Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στροφική Δυσκαμψία κόμβων - όρια


 

Recommended Posts

Δηλαδή δέν έχει επιρροή η πλάκα ακόμα και αν συνδέεται με τα υπόλοιπα οριζόντια μέλη; ρωτάω για να καταλάβω και εγώ τι γίνεται στα συμμικτα.Στο μυαλό μου το έχω οτι το δοκάρι δένει με τη πλάκα στο πάνω μέρος και η ίδια η πλάκα το εμποδίζει κάνει στροφή φ στο κόμβο.Είναι λάθος προσέγγιση;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχουν ειδικοί.

Απλά όταν έχεις πλάκα (διάφραγμα) θα έχεις κοινή στροφή.

Ο λόγος είναι αυτός που περιέγραψα στο τέλος.

Υπάρχουν δύο είδη σύμμικτης πλάκας , ολόσωμη και με χαλυβδόφυλλο.

Αναφέρεσαι στην περίπτωση που έχεις χαλυβδόφυλλο.

Εξαρτάται και από τις διαστάσεις των κύριων δοκών.

Αν σου βγαίνουν μικρά ΙPE (240-300) , προτιμότερο είναι να τις λύσεις ως καθαρά μεταλλικές γιατί υπάρχει περίπτωση το δοντάκι από το χαλυβδόφυλλο να μην πέσει πάνω στο άνω πέλμα.

Άρα δε θα μπούνε ήλοι.

Αντίθετα στις δευτερεύουσες θα πέσει σίγουρα

Τώρα αν έχει κύριες δοκούς ΗΕΑ ή ολόσωμη πλάκα επιδιώκεις συνδέσεις τέμνουσας ή έστω ημιάκαμπτες και στις κύριες δοκούς και στις δευτερεύουσες , ώστε να μην έχεις αρνητικές ροπές και η πλάκα να είναι σε θλίψη ώστε να εκμεταλλευτείς την πρόσθετη αντοχή της..

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα Σπύρο, ειδικός είναι αυτός που έχει και αντίστοιχη εμπειρία,εγώ τουλάχιστον δέν έχω.Για τη σύνδεση το αντιλαμβάνομαι, την επιρροή της πλάκας προσπαθώ να αποδώσω στη σύνδεση

 

Πώς πατάνε τα χαλυβδόφυλλα και κτλ πάλι δέν έχω εμπειρία να μιλήσω.

 

Με απλά πράγματα προσπαθώ να καταλάβω γιατί η πλάκα δέν πρέπει να δέσει κοντά στίς συνδέσεις.Απο κει ξεκίνησε ο προβληματισμός μου.Απλά ξεκινάω να απαντήσω σε ένα θέμα και ανοίγει άλλο στο καπάκι και δέν σας προλαβαίνω.

 

Σχεδόν όλα τα προγράμματα το έχουν πλέον με τα ελατήρια

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Αγνόησε την και λύσε τον κόμβο ως αμιγώς μεταλλικό.

Στο Robot υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασης των κόμβων με στροφικά ελατήρια , αναλόγως της σύνδεσης και ανακατανομή ροπών με νέα ανάλυση.

Λογικά πρέπει να το έχει και το Scia γιατί μου το παρουσίαζε ως καινοτομία ο πωλητής.

 

Δεν έχω εικόνα από το φορέα σου αλλά ενδεχομένως αν η δοκός είναι σύμμικτη να σε συμφέρει να την κάνεις αρθρωτή.

 

@ΜCraster , λαμβάνεις την επιρροή της πλάκας αφενός ως διάφραγμα , αν το πάχος της είναι μεγαλύτερο από 10εκ. και αφετέρου κατά την επίλυση της σύμμικτης δοκού ως μέλος.

Ο κόμβος επιλύεται ως μεταλλικός.

 

..Δεν είπε κανείς Σπύρο ότι υπάρχουν κανονιστικά σύμμικτοι κόμβοι....

