Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομή σε οικόπεδο κοινής ωφέλειας


Recommended Posts

Λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ιστορία βγαλμένη από τα βάθη της ΚΟΛΑΣΕΩΣ,για πολύ γέλιο,πολύ κλάμμα,πολύ ξύλο κ πολλά δικαστήρια!!!!!!!:lol:

 

Εντός οικοπέδου 2 στρεμμάτων στο Δήμο *******,κατασκευαστής ανεγείρει οικοδομή-τούμπανο (Σ.Δ. 2,4).Τελειωμένη οικοδομή.ΓΝΗΣΙΑ οικοδομική άδεια κ εδώ είναι το περίεργο.

 

Το θέμα:όλο το Ο.Τ έχει δεσμευτεί από το Δήμο για να γίνει σχολείο!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:Ο κατασκευαστής δεν μπορεί να πουλήσει φυσικά ούτε πόμολο.Οι δικηγόροι τον έχουν μπλοκάρει εδώ κ 4 χρόνια.

 

Το αίνιγμα:τί έχει γίνει?Διότι,πραγματικά,εγώ δεν γνωρίζω.Η άποψή μου είναι ότι λαδώθηκαν στην Πολεοδομία κ την πέρασαν με κλειστά μάτια.Ή αλλιώς,ότι υπάρχει τόση διαφθορά,ώστε τα άρπαξαν από αυτόν γνωρίζοντας τη μή οικοδομησιμότητα.Ή ότι αυτός είναι τόσο βλήμα που ούτε τοπογραφικό δεν διαβάζει.Ή ότι τον εξαπάτησε συνάδελφος (πώς όμως?),ή ότι ο συνάδελφος δεν κατέχει ούτε από ζωγραφιές(ζωγραφιά ένα τετραγωνάκι με ένα τριγωνάκι από πάνω,έτοιμο το σπιτάκι:lol:!!!!).Πώς λέτε να εξελιχθεί το θέμα?Πάει για κατεδάφιση?Ποιά είναι η γνώμη σας?

 

Δεν ξέρω,τί να πώ.............όλα τα απίστευτα σε μένα τυχαίνουν?Ή θεωρείται συνηθισμένη περίπτωση?Μου λείπει η εμπειρία!Το παραμύθι το έχω ξαναδεί,αλλά με πλαστή άδεια,εδώ μιλάμε για άδεια με ανάγλυφο!!!!!!Λέτε το μηχάνημα που κάνει ανάγλυφα να το πήρε σπίτι του κανένας?:lol:

 

Αναμένω με αγωνία τις απόψεις σας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε, δεν μπορω να εκφραστω δημοσιως και να σου πω διαφορα, γιατι το φορουμ διαβαζετε και απο υπαλληλους πολεοδομιων και δεν γινεται να μοιραστω μαζι σας ετσι ιστοριες με ...ομορφιες.

 

επι του θεματος σου, χωρις να μπω σε λεπτομερειες και αιτιολογησεις, ΣΙΓΟΥΡΑ τα πηραν στην πολεοδομια και βγηκε η αδεια κανονικά και με το νομο. Μπορει να μην περασε τοπογραφικο (το εχω δει με τα ματακια μου), μπορει να επαθε προσωρινη μερικη τυφλωση ο ελεγκτης και να μην ειδε αλλα να υπεγραψε, μπορει, μπορει, μπορει. Αλλα η δουλεια εχει γινει ΣΙΓΟΥΡΑ στην πολεοδομια. Εχω οπως καταλαβες σχετικη εμπειρια με παρεμφερες θεμα....

 

τα απιστευτα δεν τυχαινουν μονο σε σενα, απιστευτα συμβαινουν καθε μερα. Εδω ενας φιλος συναδελφος μας ελεγε που του δωσαν χαρτι σε πολεοδομια οτι καλως εχουν κλεισει τα μπαλκονια με τζαμια (προσοχη, οχι τους η/χ, τα μπαλκονια!). Τι να λεμε τωρα....

