Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στροφική Δυσκαμψία κόμβων - όρια


 

Recommended Posts

Διότι, θα πρέπει να έχει κάνει παραδοχές:

  • Για το πόσο σφιγμένοι είναι οι κοχλίες
  • Για τις κατασκευαστικές ανοχές στην διεπιφάνεια στύλου - κομβοελάσματος (δεν υπάρχει απόλυτη επαφή)
  • Για την παραμόρφωση του κομβοελάσματος λόγω συγκολλήσεων
  • Για την σχέση σ/δ στο κομβοέλασμα κατά την είσοδο στην πλαστική περιοχή γύρω από τους κοχλίες (εξαρτάται από τις παραμένουσες τάσεις και τα πάχη των ελασμάτων)
  • κλπ

 

Καλά όλα αυτά, αλλά ειλικρινά πιστεύω πως η αβεβαιότητα των ανωτέρω, είναι κατά πολύ πολύ μικρότερη από την αβεβαιότητα των παραδοχών του πλέον συνηθισμένου και αρκετά σημαντικού ελέγχου στα μεταλλικά...του λυγισμού.....

 

Όπου πολλές φορές κάνοντας μη γραμμικές αναλύσεις με τις παραδοχές του κανονισμού περί ατελειών κλπ, βγάζεις αποτελέσματα που απέχουν πολύ από του κανονισμού...είτε προς την πλευρά της ασφάλειας είτε όχι...

 

Για μένα λοιπόν αυτά δεν είναι αβεβαιότητες που θα σου κρύψουν αυτά που συμβαίνουν στον κόμβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...η αβεβαιότητα των ανωτέρω, είναι κατά πολύ πολύ μικρότερη από την αβεβαιότητα των παραδοχών του πλέον συνηθισμένου και αρκετά σημαντικού ελέγχου στα μεταλλικά...του λυγισμού.....

 

Έτσι όπως το θέτεις δεν έχω να αντιτείνω κάτι, πλην του αν αξίζει τον κόπο η ιστορία από το να πετάξεις ακόμη δύο μπουλόνια και να ξεμπερδεύεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Η απορία μου ως νέος μελετητής είναι η εξής. Σχεδιάζοντας το στατικό μοντέλο στο στατικό μας πρόγραμμα, θεωρούμε κάποιους κόμβους άκαμπτους και κάποιους αρθρωτούς και με τα εντατικά μεγέθη που προκύπτουν σχεδιάζουμε την κάθε σύνδεση χωριστά. Αφού σχεδιάσουμε τη σύνδεσή μας, πρέπει να υπολογίσουμε τη στροφική της δυσκαμψία για να δούμε ότι όντως λειτουργεί ως άρθρωση, όπως θεωρήθηκε στο στατικό μοντέλο; Αν ναι, ο υπολογισμός αυτός γίνεται στο χέρι;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όταν επιλέγω το στατικό μοντέλο, προκαθορίζω ποιούς κόμβους τους θέλω δύσκαμπτους και ποιούς εύκαμπτους. Αντιστοίχως θεωρώ πλήρη πάκτωση ή πλήρη άρθρωση.

Όταν μετά σχεδιάζω τους κόμβους, φροντίζω να γίνουν αυτό που θεώρησα ότι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μετά σχεδιάζω τους κόμβους, φροντίζω να γίνουν αυτό που θεώρησα ότι είναι...

 

Αυτή ακριβώς είναι η απορία μου, πως φροντίζουμε να γίνουν όπως τους θεωρήσαμε και πως ελέγχουμε στο τέλος ότι όντως μια σύνδεση είναι άκαμπτη ή αρθρωτή; Ρωτάω γιατί σχεδιάζοντας μια σύνδεση, γνωρίζω πως υπάρχουν συγκεκριμένοι τύποι για άκαμπτες συνδέσεις π.χ., αλλά ποτέ δεν έχω ελέγξει αν η σύνδεση που σχεδίασα είναι όντως άκαμπτη..

Link to comment
Share on other sites

Ο αναλυτικός έλεγχος σύνδεσης κόμβου δοκού υποστυλώματος μπορεί να γίνει με το παράρτημα J του ευρωκώδικα 3. Εκεί περιγράφεται ένα μοντέλο υπολογισμού της στροφικής δυσκαμψίας με την παραδοχή του "βραχέος Τ". 

Υπάρχει και αναλυτικό παράδειγμα νομίζω στο βιβλίο των Ερμόπουλου, Ιωαννίδη, Βάγια.

Link to comment
Share on other sites

Δες ΕΝ 1993-1-8 §5.2.2 και §6.3.

 

Γενικά, οι κλασσικές άκαμπτες συνδέσεις είναι πολύ άκαμπτες και με λίγη εμπειρία δεν χρειάζεται έλεγχος.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που υπολογίζεις τις συνδέσεις σου, δεν μπορεί να μην υπολογίζει κανονιστικά εάν είναι αρθρωτή, ημιάκαμπτη ή άκαμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως jackson πολλα λογισμικα δεν το κανουν.

Ακομα και αν υπολογιζουν δυσκαμψιες (ο θεος ξερει πως) δεν κανουν καταταξη, πρεπει να την κανεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.