.....αλλά ο κανονισμός τί κάνει όταν σε επαλληλία φορτίων βαρύτητας-σεισμού, βγαίνει η ροπή στη στήριξη θετική και η πλάκα θλιβόμενη, οπότε έχουμε και με τη βούλα λειτουργία σύμμικτης δοκού;;; Είναι λίγο χοντράδα εκ μέρους του.......

Δεν γίνεται βέβαια σύμμικτος ο κόμβος, αλλά η δοκός είναι.....με ό,τι συνεπάγεται για ικανοτικούς κλπ.............

 

Κάποια στιγμή θα βγει και αντίστοιχος κανονισμός για σύμμικτους κόμβους...

Για να μην έχει βγει ακόμη ή δεν υπάρχει μεγάλος βαθμός αξιοπιστίας ή δεν μπορεί να γίνει ταύτιση των πειραματικών αποτελεσμάτων με αριθμητικά μοντέλα.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά μήπως τα έχετε μπερδέψει λίγο.

Σε ποιον κανονισμό υπάρχουν σύμμικτοι κόμβοι ;

Στον ΕC4 για τις σύμμικτες , οι κόμβοι των σύμμικτων κατασκευών λύνονται ως αμιγείς μεταλλικοί.

Ενδεχομένως να υπάρχουν κάποια πειραματικά αποτελέσματα.

Κανονιαμός για σύμμεικτους κόμβους δεν υπάρχει.

 

 

Σύμφωνα με EC4:

8.3.3 (2) The design resistance moment of a composite joint with full shear connection should

be determined by analogy to provisions for steel joints given in EN 1993-1-8, 6.2.7,

taking account of the contribution of reinforcement.

Επομένως μια χαρά σύμμικτοι μπορούν να λυθούν. Στο τι δυνάμεις θα αναπτύξουν οι κοχλίες προφανώς θα το πάρεις απο τις μορφές αστοχίας του EC3 part 1-8.

To ότι υπάρχει έλλειψη πειραμάτων και κανονιστικά κενά είναι αλήθεια. Λάβετε όμως υπόψη ότι ο κανονισμός συνδέσεων λέει χαρακτηριστικά

 

This part of EN 1993 gives design methods for the design of joints subject to predominantly static

loading using steel grades S235, S275, S355 and S460.

Επομένως τι λέμε? Για σεισμό σηκώνω τα χέρια ψηλά?

 

Ο συνάδελφος Ηλιόπουλος πάντως μας είχε πει σε μια παρουσίαση του ότι λύνει με Αμερικάνικο κανονισμό για σεισμούς δεδομένης της έλλειψης επιστημονικής τεκμηρίωσης συνδέσεων υπο σεισμική φόρτιση απο τους φορείς που εμπλέκονται στην διαμόρφωση του EC3

http://lee.civil.ntu.../Peikko_EMP.pdf

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά.Πέρα απο το διάφραγμα η πλάκα ουσιαστικά θέλεις να μου πείς Σπύρο ότι δέν έχει επιρροή στη σύνδεση σου;.Επίσης μπορείς να θεωρήσεις και πάκτωση αν θέλεις να μειώσεις μετακινήσεις ή να μειώσεις τίς διατομές σου.Οκ συμφωνώ οτι επι το πλείστον είναι διατμητικές συνδέσεις.ΕΓΩ άλλο πράγμα είπα και μην αλλάζεις αυτά που γράφω σε παρακαλώ.Είπα οτι η σύνδεση τής πλάκας με τη δοκό θα αυξήσει τη δυσκαμψία τής σύμμικτης λειτουργίας και ώς αποτέλεσμα θα μειώσει τη στροφή φ στο κόμβο.ΔΕΝ μίλησα καθόλου για το τί σύνδεση έχω και ούτε με ενδιαφέρει.

 

Μίλησε ο συνάδελφος για στροφική δυσκαμψία κόμβου και τί επιρροή έχει η πλάκα.Ε αν δέν έχει η πλάκα επιρροή τι να πώ άλλο.........

