Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

Ρωμιοί, άμεση σχέση με τον πυρήνα της Βυζαντινής αυτοκρατορίας, μικρότερη με την αρχαία Ελλάδα.

ελληνικά δε μίλαγαν;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ελληνικά δε μίλαγαν;;;;;;

Ελληνικά μίλαγαν αλλά όχι καθαρεύουσα. Καποιοι που δε μίλαγαν τα μάθανε στο νέο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δε μας είπατε

τι ή ποιοι ήταν αυτοί που έκαναν την επανάσταση (ή τις επανατσάσεις αν θέλετε);

γιατί μετά από 400χρόνια δουλείας ή πολυπολιτισμικής συμβίωσης κατα άλλους

χαλάσαν τη βόλεψή τους ή ρίσκαραν την επιβίωσή τους;

 

τι σχέση είχαν με τους βυζαντινούς και τι με τους νεοέλληνες;

 

Αφρικανοί που εκσλαβίστηκαν ,υιοθέτησαν την ορθόδοξη θρησκεία και για χόμπυ μάθαιναν ως δεύτερη γλώσσα τα Ελληνικά για να γίνουν Ευρωπαίοι και να μην τους κοροιδεύουν πια Αφρικανούς.

Αφού μας δέχτηκαν ως Ευρωπαίους αποφάσισαν να μας απελευθερώσουν γιατί μας λυπήθηκαν και στη συνέχεια με τη συνεχή μας προπαγάνδα , προσαρτήσαμε τη Θεσσαλονίκη από τους Βούλγαρους (εξού και το Παοκτζής=Βούλγαρος) ,κλέψαμε την ιστορία των Μακεδόνων (αρχαίων Μakedonski) και βαπτιστήκαμε Έλληνες.

Βέβαια οι δυτικές χώρες συνεχίζουν να μας λένε Γραικούς ( Magna Grecia) και οι ανατολικές χώρες Γιουνάν (από το Ιωνία).

Tα βρήκαμε Zavi και Chris ;

 

Chris , oι μόνοι που δε μίλαγαν Ελληνικά ήταν οι Βλάχοι.

Βρε ,μπας και πέσαμε σε δωδεκαθειστή;

Ρε Χρηστάκη δεν υπήρχε ο όρος Βυζαντινός μέχρι το 1500.Κάποιος Γερμανός τον υιοθέτησε.

Ο Κ.Παλαιολόγος ως βασιλιάς των Ρωμιών υπέγραφε.

Βέβαια , αν θυμάμαι καλά , ο Θεοδόσιος είχε διασπάσει προ πολλού τη Ρωμαική αυτοκρατορία αφού την χώρισε στα δύο , δίνοντας στον ένα γιο του το ανατολικό κομμάτι και στον άλλο το δυτικό.

Μετά το 1.000 μ.Χ. (περίπου) η Βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν καθαρά Ελληνική.

Ουφ , κουράστηκα κι εγώ.

 

@Ζavi

Tελικά μήπως κάναμε βλακεία και δε γίναμε μουσουλμάνοι;

Έτσι θα παντρευόμασταν 4 γυναίκες ( μία Βραζιλιάνα ,μία Κουβανή , μία Ιταλίδα και μία Σλάβα ναπροσθέσω εγώ).......(από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση)

#104

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9250&page=11

Καλό μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Tα βρήκαμε Zavi και Chris ;

 

Όχι γιατί το link δεν παραπέμπει σε μάχη μεταξυ Μακεδόνων-Ελληνων και Περσών-Ελλήνων.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια οι δυτικές χώρες συνεχίζουν να μας λένε Γραικούς ( Magna Grecia)

 

Και εμείς τους λέμε Φράγκους.

Link to comment
Share on other sites

Chris , oι μόνοι που δε μίλαγαν Ελληνικά ήταν οι Βλάχοι.

Ρε Χρηστάκη δεν υπήρχε ο όρος Βυζαντινός μέχρι το 1500.Κάποιος Γερμανός τον υιοθέτησε.

Ο Κ.Παλαιολόγος ως βασιλιάς των Ρωμιών υπέγραφε.

Μετά το 1.000 μ.Χ. (περίπου) η Βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν καθαρά Ελληνική.

 

Ε,ΟΧΙ.

 

Οι Βλάχοι ήταν δίγλωσσοι.

