Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές μηχανικών ΤΕ ελ.επαγγελματία


Recommended Posts

θα ηθελα να μαθω την φορολογηση για ενα ηλεκτρ μηχανικο τε ελευθερο επαγγελματια.αν ξερει καποιος η αν μπορει να μου πει που θα ρωτησω. ειμαι καινουριο και θελω να ανοιξω βιβλια σε συντομο διαστημα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, η φορολόγηση ηλεκτρολόγου ΤΕ (το ελεύθερου επαγγελματία δεν ισχύει για την εφορία, καθώς ελεύθερος επαγγελματίας είναι μόνο συγκεκριμένα επαγγέλματα όπως λογιστής, συμβολαιογράφος, δικηγόρος, δεν είμαι σίγουρος ότι οι μηχανικοί ΤΕ εμπίπτουν στη κατηγορία ελεύθερου επαγγελματία για την εφορία), γίνεται ως φυσικό πρόσωπο με εισόδημα από υπηρεσίες ή εισόδημα από εμπορική δραστηριότητα, ανάλογα τι είδους στοιχεία (Απ. παροχής υπηρεσιών ή Τιμολόγιο πώλησης εμπορευμάτων) εκδίδεις.

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανικοί ΤΕ φορολογικά έχουν την ίδια αντιμετώπιση με τους μηχανικούς ΠΕ, δηλαδή για μελέτη, επίβλεψη, διοίκηση "τεχνικών έργων" οι ηλεκτρολόγοι φορολογούνται εξωλογιστικά με συντελεστή 26% αν δουλεύουν μόνοι τους ή 60% αν παρέχουν υπηρεσίες σε οργανωμένο γραφείο. Στο όρο "τεχνικό έργο" ισχύει ο ορισμός της εφορίας και όχι αυτό που νομίζει κάθε μηχανικός.

Στα υπόλοιπα φορολογούνται λογιστικά (έσοδα-έξοδα)

Επειδή όμως το θέμα δεν είναι τεχνικό πρέπει να συμβουλευτείς έναν λογιστή που τα ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερος επαγγελματίας θεωρείται αυτός που ασκεί αυτόνομα επάγγελμα και διαθέτει "πνευματικό" πτυχίο.

 

Τα υπόλοιπα ισχύουν όπως πολύ σωστά είπε ο nvel!

α και κάντε και μια προσαύξηση 20% στους συντελεστές (δηλ. από 26% σε 31,2% και από 60% σε 72%) γιατί αν υπάρχει δυσαναλογία εσόδων και εξόδων τότε είναι στην κρίση του προϋσταμένου της ΔΟΥ να κάνει την προσαύξηση αυτή.

 

ειδικά στο: "Στον όρο "τεχνικό έργο" ισχύει ο ορισμός της εφορίας και όχι αυτό που νομίζει κάθε μηχανικός."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγγνώμη ρε παιδιά δηλαδή γιατί θα τρελαθώ...αν παρέχω υπηρεσία σε ενα οργανομένο γραφείο και τους κόβω καθε μήνα 1.000 ευρώ τα 600 (60%) θα μου τα πέρνει η εφορία???Η το 60% ισχυει για μεμονομένο έργο?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά δηλαδή γιατί θα τρελαθώ...αν παρέχω υπηρεσία σε ενα οργανομένο γραφείο και τους κόβω καθε μήνα 1.000 ευρώ τα 600 (60%) θα μου τα πέρνει η εφορία???Η το 60% ισχυει για μεμονομένο έργο?

 

Αν υποθέσουμε ότι θα εισπράξεις 1000 Χ 14 μισθούς δηλ. 14.000 ευρώ, τότε το εσόδημα σου είναι: 14.000 * 60% = 8.400 ευρώ

 

(ο συντελεστής μπορεί να προσαυξηθεί και να φτάσει στο 72%)

 

και επίσης αφαιρούνται από το εισόδημα το σύνολο των εισφορών προς ασφαλιστικά ταμεία, κονονικά θα ήταν 14.000*60%=8.400 ευρώ και μετά

8.400-(ασφαλιστικές εισφορές)=π.χ. 6.400 ευρώ, για το εισόδημα αυτό των (έστω) 6.400 ευρώ είσαι κάτω από το αφορολόγητο όριο και άρα φόρος 0 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι θα εισπράξεις 1000 Χ 14 μισθούς δηλ. 14.000 ευρώ, τότε το εσόδημα σου είναι: 14.000 * 60% = 8.400 ευρώ

 

(ο συντελεστής μπορεί να προσαυξηθεί και να φτάσει στο 72%)

 

και επίσης αφαιρούνται από το εισόδημα το σύνολο των εισφορών προς ασφαλιστικά ταμεία, κονονικά θα ήταν 14.000*60%=8.400 ευρώ και μετά

8.400-(ασφαλιστικές εισφορές)=π.χ. 6.400 ευρώ, για το εισόδημα αυτό των (έστω) 6.400 ευρώ είσαι κάτω από το αφορολόγητο όριο και άρα φόρος 0 ευρώ.

 

Παρέλειψες να πεις πως με τον τρόπο αυτό θα χρειαστεί να κάνει περαίωση...άρα ο μηδενικός φόρος πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψες να πεις πως με τον τρόπο αυτό θα χρειαστεί να κάνει περαίωση...άρα ο μηδενικός φόρος πάει περίπατο.

 

Η περαίωση ήταν 1500 ευρώ /5ετία και την πήγαν στα 2500 ευρώ /5 ετία.

Έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις απλά μόνο να πω ότι για κάθε φορά που είναι να γίνει περαίωση (με άλλα λόγια όταν τα ταμεία είναι άδεια) ψηφίζεται κάθε φορά νόμος. Κατα το παρελθόν έχουν γίνει 2 περαιώσεις. Δεν έχει ψηφιστεί νόμος για το αν θα ξαναγίνει και αν γίνει πότε θα είναι. Δηλ. δεν είναι σαν την υποβολή φορολογικής δήλωσης και της εκκαθάριση της που ξέρουμε ότι κάθε χρόνο θα έχουμε να την υποβάλουμε.

 

Αν περνάς με συντελεστή 72% όταν κόβεις προς εταιρείες (γιατί σου παρέχουν την υποδομή οργανωμένου γραφείου και κάνεις την προσάυξηση από 60% σε 72% πριν προλάβει να στην κάνει ο προϊστάμενος της ΔΟΥ) τότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τους πληρώσεις και περαίωση, ας έρθουν να σου κάνουν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπορείτε να μείνετε και να ανακατευθύνετε τον συνάδελφο σε έτοιμα θέματα που υπάρχουν χωρίς να λέτε τα ίδια και τα ίδια και γεμίζει με double posts το φόρουμ ?

 

Ελεύθεροι επιτηδευματίες είναι όλοι οι μηχανικοί. ΤΕ και ΠΕ. Άρα θέμα υπάρχον υπάρχει.

 

Βρείτε ότι σας ενδιαφέρει και ποστάρετε στο κατάλληλο μέρος.

 

Έτσι γίνεται εύκολο στον επόμενο να βρει μαζεμένα τις πληροφορίες που παραθέτετε.:???:

 

Εκτός και αν γουστάρετε να με τρέχετε να κόβω και να ράβω !?!?

Αλλά και αυτό είναι άλλο θέμα. χααχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.