Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση ή Αφαίρεση Τριγωνομετρικού Σημείου


Recommended Posts

σε περίπτωση που η ύπαρξη ενός τριγωνομετρικού σημείου εμποδίζει ας πούμε την ανοικοδόμηση γηπέδου υπάρχει νόμιμη διαδικασία για την μετακίνηση του ή την αφαίρεσή του ας πούμε?

όποιος γνωρίζει την νομοθεσία που διέπονται τα εν λόγω σημεία παρακαλώ ας μου την παραθέσει.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

ειδοποιείς εγγράφως την ΓΥΣ

υπεύθυνη για την συντήρηση των βάθρων είναι η τοπική αυτοδιοίκηση (Δήμος η Κοινότητα)

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η μην προχωρήσεις σε οικοδομικές εργασίες χωρίς άδεια της ΓΥΣ

είναι ποινικό αδίκημα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

προφανώς Χρήστο

θα ιδρυθεί εκεί κοντά άλλο, με νέες μετρήσεις και επιλύσεις,δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα,είναι χρονοβόρα διαδικασία πλέον

τι θα πει μετακίνηση τριγωνομετρικού,τι μου γράφεις νυχτιάτικα

η ΓΥΣ ενημερώνει τα στοιχεία της και μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες για το νέο

δεν χορηγεί συντεταγμένες

ενδεχομένως η επανίδρυση να μην θεωρηθεί αναγκαία αφου πλέον υπάρχει και ο ΟΚΧΕ

και ο ρόλος της ΓΥΣ έχει περιορισθεί ,αλλά σε κάθε περίπτωση έλα σε επικοινωνία

τα ξαναλέμε

συνάδελφε ted78

η απονομή της δικαιοσύνης στην χώρα μας είναι σχετική (δόλος ,αμέλεια κλπ) δεν θυμάμαι ακριβώς την ποινή (μάλλον δύο χρόνια φυλάκιση)

Link to comment
Share on other sites

Ο εξαίρετος συνάδελφος ΘΕΟΧΑΡΗΣ, έδωσε το στίγμα του τι ισχύει.... στη θεωρία φυσικά!!!

Στην πράξη.... τίποτα δεν γίνεται. Ούτε ποινές, ούτε επανιδρύσεις και οι Δήμοι ανάθεμα κι αν ξέρουν ότι στην αρμοδιότητά τους είναι η συντήρηση των τριγωνομετρικών.....

Πιο πολλά μπορεί (ίσως δλδ) να πληρώσεις για ένα στύλο ανάρτησης οδών του δήμου εάν από ατύχημα τον "κουρέψεις" παρά αν εξαφανίσεις ένα τριγωνομετρικό..

Έχω πετύχει 2 φορές σε ιδιοκτησίες (πάλι καλά που ήταν οι ιδιοκτήτες μέσα) και μου το είπαν : "ναι το ξέρουμε ότι είναι του Στρατού γι αυτό και δεν το πειράξαμε ... απλά επειδή μας εμπόδισε στο να χτίσουμε το σπίτι..... το πήγαμε στην άκρη":shock::confused:

Και φυσικά να μην αναφέρω τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας που οι εργολάβοι τους ... έχουν "χούι" να κλαδεύουν τριγωνομετρικά όταν βάζουν σταθμούς στις κορυφές των βουνών.

Μακάρι να εφαρμόζονταν τα όσα είπε ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ.....

Αν έχεις την ευγενή καλωσύνη.... απλά ενημερώνεις την ΓΥΣ ότι θα "θέσεις εκτός λειτουργίας" το συγκεκριμένο τριγωνομετρικό, ώστε : α) να σταματήσει να χορηγεί τις συντεταγμένες του β) να δει αν έχει την διάθεση αντικατάστασής του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πετύχει 2 φορές σε ιδιοκτησίες (πάλι καλά που ήταν οι ιδιοκτήτες μέσα) και μου το είπαν : "ναι το ξέρουμε ότι είναι του Στρατού γι αυτό και δεν το πειράξαμε ... απλά επειδή μας εμπόδισε στο να χτίσουμε το σπίτι..... το πήγαμε στην άκρη":shock::confused:

 

Tουλάχιστον ενημερώθηκε η ΓΥΣ μετά για να μην χορηγεί τις σχετικές συντεταγμένες?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμ...... ΟΧΙ και τώρα που το λες .... παράλειψις μου!!! mea culpa.

Tουλάχιστο κάποιοι φίλοι συνάδελφοι... ενημερώθηκαν προσωπικώς......

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ...ελπίζω να μην βασίστηκε κανείς σε λάθος συντεταγμένες!

 

Αλλά και αυτoi οι ιδιοκτήτες... δεν το πειράξαμε, απλά το βάλαμε πιο κει...:lol:

 

Kαλά τέτοια περιστατικά γίνονται συχνά? Είναι δυνατόν?

 

 

τεσπα από ότι διαβάζω και υποθέτοντας ότι η ΓΥΣ θα έχει ξαναδεί τέτοια περίεργα (εκ των υστέρων), απλά θα έστελνα μια ενημέρωση στην ΓΥΣ με κοινοποίηση στον δήμο (και θα κρατούσα το σχετικό αποδεικτικό πχ απόδειξη φαξ κοκ)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.