Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός και καλούπωμα


 
Carlosvela

Recommended Posts

Τα ξέρω αυτά περί Μεξικού. Εκεί όμως ο σειμός ήταν ενδιαμέσου βάθους, είχε άλλο συχνοτικό περιεχόμενο, η Πόλη του Μεξικού είναι χτισμένη εξολοκλήρου πάνω σε αλλεπάλληλα στρώματα επιχώσεων (ήταν λίμνες και βάλτοι ο τόπος παλιά), είναι μια λεκάνη μπαζωμένη όπου ανακλώνονται και ενισχύονται από παντού.

 

Εδώ ο σεισμός είνα επιφανειακότατος, 4R μεν χωρίς να γνωρίζουμε εδάφη κλπ, αλλά ξαναρωτάω σε τι απόσταση;

 

Όπως και να'χει το καλύτερο είναι να δει ο συνάδελφος τι έχει γίνει μόλις ξεκαλουπώσει. Τώρα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να καταπολεμήσει το άγχος του...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δε μίλησα για επιταχυνσιογραφήματα και προσομοιώσεις! Άλλο είναι όμως να είναι στα 15km και άλλο στα 70km. Το ίδιο είναι;

 

Μπορεί κ ναι,μπορεί κ όχι,η ένταση του σεισμού ® δεν είναι μέγεθος που βοηθάει την κρίση μας.Η επιτάχυνση κ η ιδιοσυχνότητα είναι.

 

Μην πάμε και πολύ μακρυά (Μεξικό αργίλους μπλά μπλά). Η "αίσθηση" μου οτι για 4R δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

 

Ωραία,κ εγώ δεν θα ανησυχούσα,μόνο για ρωγμές.Για τη διατήρηση της καθετότητας όμως θα έτρεμα.Σε παρόμοια περίπτωση πριν 6 χρόνια,ξαναζυγίσαμε υποστηλώματα.Ένα είχε ''φύγει'' 5 cm στα 2,5 μέτρα,οπότε το ξηλώσαμε.Μετά το ζύγισμα,ξαναδείτε την επίλυση κ υπολογίστε με την αξονική που ''κατεβάζει'' το υποστήλωμα ΤΙ ΡΟΠΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ,κ μάλιστα από ΣΤΑΤΙΚΗ ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΤΙΣΗ,καθώς δεν υπάρχει τρόπος να ''ξανακουνηθεί'' το υποστήλωμα στη θέση του κ θα ''χάνει'' εις τον αιώνα των αιώνων,πράγμα που σημαίνει ότι εκτός από αξονική,κατεβάζει κ ΡΟΠΗ.Είστε σίγουροι ότι το έλαβε ο μελετητής στο σχεδιασμό?;)........

 

Η καθετότητα στον ξυλότυπο ορίζεται μόνο από λατάκια δεμένα με ένα καρφάκι σε κάθε υποστήλωμα..........;)Κ ουσιαστικά,το 95% της καλής σκυροδέτησης είναι σωστά υποστηλώματα κ συμπύκνωση στους κόμβους....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κ ναι,μπορεί κ όχι,η ένταση του σεισμού ® δεν είναι μέγεθος που βοηθάει την κρίση μας.Η επιτάχυνση κ η ιδιοσυχνότητα είναι.

 

Το ξέρω, γι αυτό ρωτάω για την απόσταση, επειδή επιτάχυνση και συχνότητα εξαρτόνται και από αυτήν. Σε σεισμούς εγγύς πεδίου είναι διαφορετικά τα πράγματα. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, η επιτάχυνση μειώνεται σε σχέση με την απόσταση (υπάρχει πάντα ο άγνωστος των εδαφικών συνθηκών (γεωλογία, σχηματισμοί κλπ) ο οποίος μπορεί να ενισχύσει και να αυξήσει την επιτάχυνση. Η μείωση όμως λόγω της απόστασης είναι σημαντική.

 

...Για τη διατήρηση της καθετότητας όμως θα έτρεμα...

Σωστό!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που πρέπει να προβληματίσει προσθετα ειναι τα ξεκαλουπώματα στις κολώνες που γινονται στην καλυτερη στις 2μερες από τη σκυροδέτηση

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, γι αυτό ρωτάω για την απόσταση, επειδή επιτάχυνση και συχνότητα εξαρτόνται και από αυτήν.

 

Στο ΤΕΕ για την άδεια άσκησης επαγγέλματος,με είχαν 20 λεπτά κ μου άλλαζαν τα φώτα σε ερωτήσεις σχετικά με το σεισμό της Αθήνας κ πλαστικές αρθρώσεις κ κουραφέξαλα.Κ ακούστε ερώτηση που μου έκαναν:''κύριε υποψήφιε συνάδελφε,γιατί ήταν τόσο καταστροφικός ο σεισμός της Αθήνας,ενώ η έντασή του ήταν μόνο 5,9 ρίχτερ?''

 

:lol:

 

Φυσικά,ήταν ερώτηση-παγίδα.......;)

 

mkalliou σου εγγυώμαι,ότι σεισμός έντασης 12 ρίχτερ με επιτάχυνση εδάφους 0,5 g τα αφήνει όλα ΟΡΘΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

mkalliou σου εγγυώμαι,ότι σεισμός έντασης 12 ρίχτερ με επιτάχυνση εδάφους 0,5 g τα αφήνει όλα ΟΡΘΙΑ!

Φυσικά με μία διορθωσούλα

 

Το max στην κλίμακα είναι 9

Link to comment
Share on other sites

σεισμός έντασης 12 ρίχτερ με επιτάχυνση εδάφους 0,5 g τα αφήνει όλα ΟΡΘΙΑ!

 

Από που βγαίνει αυτό? Αφού το 0,5g είναι μεγαλύτερο από όλες τις επιταγχύνσεις σχεδιασμού των κατασκευών μας.

Link to comment
Share on other sites

Το max στην κλίμακα ειναι 9, δεν υπάρχει πετρωμα στο πλανήτη γη που μπορεί να αντέξει περισσότερη χωρις να σπάσει.

 

Και μια διορθωσούλα πάνω στην διορθωσούλα του φίλου rigid_joint για εγκυκλοπαιδικούς και μόνο λόγους... ;)

Η κλίμακα ριχτερ θεωρητικά δεν έχει max. Επίσης, αν θυμάμαι καλά ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός ήταν στην Χιλή 9.5R, γύρω στο 1960.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει ή έχει πρόσβαση σε αυτές τις δημοσιεύσεις θα τον άκουγα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον:

 

Karayannis C.G., Chalioris C.E. 2000. Capacity of RC joints subjected to early-age cyclic loading.

Journal of Earthquake Engineering. Vol.4, No. 4: 479-509.

 

Καραγιάννης Χρ. 2001. Πειραµατική διερεύνηση της επιρροής φορτίσεων κατά τη πρώιµη ηλικία

στη σεισµική ικανότητα κόµβων Ο/Σ. ΚΤΙΡΙΟ. Επιστηµονική Έκδοση. Α: 31-40.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.