Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΜΚΑ - Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης


ckiriako

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο στο ΤΣΜΕΔΕ ... το είχε συλλάβει σαν ιδέα 16 χρόνια νωρίτερα από το Υπουργείο ... :confused:

 

Όσο και αν προσπαθώ να θυμηθώ, εκεί κοντά στις αρχές του 1992 , δεν θυμάμαι να μου έδωσαν τέτοια κάρτα .

Ο ΑΜΚΑ είναι πολύ παλιά ιστορία. Δεν ήταν δε δουλειά του ΤΣΜΕΔΕ αλλά του Υπουργείου Υγείας Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων (έχω κρατήσει την επιστολή που μου έστειλαν). Τότε δεν προχώρησε για λόγους που δεν γνωρίζω. Τώρα ξεθάψανε πάλι το σχέδιο να δοθεί ΑΜΚΑ σ' όλους. Το εάν θα περπατήσει αυτή τη φορά είναι άγνωστο. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η καρτα δεν ειναι απαραιτητη για τις συναλλαγες.. Αρκει να γνωριζουμε τον αριθμο μας..

 

για ποιες ακριβως συναλλαγες χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

ε, όχι και μπράβο στο ΤΣΜΕΔΕ,

 

το ταμείο που πετάει χαρταετό, δίχως ταμείο αρωγής, με αποθεματικά

 

τεράστια που παίχτηκαν στα χρηματιστήρια και γίναν και δομημένα ομόλογα.

 

μπράβο αξίζει μόνο στον άγνωστο μαλάκα μηχανικό που ειναι συνεπής

 

και παίρνει σαν αντάλλαγμα υπηρεσιες επιπέδου ζιμπάμπουε.

 

είτε το θέλουμε είτε όχι ΤΕΕ+ΤΣΜΕΔΕ ήταν, ειναι, και θα ειναι σκόπιμα και μόνιμα

 

παντονινοί κομπάρσοι σε b-movie cult ταινίες

 

όπως π.χ. η επίθεση του τεράστιου κομπρεσέρ

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά του ΤΣΜΕΔΕ όπως και όλων των ασφαλιστικών ταμείων τα έτρωγαν οι κυβερνήσεις.

Νομίζω ότι τα ασφαλιστικά ταμεία μπορούν να επενδύσουν στο χρηματιστήριο μέχρι το 15% του αποθεματικούς τους; Γνωρίζει κάποιος; Και 1% να είναι, κακώς κατά τη γνώμη μου. Αν ήταν να τα "παίζω" στο χρηματιστήριο καλύτερα να το κάνει ο καθένας μόνος του.

Το ΤΣΜΕΔΕ νομίζω ότι ήταν απ' τα λίγα ταμεία που δεν "επένδυσαν" σε δομημένα ομόλογα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όλα τα ταμεία θα έπρεπε να έχουν μια τράπεζα που να εξυπηρετεί όμως τα συμφέροντα του ταμείου. Η ενέργεια εξαγοράς της Αττικής ήταν ορθή αλλά κάθε εργαλείο έχει πολλούς τρόπους να χρησιμοποιηθεί. Το νυστέρι σώζει ζωές αλλά και αφαιρεί ζωές.

 

Δυστυχώς οι ασφαλισμένοι δεν έχουμε λόγο στο πώς και τι των ασφαλιστικών ταμείων ΜΑΣ καθότι αυτά αποτελούν εργαλεία στα χέρια της εκάστοτε κυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.