Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τί θεωρείται τελικά ισόγειο?


skan

Recommended Posts

Οχι συναδελφε..Στο πλαισο του διλημματος ειναι....Ωραιο σπιτι,περιποημενη και γουστοζικη κατασκευη,προσεγγισιμη τιμη...κοντά σε αυτό που ψάχνω.Και ξαφνικά ρωτάω και μου λέει ότι απο τα 120τμ,τα 45 είναι στην αδεια...Οπότε τώρα τί κάνω?Αυτό είναι το πλαίσιο σκέψης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν περιπτωσεις που υπηρξαν επιπτωσεις (προστιμα) λογω τετοιων παρανομων πραξεων..

 

 

Δυστυχως η καλύτερη λύση( η αγορά οικοπέδου και ανεγερση προσωπικής κατοικίας) είναι το ευκταίο.Αλλά ειναι πολύ υψηλό το κόστος οπότε δεν παίζει τέτοια περίπτωση.

 

Απο ποια αποψη λες οτι το κοστος ειναι πολυ μεγαλο?

Γιατι στην πραγματικοτητα το κοστος θα επρεπε να ειναι αρκετα μικροτερο ή στην χειροτερη το ιδιο με την αγορα ενος ετοιμου.. Αρκει να συγκρινεις ομοια πραγματα.. μισα παρανομα αυτος μισα παρανομα κι εσυ..

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαισο του διλημματος ειναι....

και να τ'αγοράσεις πάλι το δίλημμα θα σου παραμείνει,

 

απλά θα έχει τη μορφή: "μήπως έκανα.....βλακεία(sic) και το πήρα?"

 

γιατί εν πλήρη συνειδήσει και έχοντας σώας τας φρένας σου, γνωρίζεις τι παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Και για να πουλάνε σημαινει ότι υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει,χωρίς να εχει πρόβλημα.Δεν εχω ακούσει ποτε κάποιος να εφαγε πρόστιμο επειδη αγόρασε υπόγειο που ειναι σαλόνι και δωματιο..

Αρα,οδηγουμαι στη σκέψη: Εστω και τ αγοράζω...Τι προβλήματα θα έχω αν και εφόσον δώσω και κάποια χρήματα για την τακτοποίηση?

 

Εσύ μπορεί να μην άκουσες, εγώ όμως έχω ακούσει πολλές φορές. Και καταγγελίες στο ΙΚΑ γίνανε, και καταγγελίες στην πολεοδομία.

Όσο για τα 3-4 χιλιαρικα που λές. από πού βγάίνει αυτό? Με αντικειμενική αξία στα 800 ευρώ που είναι το ελάχιστο ανα μ2 τα 75 μ2 θα σου βγούνε 7.500. Αν έχεις παραπάνω αντικειμενική ... υπολόγισε πόσο θα σου βγεί.

Και αυτό εάν τα χωρίσματα στο υπόγειο είναι νόμιμα χτισμένα, όπως επίσης και το WC. Αν όχι, τότε παρά την τακτοποίηση θα συνεχίσεις να είσαι παράνομος

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω?Υπάρχει ενα ομιχλωδες τοπιο που με κάνει (ως αγοραστη) να θέλω αλλά ως μηχανικό να μην θελω.Και τελικά δεν ξερω αν είναι καλό να παρεις κατι που ενδεχεται στο μελλον να σε ταλαιπωρησει...Αλλά και το κακό είναι ότι δεν υπάρχει επαρκης ενημερωση για το τι θα γινει με την τακτοποιηση του

Link to comment
Share on other sites

λλά και το κακό είναι ότι δεν υπάρχει επαρκης ενημερωση για το τι θα γινει με την τακτοποιηση του

εν αντιθέσει με την επαρκέστατη ενημέρωση που υπάρχει για το τι ειναι νόμιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.