Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kάθετη ιδιοκτησία εντός σχεδίου


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. Είμαι νεος μηχανικός και μου εχει τυχει μια περιπτωση σε δικο μου οικοπεδο για την οποια θα ηθελα καποια βοηθεια. τα δεδομενα μας ειναι: εχω στην ιδιοκτησία μου ενα οικοπεδο εντος σχεδιου 2000τ.μ. οπου ειναι αρτιο και οικοδομησιμο και ανα 1000τ.μ εχουμε μεγιστη δομηση 400τ.μ (εχει προσωπο σε επαρχιακο δρομο). θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω καθετη με καποιον αγοραστη για τα 1000τ.μ ετσι ωστε με μια συμβολαιογραφικη πραξη να μπορει να οικοδομησει αυτος στα 500τ.μ την δομηση που του αντιστοιχει (αν παει 50% να μπορει να οικοδομησει εως 200τ.μ) και εγω να εχω στην κατοχη μου το υπολοιπο 50% (δηλ. 500τ.μ.) ευχαριστω πολυ..δεν ξερω αν σας μπερδεψα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους. Είμαι νεος μηχανικός και μου εχει τυχει μια περιπτωση σε δικο μου οικοπεδο για την οποια θα ηθελα καποια βοηθεια. τα δεδομενα μας ειναι: εχω στην ιδιοκτησία μου ενα οικοπεδο εντος σχεδιου 2000τ.μ. οπου ειναι αρτιο και οικοδομησιμο και ανα 1000τ.μ εχουμε μεγιστη δομηση 400τ.μ (εχει προσωπο σε επαρχιακο δρομο). θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω καθετη με καποιον αγοραστη για τα 1000τ.μ ετσι ωστε με μια συμβολαιογραφικη πραξη να μπορει να οικοδομησει αυτος στα 500τ.μ την δομηση που του αντιστοιχει (αν παει 50% να μπορει να οικοδομησει εως 200τ.μ) και εγω να εχω στην κατοχη μου το υπολοιπο 50% (δηλ. 500τ.μ.) ευχαριστω πολυ..δεν ξερω αν σας μπερδεψα..

 

Κατ' αρχάς, δεν αναγράφεις την ειδικότητα στο προφίλ σου, όπως ζητούν οι συντονιστές, και δεν γνωρίζουμε αν είσαι συνάδελφος ώστε να εννοείς την τεχνική ορολογία.

 

Επειδή το εμβαδόν του ακινήτου είναι ασυνήθιστα μεγάλο για εντός σχεδίου, μήπως εννοείς ότι βρίσκεται σε οικισμό <2000 κατ.?

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ΜΑΚΑΡ για τα προσωπικα μου στοιχεια..θα τα διορθοσω αμεσα...

 

το ακινητο βρισκεται σε εναν οικισμο περιπου 3500 κατοικων (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο...θα ηθελα να μαθω παντως) και είναι 2000τ.μ. οπως εγραψα και στο αρχικο μου post..

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά απογραφή???

...........

Δε πας μια βόλτα στη πολεοδομία που υπάγεσαι ... να βρεις το πολεοδομικό σου status...

και μετά αφού μας το πεις .... να σε βοηθήσουμε????

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικό και κρίσιμο το στοιχείο του πολεοδομικού καθεστώτος που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου σου γιαυτό και ρωτάω αν είσαι σίγουρος ότι βρίσκεται σε περιοχή με ρυμοτομικό σχέδιο (=εντός σχεδίου) ή σε οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων.

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ σοβαρού και αστείου αν κάποιος οικισμός αυξηθεί πάνω από 2000 κατοίκους

προβλέπεται κάτι από πολεοδομικής νομοθεσίας?

 

είπα πατάτα?

Link to comment
Share on other sites

@chrisven

Αυτό που έχει σχεδιαστεί από το 1985 για τους οικισμούς αυτής της κατηγορίας είναι σε πρώτη φάση η οριοθέτησή τους με τη διαδικασία του από 24.4.1985 πδ και σε δεύτερη φάση η εκπόνηση και έγκριση πολεοδομικής μελέτης με τη διαδικασία του από 31.8.1985 πδ.

 

Είναι γεγονός, βέβαια, ότι, για ευνόητους λόγους, έχουμε συνηθίσει να λέμε "εντός σχεδίου" κάθε καθεστώς δόμησης που δεν είναι "εκτός σχεδίου" και έτσι ξεκινούν οι παρανοήσεις και οι παρεξηγήσεις.

 

ΥΓ Ο περιορισμός του πληθυσμού <2000, με τα στοιχεία της τελευταίας απογραφής, ήταν απαραίτητος για να χαρακτηριστεί τότε ο οικισμός ότι περιλαμβάνεται στην κατηγορία αυτή και να οριοθετηθεί. Σήμερα, έχουν οριοθετηθεί όλοι οι οικισμοί είτε με τη διαδικασία των οικισμών προ 1923 είτε με τη διαδικασία <2000 και δεν δημιουργείται πλέον θέμα. Και, βέβαια, μετά την οριοθέτηση και πολύ περισσότερο μετά την πολεοδόμηση ενός οικισμού λίγο ενδιαφέρει ο αριθμός του πραγματικού πληθυσμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.