Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στροφική Δυσκαμψία κόμβων - όρια


 

Recommended Posts

Άπειρη είναι όταν θεωρείς οτι λειτουργεί σαν διάφραγμα,Αν δέν σε ενδιαφέρει η βιβλιογραφία συνάδελφε δέν μπορώ να σου κάτι άλλο,αναμένω τη γνώμη σου στο θέμα.Προφανώς οταν λύνεις με πεπερεσμένα η πλάκα σου δέν παραμορφώνει στο επίπεδο τής!!!!.Οκ.Θα σκανάρω ένα κομμάτι απο το manual του STATIK σε νέο θέμα περι πλακών γιατί ειναι offtopic,θα περιμένω να συνεχίσουμε τη κουβέντα μας εκεί.

 

Η διπλωματική που ανέβασα ίσως σε βοηθήσει σ'αυτο που ζητάς, θα προσπαθήσω να βρώ ότι άλλο μπορώ (θέλει να σκαλίσω, γιατί όπως είπα δέν είμαι ειδικός)

 

Η πλάκα ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ επίπεδο στοιχείο και ως εκ τούτου έχει εκτός επιπέδου δυσκαμψία.... . Φυσικά και με ενδιαφέρει η βιβλιογραφία και έχω αρκετή από δαύτη, αλλά δεν υιοθετώ κάτι που δεν συμφωνώ (για να μην παρεξηγηθώ αναφερομαι σε όρους όχι σε θεωρία).

 

Όταν λύνεις με πεπερασμένα προφανώς και η πλάκα παραμορφώνεται στο επίπεδό της. Αυτό είναι κ το νόημα του να βάλεις την πλάκα με πεπερασμένα.

 

Μην σκανάρεις ειλικρινά κανένα κομμάτι του Statik για μένα...αν θες για το thread καν' το.

 

Δεν βρίσκω τη διπλωματική που λες στο link...πώς τη βρίσκω;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ανέβηκε νομιζω, jackson δέν διαφωνώ μαζί σου, θέτω τούς δικούς μου προβληματισμούς απλά.Είπα απο την αρχή δεν ειμαι ειδικός σε θέματα μεταλλικών.Προβληματίζομαι με το θέμα προσομοίωσης απλά

 

Και έχεις δίκιο είναι εκτός επιπέδου!!! σωστά jackson, είναι στο #26

 

Προσωπικά δέν βρίσκω λάθος στο να απλοποιήσεις τη προσομοίωση σου με απλή πλάκα.Κάπου στη πειραματική πλατφόρμα του ΑΠΘ για το μεταπτυχιακό του, έχει ένα καταπληκτικό pdf στην αγγλική με tips πάνω στα μεταλλικά.Ουσιαστικά εξηγεί πώς ένα σύνθετο πρόβλημα μπορείς τα απλοποιήσεις.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Η διπλωματική που ανέβασα ίσως σε βοηθήσει σ'αυτο που ζητάς, θα προσπαθήσω να βρώ ότι άλλο μπορώ (θέλει να σκαλίσω, γιατί όπως είπα δέν είμαι ειδικός)

 

Προσωπικά δέν βρίσκω λάθος στο να απλοποιήσεις τη προσομοίωση σου με απλή πλάκα

 

Η διπλωματική που ανέβασες δεν είναι τίποτα άλλο από μία εφαρμογή του κανονισμού με ένα "κτιριακό" πρόγραμμα πάνω κάτω με μια γρήγορη ματιά (παρεπιμπτόντως δεν ψάχνω να βρω κάτι...) .

Πάραυτα δες σε κάποια σημεία της εργασίας κάποια από αυτά που σου είπα πριν...

 

5.2.3 Διάφραγμα (σελ 174)

Γενικά, στο Etabs υπάρχει η δυνατότητα της προσομοίωσης της

πλάκας των ορόφων με την πραγματική, εντός του επιπέδου της, δυσκαμψίας

(δυστένειας εν προκειμένω),............Σ΄ αυτήν την περίπτωση έχουμε

«άκαμπτο διάφραγμα»(rigid diaphragm)

 

Βλέπεις ότι αναφέρεται αυτό που σου είπα...δυστένεια. Παρακάτω βέβαια είναι πάλι λάθος, το rigid diaphragm μεταφράζεται ως απαραμόρφωτο διάφραγμα και όχι ως άκαμπτο.

 

(σελ 175)

Κριτήριο δηλαδή

αποτελεί το αν η διαμόρφωση των συνδέσεων (διάταξη των κοχλιών και των

μετωπικών πλακών κυρίως, ως προς τα συνδεόμενα στοιχεία) επιτρέπει ή όχι τη

σχετική στροφή των μελών.

