Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθη προς αποφυγή


vasiliki-cv

Recommended Posts

Ξεκινάω αυτο το θέμα με αφορμή το σημερινό μου πάθημα.

Θα ξεκινούσαμε εκσκαφή σήμερα στο κέντρο της Αθήνας. Είχαμε κανονίσει "σκαφτιά", και ραντεβού με αρχαιολογία. Το λάθος που έγινε ήταν πως δεν διευκρινίσαμε με την αρχαιολογία τι τσάπα έπρεπε ή θα ήθελαν να χρησιμοποιήσουμε και μόλις είδαν το ερπυστριοφόρο (το οικόπεδο θα φτάσει σε στάθμη -7,00μ και στα 6 έχει νερά) το γύρισαν πίσω μέχρι να φέρουμε ένα με λάστιχα.

Σκέφτηκα λοιπόν πως προσωπικά σήμερα -όπως και σχεδόν κάθε μέρα στο εργοτάξιο- κάτι έμαθα. Γιατί λοιπόν να το κρατήσω για τον εαυτό μου και να μην το μοιραστώ με συναδέλφους που μπορεί έστω και ένας να μην το ξέρει.

Αυτή λοιπόν είναι η πρότασή μου. Να γράφουμε προσωπικές εμπειρίες, λάθη δικά μας ή υπεργολάβων, εργατών κτλ που ίσως βοηθήσουν στην συνέχεια κάποιον συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Θα κατέστρεφε είπαν τυχόν ευρήματα...

 

Και θα συνεχίσω με λάθη για να πάρουν θάρος και άλλοι συνάδελφοι να μοιραστούν τα δικά τους.

 

'Επρεπε να τοποθετήσουμε ψευδοροφή σε διάδρομο, φωτιστική με πλάκες ορυκτών ινών 60x60cm. Άφησα τον εργοδηγό του συνεργείου να βάλει τις ντίζες και τον σκελετό στήριξης λέγοντάς του πως ο διάδρομος θα φωτιζόταν με φωτιστικά ψευδοροφής 60x60cm και έφυγα ήσυχη. Όταν επέστρεψα ευτυχώς νωρίς με περίμενε η έκλπηξη. Είχα θεωρήσει αυτονόητο δυστυχώς οτι θα είχαν προβλέψει οτι στον διάδρομο του 1 μέτρου τα φωτιστικά θα έμπεναν στο κέντρο και όχι όπου τύχει. Εκείνος είχε θεωρήσει λογικό και βολικό πάνω από όλα να ξεκινήσει να τοποθετεί τις πλάκες από την άκρη με σκοπό να μπουν τα φώτα σύριζα στον τοίχο...

Πάντα λοιπόν θα εξηγώ με σχέδιο τι ακριβώς θέλω και δεν θα θεωρώ τίποτα αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, άλλα άντε βρές άκρη απο την άλλη...

Γεγονός είναι ότι σε 2 ίδιες τσάπες, μια με ερπύστριες και μια με λάστιχα, η ερπύστρια έχει πάντα καλύτερη κατανομή βάρους (kN/m2)... αν δεν τους το είπες τότε χρησιμοποίησέ το την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, άλλα άντε βρές άκρη απο την άλλη...

Γεγονός είναι ότι σε 2 ίδιες τσάπες, μια με ερπύστριες και μια με λάστιχα, η ερπύστρια έχει πάντα καλύτερη κατανομή βάρους (kN/m2)... αν δεν τους το είπες τότε χρησιμοποίησέ το την επόμενη φορά.

Το ότι διαφώνησαν δεν έχει να κάνει με το βάρος αυτό καθ΄αυτό του μηχανήματος, αλλά με το μέγεθος του κουβά (για να το πω απλά) και με το τι ποσότητες χώματος θα παίρνει κάθε φορά. Αυτοί θέλουν μικρό μηχάνημα για να μην κάνει μεγάλη κατραστροφή εάν υπάρχει κάτι από κάτω. Σε δική μου περίπτωση που η τσάπα κάτι φάνηκε ότι ακούμπησε, αποφάσισαν να προχωρήσουν με τομές και όχι μόνο δεν δέχτηκαν να τις κάνει μηχάνημα, αλλά ζήτησαν εργάτες με κασμά και φτυάρια. Σημειώνω ότι ήθελαν βάθος περί τα 2 μέτρα σε ξηρή άργιλο και ο μήνας ήταν.......Ιούλιος. Τελικά τους έπεισα και το κάναμε με JCB.:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Ilias,

 

Κατανοητό αυτό που λές, άλλα η συνάδελφος δεν είπε ότι ήθελαν μικρό μηχάνημα, απλά λαστιχοφόρο. Όσο για το μέγεθος του κουβά, ξέρω και φαντάζομαι το ίδιο και εσύ, πολλά μικρά ερπυστρυοφόρα (1-3t) που έχουν πολύ μικρότερους κουβάδες απο τα JCB, μιας και η κύρια ασχολία τους είναι να ανοίγουν χαντάκια.

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι ότι σε 2 ίδιες τσάπες, μια με ερπύστριες και μια με λάστιχα, η ερπύστρια έχει πάντα καλύτερη κατανομή βάρους (kN/m2)...

 

Ναι αλλά αν υπάρχουν επιφανειακές αρχαιότητες το ερπυστριοφόρο θα προξενήσει πολλές περισσότερες βλάβες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.