Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκρίσεις μεταξύ MobileMapper cx και Trimble Geo XT


Recommended Posts

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει να πεί απόψεις για τα gis gps του θέματος ;

Δηλαδή συγκρίσεις μεταξύ του Magellan Mobile Mapper cx και του Geo XT της Trimble ;

Κυρίως, καθ' ότι αφορά θέματα λήψης κάτω από συνθήκες δύσκολες ( δέντρα ).

Θα εκτιμούσα τα όποια σχόλιά σας.

Ευχαριστώ πολύ.-

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τη γνώμη μου το MOBILE είναι πολύ καλό για τις εφαρμογές που θέλεις αλλά όλα αυτού του τύπου GPS υστερούν σε σχέση με τα διπλόσυχνα RTK που πραγματικά είναι "εργαλεία" στη δουλειά μας. Εχεις δει αντίστοιχο και σε LEICA που τη θεωρώ πολύ αξιόπιστο?. Ενημέρωσέ μας

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνεται φυσικά ένα διπλόσυχνο gps με ένα "submeter" gps γιατί κάνουν άλλη δουλειά...

Στην Leica δεν βρήκα αυτό που έψαχνα ( ένα gps που μπορεί να καταγράφει σημεία και με postprocessing να βελτιώνει την ακρίβεια ). Έχει το gs20 που είναι κατ' ουσίαν ένας μονόσυχνος δέκτης που πιθανολογώ πως με κατάλληλο λογισμικό χρησιμεύει για δουλειές gis αλλά δεν είναι αυτό που θέλω. ( Ούτως ή άλλως έχω τέτοιο σύστημα ).

Μια ακόμη λύση ( με λίγο έκπτωση στην ακρίβεια ) είναι το juno sc της Trimble.

Μιλάμε πάντα για συσκευές εντοπισμού - όχι γεωδαιτικά εργαλεία...

Εξ' άλλου το postprocessing από το hepos νομίζω είναι πολύ ακριβό ( για δεδομένα ανά 1 sec έρχεται 18 Ευρώ + ΦΠΑ ή ώρα... καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό... ).

Πάντως ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Βασίλης Πινιατώρος

σου προτείνω είτε στην αντιπροσωπεία είτε απο κάποιο συνάδελφο να δοκιμάσεις τους δέκτες που θέλεις, για τις ακρίβειες που αναφέρονται στα σχετικά έντυπα των οίκων να έχεις επιφυλάξεις,λίγες και μικρές είναι τελικά οι διαφοροποιήσεις,δοκίμασε επίσης το ενσωματωμένο λογισμικό αν καλύπτει τις ανάγκες σου και έλεγξε την επικοινωνία με το λογισμικό γραφείου που χρησιμοποιείς

εκτός απο τις δυνατότητες των δεκτών έχει σημασία και ο τρόπος-μεθοδολογία που θα δουλέψεις

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνεται φυσικά ένα διπλόσυχνο gps με ένα "submeter" gps γιατί κάνουν άλλη δουλειά...

Στην Leica δεν βρήκα αυτό που έψαχνα ( ένα gps που μπορεί να καταγράφει σημεία και με postprocessing να βελτιώνει την ακρίβεια ). Έχει το gs20 που είναι κατ' ουσίαν ένας μονόσυχνος δέκτης που πιθανολογώ πως με κατάλληλο λογισμικό χρησιμεύει για δουλειές gis αλλά δεν είναι αυτό που θέλω. ( Ούτως ή άλλως έχω τέτοιο σύστημα ).

Μια ακόμη λύση ( με λίγο έκπτωση στην ακρίβεια ) είναι το juno sc της Trimble.

Μιλάμε πάντα για συσκευές εντοπισμού - όχι γεωδαιτικά εργαλεία...

Εξ' άλλου το postprocessing από το hepos νομίζω είναι πολύ ακριβό ( για δεδομένα ανά 1 sec έρχεται 18 Ευρώ + ΦΠΑ ή ώρα... καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό... ).

Πάντως ευχαριστώ πολύ.

 

εξαρτάται για ποα εφαρμογή το χρειάζεσαι. συνήθως τα μοντέλα στα οποία αναφέρεσαι χρησιμοποιούνται ως χειριστήρια σε δέκτες διπλής συχνότητας. επειδή όμως ρωτάς συγκεκριμένα η άποψη μου είναι η εξής. Για κάποιο λόγο το σήμα των gps της magellan είναι πιο ισχυρό από των άλλων δύο εταιριών που ανέφερες. αν θέλεις κι όλας κατά σειρά θα έθετα πρώτο το magellan, μετά της trimble και τελευταίο της leica. αυτή βέβαι είναι η δική μου άποψη. Επίσης όσον αφορά τη leica οι αντιπροσωπείες της είναι ακριβούτσικες όσον αφορά το service.

Αν θες να το χρησιμοποιήσεις απλά για submeter μετρήσεις και όχι για εργασίες ακρίβειας τότε θεωρώ ότι είναι πανάκριβο. αν θυμάμαι καλά είναι της τάξης των 2000ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.