 

 

 

ΤΙ εννοείς απλή πλάκα;;;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Jackson διαφώνησα στον όρο "στροφική δυσκαμψία".Επίσης έγραψα οτι ο Βάγιας το εξηγεί στο βιβλίο του και μισο λεπτό να το βρώ ακριβώς σελ και τίτλο βιβλίουΚεφάλαιο 8 σελ 511 απο το βιβλίο ΣΙΔΗΡΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ανάλυση και διαστασιολόγηση.ΣΕΛ 591 "Συμπεριφορά συνδέσεων ώς προς τη στρέψη"

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ρε jackson για εσάς τα ψάχνω, και όποιον άλλο τον ενδιαφέρει.Δέν μπαίνω σε διαδικασία να σου αποδείξω οτι ξέρω κάτι παραπάνω απο εσένα.Διαβάζοντας αυτά που κυκλοφορούν δέν βρίσκω πουθενά τον όρο "στροφική δυσκαμψία".Ακόμα και ο βάγιας το χαρακτηρίζει συμπεριφορά τών συνδέσεων ώς προς τη στρέψη.Προσπαθώ και εγώ να βγάλω άκρη, βόηθα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει μπερδέψει ρε συ McRaster. Αυτά που αναφέρει στη σελ 591 ο Βάγιας είναι για στρεπτική καταπόνηση. Εγώ σου είπα μην συγχέεις καμπτική καταπόνηση με δυστρεψία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή δέν βγάζω άκρη.Η ερώτηση έχει να κάνει με τίς συνδέσεις τής πλάκας στα δοκάρια μέσω διατμητικών ήλων ή έχει να κάνει με τίς συνδέσεις τών μεταλλικών στοιχείων; Ας ξεκαθαρίσουμε αυτό πρώτα για να ξέρω που να κοιτάξω

 

Λοιπόν η ερώτηση είναι.

 

"Γενικά στους κόμβους μεταλλικών υιοθετούμε στις πλείστες περιπτώσεις συνδέσεις τέμνουσας και συνδέσεις ροπής. Τα όρια του ΕC3 για την στροφική δυσκαμψία είναι kb>25 για άκαμπτο κόμβο και Kb<0.5 για αρθρωτό.Στις περισσότερες περιπτώσεις ακόμα και για απλές κατασκευές ιδιαίτερα η επίτευξη των ορίων στους άκαμπτους κόμβους προκύπτει αρκετά αντιοικονομική.

Τώρα στις περιπτώσεις που βρισκόμαστε κοντά σε αυτά τα όρια π.χ για άκαμπτο κόμβο προκύπτει Κb=22 απαιτείται παραπάνω βελτίωση ή γενικά είμαστε εντός των ορίων ?

Κάπου είδα οριζ. λάμες ενίσχυσης κατα μήκος του κορμό της δοκού. Αυτό βοηθάει και πώς?

Η στροφική δυσκαμψία των κόμβων είναι ενα μεγάλο θέμα. Τα όρια που εισήχθησαν στους κανονισμούς προέκυψαν πιστέυω μετά από πολυάριθμα πειράματα. Εμείς οι μηχανικοί της πράξης και εφαρμογής προσπαθούμε να ισσοροπήσουμε μεταξύ κανονισμών και κόστους."

 

Δέν καταλαβαίνω τη "στροφική δυσκαμψία" και πώς υφίσταται στη σύνδεση αν δέν υπάρχει στρέψη στη δοκό ή το υποστύλωμα.Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Δηλαδή πώς θα φτάσεις να εξετάσεις ένα φαινόμενο στη σύνδεση σου αν δέν υπάρχουν τα βασικά κριτήρια "Δυνάμεων".

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα του topic και θα ήθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζει κάποιος συνέδελφος κάποιο κανονιστικό κείμενο, το πως επηρεάζει η ύπαρξη πλάκας σκυροδέματος την στροφική δυσκαμψία ενός κόμβου?

 

Kαι για να πω και την άποψή μου στο αρχικό ερώτημα....αφού αντιμετωπίζουμε τους σύμμικτους κόμβους ως μεταλλικούς και μας πονοκεφαλιάζει το τι γίνεται πραγματικά, δεν μας μένει παρά να το εφαρμόσουμε στην πράξη και να κοπούν και οι πονοκέφαλοι!!!!!! Άρα...

 

...μην βάζεται διατμητικούς ήλους κοντά στις στηρίξεις :idea: :idea: :idea: !

 

 

YΓ. McRaster η ερώτηση που έγινε αργότερα και συζητάμε τώρα είχε να κάνει με σύμμικτες δοκούς...

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Δέν καταλαβαίνω τη "στροφική δυσκαμψία" και πώς υφίσταται στη σύνδεση αν δέν υπάρχει στρέψη στη δοκό ή το υποστύλωμα.Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Δηλαδή πώς θα φτάσεις να εξετάσεις ένα φαινόμενο στη σύνδεση σου αν δέν υπάρχουν τα βασικά κριτήρια "Δυνάμεων".

 

Δεν υφίσταται, δεν γίνεται...μην προσπαθείς να τα συσχετίσεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις συνδέσει στροφική δυσκαμψία με στρέψη...το είδες κάπου σε αυτά που γράφεις ή σε κάποιο βιβλίο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.