 

Τώρα ούτε θα αναλύσω παραπάνω ένα ζήτημα το οποίο ήταν συγκεκριμένο και έφτασε να γίνει Πανεπιστημιακό θέμα Διατριβής Συμμικτων κατασκευών

 

 

Καλό απόγευμα

 

 

Υ.Γ Μπορείς να χρησιμοποιείς και το όνομα μου "Δημήτρης" δέν είμαστε άγνωστοι

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Επομένως μια χαρά σύμμικτοι μπορούν να λυθούν.

 

Σύμφωνα με EC4:

8.3.3 (2) The design resistance moment of a composite joint with full shear connection should

be determined by analogy to provisions for steel joints given in EN 1993-1-8, 6.2.7,

 

Είπαμε δεν υπάρχει κανονσιμός για σύμμικτους κόμβους.

Στο τι δυνάμεις θα αναπτύξουν οι κοχλίες προφανώς θα το πάρεις απο τις μορφές αστοχίας του EC3 part 1-8.

 

Για πες τι δυνάμεις θα αναπτύξουν οι κοχλίες ;

Ti ποσοστό θα πάρουν οι κοχλίες και τι η πλάκα ;

 

Mήπως θα πάρουν όλες τις δυνάμεις του κόμβου , δηλαδή ο κόμβος επιλύεται ως μεταλλικός .

 

Και ο Ηλιόπουλος που παρέθεσες , στους κόμβους μόνο μεταλλικές διατομές έχει.

 

@ΜcRaster , μεταξύ μας δεν είμαστε άγνωστοι αλλά δεν γράφουμε σε p.m. , μπορεί να μη θέλεις να μαθευτεί το όνομα σου στο διαδίκτυο.

Που να το ξέρω αυτό. Εξάλλου αν το ήθελες προφανώς θα χρησιμοποιούσες το κανονικό σου όνομα και όχι nickname.

 

Eπί του θέματος μελετάς τον κόμβο υποστυλώματος-δοκού.. Η πλάκα δεν είναι συνδεδεμένη με το υποστύλωμα.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω πρόβλημα Spy, επι το θέματος μελετάς την επιρροή ή μη τής πλάκας στη λεγόμενη "Στροφική δυσκαμψία του κόμβου".Για τα υπόλοιπα δώσε μου λίγο χρόνο να τα εξετάσω και θα απαντήσω

 

Αυτό που λές θα είχε νοημα αν είχα αρμούς γύρω απο το υποστύλωμα και δέν υπήρχε συνεργασία μεταξύ τών ανοιγμάτων

 

Τώρα αν αναλύεις τη σύνδεση σου δοκο-υπο/μα θα σου πώ καλό απόγευμα ,δέν μπορώ να απαντήσω μέχρι να το διαβάσω ξανά γιατί έχω να δώ μεταλλικά απο το 2004

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το εννοείς , εφόσον η πλάκα δε συνδέεται με το υποστύλωμα , πιστεύω όχι.

Εξαρτάται μόνο από τον τρόπο σύνδεσης της δοκού και του υποστυλώματος.

 

Δες το παρακάτω βίντεο.

Η πλάκα μπορεί να ακολουθήσειι τις μετακινήσεις της δοκού.

Εφόσον όμως η δοκός δεν είναι επαρκώς συνδεδεμένη με το υποστύλωμα , τότε στον παραμορφωμένο φορέα , η γωνία μπορεί να είναι <90 μοίρες.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν λύσω μία φορά ένα απλό μοντέλο όπως λές και μία φορά με πεπερασμένα θα έχω τα ίδια αποτέλεσματα στο κόμβο;

 

Επειδή συνήθως προσπαθώ πάντα να τεκμηριώνω αυτά που λέω , θα καθίσω να αφιερώσω χρόνο και θα κάνω ένα μοντέλο ας πούμε στο SAP2000 που το γνωρίζουν αρκετοι για να δώ κατα πόσο ίσχύει η παραδοχή σου

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.