 

-----------------------------

 

επειδη ρωτας που θα παει το θεμα: υπαρχει περιπτωση ο δημος ή κοινοτητα ή ο,τι άλλο είναι, να υποχωρησει με αποφασεις δημοτικου συμβουλιου (πχ αν ο κατασκευαστης τους δωσει αλλου χωρο) και να αλλαξει η χρηση του ΟΤ? Να κανουν σχολειο πιο κατω πχ? βεβαια αυτα θελουν αποφασεις δημου, υπεχωδε κλπ για αρσεις κλπ, τον κοβω για 1-2 χρονια)

 

Καταρχην ο ιδιοκτητης ποιος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης είναι ο κατασκευαστής.Τώρα για ανταλλαγή δεν γνωρίζω αν έχει.Είναι συγγενής φίλου μου κ ρώτησε τη γνώμη μου.Εγώ έχω μείνει μακάκας με ό,τι είδα.Δεν τον πίεσα για λεπτομέρειες λόγω έλλειψης οικειότητας.Το αναφέρω σαν περιστατικό κουβέντα να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό της πολεοδομίας δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζει την δέσμευση του οικοπέδου, αλλά πως γίνετε να μην το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω.Ο λόγος που με κάνει να αναρωτιέμαι,νομίζω κ όλους μας είναι ο εξής:πώς επενδύεις 4,5 εκατομμύρια ευρώ στη δουλειά της ζωής σου,με τέτοια δεδομένα.Κ ο τύπος δεν είναι ηλίθιος για να φάει τέτοιο παλτό.

 

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ Κ Η ΜΠΟΧΑ ΤΟΥ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΩ...........

Link to comment
Share on other sites

Εντός οικοπέδου 2 στρεμμάτων στο Δήμο *******,κατασκευαστής ανεγείρει οικοδομή-τούμπανο (Σ.Δ. 2,4).Τελειωμένη οικοδομή.ΓΝΗΣΙΑ οικοδομική άδεια κ εδώ είναι το περίεργο.

 

Το θέμα:όλο το Ο.Τ έχει δεσμευτεί από το Δήμο για να γίνει σχολείο!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

 

Διάβασα πολύ προσεκτικά την περιγραφή σου και διαπίστωσα ότι, ενώ στην πρώτη παρ. δίνεις την εικόνα για το πραγματικό γεγονός της ανέγερσης μιας οικοδομής σε ένα οποιοδήποτε οικόπεδο (εντός σχεδίου) στον Ελλαδικό χώρο, στη δεύτερη παραθέτεις μία φράση που από μόνη της δεν συνδέεται φυσικά με την πρώτη.

 

Και για να γίνω σαφέστερος, τι θα πει "όλο το ΟΤ έχει δεσμευτεί από το δήμο για να γίνει σχολείο"? Από πότε η (ενδεχόμενη) απόφαση του δημοτικού συμβουλίου (ΔΣ) οποιουδήποτε ΟΤΑ αποτελεί διοικητική πράξη και θεωρείται δεσμευτική για τη χρήση γης στη συγκεκριμένη περιοχή? Δεν γνωρίζεις και δεν γνωρίζει ο κατασκευαστής και οι συνεργάτες του ότι η απόφαση του ΔΣ περιγράφει απλά την πρόθεση του δήμου να γίνει ο χώρος σχολείο και για να πραγματοποιηθεί η πρόθεσή του πρέπει 1) να υπογραφεί σχετική διοικητική πράξη από το αρμόδιο όργανο της Πολιτείας για την αλλαγή της χρήσης του ΟΤ σε κοινωφελή χώρο (χώρο σχολείου), 2) να αναλάβει ο ΟΣΚ την αγορά του χώρου, δηλαδή την αποζημίωση των ιδιοκτητών των οικοπέδων του ΟΤ και 3) να δημοπρατήσει ο ΟΣΚ την κατασκευή του σχολείου?

 

Μήπως δεν σε πληροφόρησαν σωστά και η πραγματική εικόνα δεν είναι όπως ακριβώς την περιγράφεις? Λέω, μήπως?

 

Η ιστορία αυτή μου θυμίζει την περίπτωση του συναδέλφου, σε άλλο thread, που έγραψε ότι ολοκληρώθηκε πράξη τακτοποίησης σε ένα δρόμο και όταν αυτός ζήτησε άδεια η διευθύντρια της πολεοδομίας αρνήθηκε να την εκδώσει με την αιτιολογία ότι ένας περίοικος κατέθεσε αίτηση τροποποίησης του ρυμ. σχεδίου !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρησα δεδομενο οτι εχουν συμβει αυτα που θα επρεπε να συμβουν φιλε MAKAP, δηλαδη χαρακτηρισμος ως κοινοφελους ΟΤ, αποζημιωσεις κλπ., ο,τι περιγραφεις.

