Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στροφική Δυσκαμψία κόμβων - όρια


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία , τι θέλεις να πείς μ'αυτο; οτι η σύνδεση επιρρεάζει την αστοχία τής πλάκας .Πολύ ωραία, βάλε φώτο μια με φορτίο πάνω σε μεταλλικό δοκάρι και μία πάνω σε συμμικτο να εξετάσουμε το κόμβο.

 

Αύριο θα ανεβάσω και εγώ τα αποτελέσματα μία φορά με μεταλλική δοκο -υ/μα και μία φορά με σύμμικτη πλάκα εδραζόμενη μέσω διατμητικών ήλων σε μεταλλικό δοκάρι με τα ίδια φορτία και θα εξετάσουμε τούς κόμβους

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δέν έχει επιρροή η πλάκα ακόμα και αν συνδέεται με τα υπόλοιπα οριζόντια μέλη; ρωτάω για να καταλάβω και εγώ τι γίνεται στα συμμικτα.Στο μυαλό μου το έχω οτι το δοκάρι δένει με τη πλάκα στο πάνω μέρος και η ίδια η πλάκα το εμποδίζει κάνει στροφή φ στο κόμβο.Είναι λάθος προσέγγιση;

 

Έχει όταν θλίβεται.....συγνώμη, εντελώς φιλικά, φαίνεται ότι σου λείπουν κάποιες γνώσεις στα σύμμικτα, αλλιώς δεν θα το ρώταγες αυτό...και γι αυτό σου είναι λίγο δύσκολο ίσως να καταλάβεις κάποια πράγματα.

 

Τώρα αν έχει κύριες δοκούς ΗΕΑ ή ολόσωμη πλάκα επιδιώκεις συνδέσεις τέμνουσας ή έστω ημιάκαμπτες και στις κύριες δοκούς και στις δευτερεύουσες , ώστε να μην έχεις αρνητικές ροπές και η πλάκα να είναι σε θλίψη ώστε να εκμεταλλευτείς την πρόσθετη αντοχή της..

 

Φίλε Σπύρο ή άκαμπτες συνδέσεις κάνεις ή τέμνουσας. Ημιάκαμπτες δεν κάνεις γιατί σημαίνει ότι δεν έχει σωστή πλαισιακή λειτουργία για το σεισμό, οπότε πας σε χιαστί και στις 2 διευθύνσεις.

 

Επομένως τι λέμε? Για σεισμό σηκώνω τα χέρια ψηλά?

 

Σε σεισμό έχεις θέμα μόνο όταν η επαλληλία σειμικών δυνάμεων και δυνάμεων βαρύτητας δίνουν θετικές ροπές στη στήριξη.

 

Δηλαδή αν λύσω μία φορά ένα απλό μοντέλο όπως λές και μία φορά με πεπερασμένα θα έχω τα ίδια αποτέλεσματα στο κόμβο;

 

Καμία σχέση....

 

 

Σπύρο πολύ ωραίες οι φωτό!!!!!!!!

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε δεν υπάρχει κανονσιμός για σύμμικτους κόμβους.

 

 

Για πες τι δυνάμεις θα αναπτύξουν οι κοχλίες ;

Ti ποσοστό θα πάρουν οι κοχλίες και τι η πλάκα ;

 

Mήπως θα πάρουν όλες τις δυνάμεις του κόμβου , δηλαδή ο κόμβος επιλύεται ως μεταλλικός .

 

Και ο Ηλιόπουλος που παρέθεσες , στους κόμβους μόνο μεταλλικές διατομές έχει.

 

 

Από τι στιγμή που σου επιτρέπει ο EC4 να λάβεις υπόψη την συνεισφορά του οπλισμού είναι σύμμικτη. Αν υποθέσουμε μια ροπή η οποία εφελκύει την πλάκα τότε η πιο απλή τεχνική είναι όπως προσθέτεις τις μέγιστες δυνάμεις που αναπτύσουν οι κοχλίες επί τους αντίστοιχους μοχλοβραχίονες (απο το κέντρο θλίψης - κάτω πέλμα της δοκού), έτσι προσθέτεις και την δύναμη που μπορούν να αναπτύξουν οι οπλισμοί επί τον αντίστοιχο μοχλοβραχίονα. Υπάρχουν και πιο σύνθετες τεχνικές οι οποίες μετατρέπουν τους οπλισμούς σε "ισοδύναμους κοχλίες" και εφαρμόζουν της διατάξεις του EC3. Απο την στιγμή που λαμβάνεις όμως υπόψη τον οπλισμό τότε για μένα είναι σύμμικτος ο κόμβος. Το γεγονός ότι κάνει αναφορά ο EC4 στον στον EC3 δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να λάβω υπόψη τον οπλισμό! Για αυτό σου έβαλα την παρουσίαση του Ηλιόπουλου. Για να δεις κατά αναλογία και τα κανονιστικά κενά της επίλυσης συνδέσεων (καθαρά μεταλλικών) σε σεισμό.Δες χαρακτηριστικά την σελίδα που λέει "Οι διατάξεις του EC3 αναφέρονται αποκλειστικά για συνδέσεις υπό στατική φόρτιση". Το παραδέχεται και ο ίδιος ο ευρωκώδικας. Εκεί δλδ τι κάνεις?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου για το τι ποσοστό δυνάμεων θα παραλάβει ο οπλισμός και τι οι κοχλίες και τι η πλάκα? Ο καθένας είναι στην θέση του. Προφανώς για ροπή που εφελκύει την πλάκα - που είναι και η δυσμενέστερη περίπτωση στις στηρίξεις, αρχίζεις απο την εξάντληση των αντοχών των άνω στοιχείων (άνω κοχλίες+οπλισμός) μέχρι το άθροισμα των δυνάμεων τους να εξαντλεί την αντοχή της δοκού σε "θλίψη πέλματος και κορμού". Οι υπόλοιποι (χαμηλότεροι) κοχλίες πολύ απλά αγνοούνται καθώς δεν προλαβαίνουν να αναπτύξουν την αντοχή τους. Τώρα στην περίπτωση που για κάποιο λόγω συμπίπτουν κοχλίες και οπλισμός, οι αναλογία των δυνάμεων τους θα μπορούσε να ισούται με την αναλογία του μέτρου ελαστικότητας. Δεδομένο όμως ότι μιλάμε για πλαστικές παραμορφώσεις δεν τίθεται καν το ζήτημα αυτό.

