία η οποία έγινε με άδεια του 1969 με σ.δ. 4,6 σε οικόπεδο 248,0 μ² περίπου, ενώ σήμερα ο σ.δ. είναι 3,0 ;

2)Αν με τον ΓΟΚ του 85 η βεράντα του είναι μέσα στο ιδεατό στερεό μπορεί να κατασκευάσει σκέπαστρο με κεραμίδια μέχρι 2,0 μ ύψος και να το κλείσει με τζαμαρία; και αν ναι, απαιτείται οικοδομική άδεια για την κατασκευή του σκέπαστρου και της τζαμαρίας; σημειώνω ότι τοσκέπαστρο θα κατασκευαστεί 0,60μ μέσα από το κιγκλίδωμα.

Η δεύτερή μου ερώτηση ισχύει εάν δεν μπορεί να γίνει κανονική προσθήκη στην βεράντα του ρετιρέ.

Link to comment
Share on other sites

και ναί και όχι.

Καταρχήν το δεύτερο ερώτημα σου δεν μπορεί να γίνει, αν δεν μιλάς για να είναι αυτός ο τρόπος κατασκευής της προσθήκης.

Οσον αφορά το πρώτο, λύσε μου μια απορία, πώς θα κάνεις προσθήκη εφόσον ο αρχικός συντελεστής ήταν μεγαλύτερος του υπάρχοντος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχεις συντελεστή δόμησης;

έχεις δικαίωμα υψούν;

έχεις τη συναίνεση της πολυκατοικίας;

(τα στατικά άλλη ιστορία)

 

το σκέπαστρο που λες είναι χώρος κύριας χρήσης πρέπει το ελευθερο ύψος να έιναι πάνω απο 2,40

Link to comment
Share on other sites

το συβόλαιο ορίσει ποιός έχει το δικαίωμα της μελλοντικής δόμησης

 

+ στην περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο δόμησης & ύψους (μέγιστου) και μπορείς να χτίσεις νέο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημέρα

 

Μου ζητήθηκε σε νομιμα υφιστάμενο κτίριο να τσεκάρω εαν επιτρέπεται η προσθήκη κατ'επέκταση βεράντας.

 

Σπίτι με οικοδομική άδεια απο το 1982, στο οποίο ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει προέκταση της βεράντας του (α όροφος) Τώρα η βεράντα βρίσκεται 3 μέτρα μέσα απο το όριο του οικοπέδου ( η βεράντα του ισογείου ειναι στα όρια του οικοπέδου)

 

Τι απαιτείται και τι ισχύει πολεοδομικά?

 

α) θα έχω θέματα συντελεστή δόμησης ή όχι?

 

β) τι υσχύει με τις αποστάσεις εφόσον βρίσκεται σε οικιστική ζώνη (εντός σχεδίου) ...σε μία πλαινή βεράντα έχει τηρήσει το 10% από το πλάτος του δρόμου....

 

εάν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ...ενημέρωση

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.