 

Απλα φανταζομαι στην περιπτωση του θεματος μας, δεν πληρωθηκαν ποτε οι αποζημιωσεις, ο ιδιοκτητης προχωρησε με καποιον μαγικο τροπο σε εκδοση αδειας και ανεγερση και τωρα πρεπει να λυσει το γορδιο δεσμο με τον προβλεπομενο τροπο. Δηλαδη δικαστηριο για να βρει το δικιο του αφου δεν τον αποζημιωσε κανεις (πρεπει να περασε και ευλογο χρονικο διαστημα αδιαφοριας του δημοσιου), αναλογες αποφασεις του Δημου, εισηγηση προς ΥΠΕΧΩΔΕ, αναλογες αποφασεις υπουργου, προφανως εισφορες σε γη και χρημα και στο τελος ελευθερωση του οικοπεδου.

 

Τα παραπανω τουλαχιστον ηταν η δικη μου εμπειρια. Δεν τολμησα να ασχοληθω εγω, συστησα τον πελατη σε γραφειο με πειρα σε παρομοια θεματα και μετα απο 3 χρονια το οικοπεδο ελευθερωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, με βάση τα περιστατικά που περιγράφει, στην πρώτη παρ., ο φίλος zavi, πιστεύω ότι η χρήση του χώρου είναι κατοικία, κάποιος συνάδελφος συνέταξε τδ και κατέθεσε φάκελο στην πολεοδομία, εκδόθηκε η άδεια, ξεκίνησε ο κατασκευαστής και, όταν το πήρε είδηση ο δήμος, που σχεδίαζε να προτείνει στον ΟΣΚ το χώρο του οικοπέδου αυτού και των όμορων για σχολείο, πήρε τη σχετική απόφαση που αναφέρει ο zavi και δημιουργήθηκε θέμα, το οποίο, αν επαληθευτεί αυτή η σκέψη, δεν υπάρχει πραγματικά.

 

Είναι αδύνατο να δεχθώ ότι α) συνάδελφος συνέταξε τδ στο οποίο ανέγραψε αναληθώς οδ και χρήση κατοικίας για το συγκεκριμένο οικόπεδο, ενώ ο μείζων χώρος είχε κοινωφελή χρήση (σχολείο), β) το τοπογραφικό τμήμα της πολεοδομίας, δέχτηκε το αναληθές τδ ενώ υπήρχε άλλη χρήση, και γ) ο ελεγκτής της πολεοδομίας παρέβλεψε όλα τα παραπάνω και εξέδωσε την άδεια.

 

Επι πλέον, φαντάζεστε, στη σημερινή εποχή, να συμβαίνει παρόμοιο περιστατικό (με τη δόμηση "αυθαίρετης" οικοδομής σε χώρο "σχολείου") και να μην έχουν βγει οι κάτοικοι στα κανάλια, να μην έχει γίνει πρώτο θέμα στις ειδήσεις κλπ όταν πρώτο θέμα γίνεται το κλάμα της κυρα-Κατίνας για το σκυλάκι που χάθηκε?

 

Το μόνο που δεν "κολλάει" στην ιστορία, αν η σκέψη μου αποδειχτεί σωστή, είναι το ότι η απόφαση του ΔΣ έχει μπλοκάρει την πώληση των διαμερισμάτων, αν πράγματι αυτό συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν σε πληροφόρησαν σωστά και η πραγματική εικόνα δεν είναι όπως ακριβώς την περιγράφεις? Λέω, μήπως?

 

Το αίνιγμα:τί έχει γίνει?Διότι' date='πραγματικά,εγώ δεν γνωρίζω[/u'].

 

Είναι πολύ πιθανόν.Πάντως,από περιέργεια σήμερα έστειλα αίτηση να μου αποσταλλούν όροι δόμησης.Θα ενημερώσω όταν τους λάβω.Μακάρι να βγει ίντριγκα,είναι η καλύτερή μου!:)Όσο για θέμα αξιοπιστίας-αν τίθεται-,δεν το πολυανέλυσα στο μυαλό μου,καθώς δεν έχω τέτοια εμπειρία από τόσο φανταστικές καταστάσεις.Κ γυρίζοντας σπίτι,το πόσταρα αμέσως μήπως κ υπάρχουν γνώμες.Κ από σημερινή επιβεβαίωση από τρίτο,άκουσα το ίδιο ακριβώς πράγμα.

 

Ok MAKAP,κ εμένα μου είναι αδύνατο να δεχθώ τέτοιο φιάσκο.Θα το κοιτάξω από την απ' έξω διακριτικά κ σου λέω θα ενημερώσω.;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.