Για ροπές που θλίβουν την πλάκα τότε προφανώς παίρνεις ροπές ως προς την πλάκα και δεν τίθεται καν θέμα ότι θα αναπτύξουν δυνάμεις ο οπλισμός και οι κοχλίες σε αυτό το σημείο καθώς αγνοούνται.

Edited by SemiRigid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τι στιγμή που σου επιτρέπει ο EC4 να λάβεις υπόψη την συνεισφορά του οπλισμού είναι σύμμικτη. ........ υπόψη τον οπλισμό τότε για μένα είναι σύμμικτος ο κόμβος.

 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Οι οπλισμοί προσφέρουν στη ροπή αντοχής και αδράνειας της δοκού, αυ΄το δεν συνεπάγεται σύμμικτο κόμβο. Η πλάκα δεν συνδέεται με το στύλο....

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Jackson ερώτηση: Για αρνητικές ροπές αγνοείται η συμβολή του σκυροδέματος,όχι όμως του οπλισμου σωστά;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Οι οπλισμοί προσφέρουν στη ροπή αντοχής και αδράνειας της δοκού, αυ΄το δεν συνεπάγεται σύμμικτο κόμβο. Η πλάκα δεν συνδέεται με το στύλο....

 

Έλα βρε jackson :). Τόσες διπλωματικές και άρθρα υπάρχουν. Εμείς τότε διαφωνούμε για τα πολύ αρχικά ζητήματα του θέματος. Εγώ νόμιζα ότι το θέμα είναι κανονιστικό.

Φιλικά πάντα....

 

Εγώ δεν μίλησα για τον EC4 γενικά. Μιλάω για την παράγραφο που αναφέρεται σε συνδέσεις. Αναφέρεται ξεκάθαρα στην συμμετοχή του οπλισμού, Δες προηγούμενο μου post που έχω ακριβώς την παράγραφο του EC4.

 

Δηλαδή οι Γερμανοί που έχουν φτιάξει το COP (διατίθεται στο site της arcelor δωρεάν) πως το καλό λαμβάνουν υπόψη τον οπλισμό?

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Jackson ερώτηση: Για αρνητικές ροπές αγνοείται η συμβολή του σκυροδέματος,όχι όμως του οπλισμου σωστά;

 

Σωστά

 

Έλα βρε jackson :). Τόσες διπλωματικές και άρθρα υπάρχουν. Εμείς τότε διαφωνούμε για τα πολύ αρχικά ζητήματα του θέματος. Εγώ νόμιζα ότι το θέμα είναι κανονιστικό.

Φιλικά πάντα....

 

Εγώ δεν μίλησα για τον EC4 γενικά. Μιλάω για την παράγραφο που αναφέρεται σε συνδέσεις. Αναφέρεται ξεκάθαρα στην συμμετοχή του οπλισμού, Δες προηγούμενο μου post που έχω ακριβώς την παράγραφο του EC4.

 

Μα δεν διαφωνούμε κάπου με τον ΕΚ4. Λέει ότι στην αντοχή του κόμβου λαμβάνεται υπόψη και η αντοχή που δίνει ο οπλισμός της πλάκας στη δοκό....ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΣΙΩΠΗΛΑ "ΓΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΡΟΠΕΣ"......

Γιατί για θετικές πρέπει να λάβει υπόψη του και την πλάκα......

 

Βέβαια είναι ένα θέμα ότι η πλάκα δεν συνδέεται με το στύλο.....

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω έχει ενδιαφέρον:

 

http://www.sciencedi...141029606002902

 

 

http://www.sciencedi...143974X13000217

 

Δείτε πώς μεταβάλεται η στροφή όταν μειώνεις τούς ήλους κοντά στη στήριξη

 

Τόση ώρα αυτό λέω, ελπίζω να είναι κατανοητό γιατί πράγμα μιλούσα τώρα

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.sciencedi...143974X94900221

 

Η εισαγωγή τα λέει όλα. Ο οπλισμός προφανώς και αυξάνει την αντοχή του κόμβου! Όποιος θέλει όλο το paper ας μου στείλει p.m. Δεν το έχω άμεσα διαθέσιμο αλλά έχω πει σε φίλο να το κατεβάσει.

 

McRaster +1.

Edited by SemiRigid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.