 

Βυζάντιο:εμπορική αποικία Ελλήνων από την εποχή των Συρακουσών,έτσι ακριβώς ονομαζόταν αυτή η πόλη(Κωνσταντινούπολη).

 

βασιλιάς των Ρωμιών:αυτοκράτος των ρωμαίων,της ανατολικής ρωμαικής αυτοκρατορίας.Η δυτική ήταν υπό τον Επίσκοπο Ρώμης,σημερινός Πάπας.

 

Ήταν καθαρά ελληνική?Μία ρωμαική αυτοκρατορία που ομιλούσε ελληνικά μήπως?Κ εγώ αν θέλω τώρα μιλάω Αγγλικά.Αυτό με κάνει Άγγλο?Δηλαδή αν ζώ από το αίμα του Άγγλου αλλά μιλάω αγγλικά σημαίνει ότι είμαι άγγλος?

 

ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΣ ΟΛΑ ΦΙΛΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μίλαγαν αλλά όχι καθαρεύουσα. Καποιοι που δε μίλαγαν τα μάθανε στο νέο κράτος.

έλεος!!!!!!!

 

μιλάμε για 3000 χρόνια

-----

βρε Ζαβι μου γιατί η πρωτρύουσα μεταφέρθηκε από τη Ρώμη στην Κωνσταντινούπολη;

για πλάκα;

καταλαβαίνεις για πόσο σοβαρή απόφαση μιλάμε;;;;

------

Ήταν καθαρά ελληνική?Μία ρωμαική αυτοκρατορία που ομιλούσε ελληνικά μήπως?.

why????

 

Κ εγώ αν θέλω τώρα μιλάω Αγγλικά.Αυτό με κάνει Άγγλο?Δηλαδή αν ζώ από το αίμα του Άγγλου αλλά μιλάω αγγλικά σημαίνει ότι είμαι άγγλος?.

όχι Άγγλο, Αμερικανάκι!!!!!

και για να μην το πάρεις προσωπικά

μας κάνει Αμερικανάκια όλους μας!!!!

 

τώρα ας ακούσουμε και λίγο alternative rock για να ξεχωρίσομε από τη μάζα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

έλεος!!!!!!!

 

μιλάμε για 3000 χρόνια

-----

βρε Ζαβι μου γιατί η πρωτρύουσα μεταφέρθηκε από τη Ρώμη στην Κωνσταντινούπολη;

για πλάκα;

καταλαβαίνεις για πόσο σοβαρή απόφαση μιλάμε;;;;

 

Ο Μέγας Κωνσταντίνος έκανε τη μεταφορά στην ιδανική θέση (νέα Ρωμη) για να ανανεώσει τη Ρωμαική Αυτοκράτορία. Ακόμα έκανε και το Χριστιανισμό επίσημη Θρησκεία για τον ίδιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ε,ΟΧΙ.

 

Οι Βλάχοι ήταν δίγλωσσοι.

 

Βυζάντιο:εμπορική αποικία Ελλήνων από την εποχή των Συρακουσών,έτσι ακριβώς ονομαζόταν αυτή η πόλη(Κωνσταντινούπολη).

 

βασιλιάς των Ρωμιών:αυτοκράτος των ρωμαίων,της ανατολικής ρωμαικής αυτοκρατορίας.Η δυτική ήταν υπό τον Επίσκοπο Ρώμης,σημερινός Πάπας.

 

Ήταν καθαρά ελληνική?Μία ρωμαική αυτοκρατορία που ομιλούσε ελληνικά μήπως?Κ εγώ αν θέλω τώρα μιλάω Αγγλικά.Αυτό με κάνει Άγγλο?Δηλαδή αν ζώ από το αίμα του Άγγλου αλλά μιλάω αγγλικά σημαίνει ότι είμαι άγγλος?

 

ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΣ ΟΛΑ ΦΙΛΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

 

Η βλαχική είναι λατινογενής γλώσσα και μοιάζει με τα Ρουμάνικα.Η δε Ρουμανία στους χάρτες προ του 18ο αιώνα αναφέρεται μόνο ως Βλαχία (στην αρχαιότητα Δακία).Όταν έγινε ανεξάρτητο κράτος υιοθέτησαν τον όρο Ρουμανία για να δείξουν τη συγγένεια τους με τους Ρωμαίους.Για το αν ήταν δίγλωσσοι δεν είμαι σίγουρος , πάντως αν ακούσεις Βλάχο να τα μιλάει δε θα καταλάβεις τίποτα.

 

Η αυτοκρατορία μέχρι τότε δε χαρακτηρίστηκε ποτέ ως Βυζαντινή .

Στην πραγματικότητα, ο όρος "βυζαντινός" είναι ένας νεολογισμός τον οποίο χρησιμοποίησε στα 1562 για πρώτη φορά ο ιστορικός Ιερώνυμος Βολφ (Hieronymus Wolf, 1516-1580), τότε βιβλιοθηκάριος και γραμματέας στον οίκο των ισχυρών τραπεζιτών Fugger στην Αυγούστα (Augsburg). Ο Βολφ, ο οποίος επέδειξε μεγάλο ζήλο τόσο για τους Βυζαντινούς όσο και για τους κλασικούς συγγραφείς, είδε τη βυζαντινή ιστορία ως ένα ιδιαίτερο και ανεξάρτητο τμήμα της γενικής ιστορίας και συνέλαβε την ιδέα ενός Corpus Historiae Byzantinae (Σώμα βυζαντινής ιστορίας) που θα περιλάμβανε έργα Βυζαντινών ιστορικών από την εποχή του Κωνσταντίνου του Μέγα, μέχρι τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο.

 

Κατόπιν, τον όρο "βυζαντινός" τον καθιέρωσε ένας πολύ σημαντικός Γάλλος λόγιος και εκδότης, ο Ιησουίτης Φίλιππος Λαμπέ (Philippe Labbe, 1607-1667), ο οποίος προλογίζει το δικό του σώμα κειμένων βυζαντινής ιστορίας, με τις λέξεις: "De Byzantinae historiae scriptoribus...". Όταν εκδόθηκε ο πρώτος τόμος αυτής της συλλογής, δημοσίευσε μια έκκληση προς όλους τους λάτρεις της βυζαντινής Ιστορίας, με την οποία τόνιζε τη σημασία της ιστορίας της Ανατολικής Ελληνικής Αυτοκρατορίας "της τόσο εκπληκτικής σε γεγονότα, τόσο δελεαστικής σε ποικιλία και τόσο αξιόλογης για τη μακροχρόνιά της διάρκεια".

 

Στα 1680 ο Γάλλος ιστορικός, φιλόλογος, αρχαιολόγος, νομισματολόγος και εκδότης Κάρολος Δουκάγγιος (Charles DuCange, 1610-1688) χρησιμοποίησε τον όρο για να τιτλοφορήσει το ιστορικό του βιβλίο Historia Byzantina, που πραγματεύεται την ιστορία του κράτους της Κωνσταντινούπολης.

 

Ασφαλώς, για τους μελετητές της εποχής, το όνομα "Βυζάντιο" υπενθύμιζε ότι η πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας κτίστηκε από τον Μέγα Κωνσταντίνο στη θέση του αρχαίου Βυζαντίου, της αρχαίας πόλης της νοτιοανατολικής Θράκης στον Βόσπορο, που ιδρύθηκε το 659 π.Χ. από ομάδα Μεγαρέων αποικιστών με αρχηγό τον Βύζαντα στον οποίο οφείλει και την ονομασία της. Άλλωστε, οι αρχαΐζοντες Βυζαντινοί συγγραφείς συχνά ονομάζουν Βυζάντιο την Κωνσταντινούπολη, όνομα που τελικά κατέληξε να δηλώνει το σύνολο του κράτους. Η επέκταση αυτή της σημασίας του όρου "Βυζάντιο", δείχνει και τον πρωταρχικό ρόλο που διαδραμάτισε σε όλη τη βυζαντινή ιστορία ο κόσμος της Κωνσταντινούπολης.

http://www.rhodes.aegean.gr/sxedia/grafdaskalou/rentiniotisD_E/E/Istoria/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B7324-518.htm

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CF%85%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AE_%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1

 

Όσο για το τρίτο εννοώ ότι επειδή είχε περιοριστεί αρκετά εδαφικά, στα εδάφη του σημερινού Ελλαδικού χώρου συν κάποιες περιοχές στη Μ.Ασία και την Τραπεζούντα , οι υπήκοοι της ήταν στην πλειοψηφία τους Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη συζήτηση για την σχέση Βυζαντίου - Ελλάδας είχα διαβάσει προ καιρού στο

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=145432&highlight=%CE%B2%CF%85%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AE

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.