Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά εντάσεων σε παράλληλους όμοιους αγωγούς της ίδιας φάσης


krek

Recommended Posts

Να χαιρετίσω καταρχήν το φόρουμ, είναι το πρώτο μου μήνυμα.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Τροφοδοτούμε μια μηχανή με 4 καλώδια ανά φάση 120 μμ2. Τα καλώδια περπατούν σε μεταλλική διάτρητη σχάρα, και το συνολικό μήκος τους είναι περίπου 100 μ. Σε λειτουργία της μηχανής μετρήσαμε (τυχαία) με αμπεροτσιμπίδα τα καλώδια της κάθε φάσης και εκεί λίγο τα χάσαμε. Το κάθε καλώδιο της ίδιας φάσης είχε διαφορετική τιμή έντασης, και μιλάμε για τεράστιες διαφορές (σε κάποιες περιπτώσεις είχαμε 50Α σε ένα και 300Α σε άλλο). Τα καλώδια ξεκινούν από την ίδια μπάρα, καταλήγουν επίσης στην ίδια και είναι από την ίδια κουλούρα. Οι συνδέσεις και τα παπουτσάκια είναι χιλιοτσεκαρισμένα, δεν ειναι κάτι τέτοιο. Αρχικά τα καλώδια ήταν περασμένα στη σχάρα σε ένα επίπεδο, το ένα δίπλα στο άλλο με σειρά φάσεων RRRRSSSSTTTT, και σκεφτήκαμε μήπως δημιουργούνται περίεργα μαγνητικά πεδία (δε μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι ήταν δυνατόν να επηρεάσουν σε τέτοιο βαθμό). Όταν μπλέξαμε λίγο τα καλώδια, σε προσπάθεια να τα φέρουμε σε RSTRSTRSTRST, έστρωσε λίγο το πράγμα, αλλά και πάλι έχουμε διαφορές. Έχει κανένας κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να μετρησετε τα πηνια της μηχανης?

 

Τα ρεύματα είναι ίδια μεταξύ των 3 φάσεων, εδώ έχουμε διαφορά μεταξυ των καλωδίων της ίδιας φάσης, τι σχέση έχει η μηχανή;

Link to comment
Share on other sites

1. Εάν τα καλώδια έχουν θωράκιση, μήπως η μέτρηση (που υποθέτω γίνεται με δυσκολία στην άκρη του καλωδίου, χωρίς την θωράκιση) είναι προβληματική;

 

2. Οταν τα καλώδια ήταν RRRRSSSSTTTT, πού παρατηρούσες μεγάλη και πού μικρή ένταση; Αν μπορείς γράψε την σειρά των εντάσεων που μέτρησες π.χ. 200-190-150-200-50-300-250-100-100-300-200-250

 

3. Αν μπορείς να βρείς (ή να νοικιάσεις) θερμογραφική κάμερα, θα άξιζε τον κόπο ...

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν λες θωράκιση, εννοείς μόνωση; Η μέτρηση γίνεται λίγο πριν τη σύνδεση των καλωδίων στην μπάρα του διακόπτη της μηχανής.

 

2.Τώρα τα καλώδια είναι τόσο μπλεγμενα, που είναι αδύνατον να ξέρεις ποιο από τη σχάρα πάει που στη μηχανή.

 

3. Θερμογραφική έχουμε ήδη, αλλά τη διαφορά θερμοκασίας την καταλαβαίνεις και με το χέρι. Πρέπει να έχω κρατήσει μια φωτό, αν τη βρω θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

1. Θωράκιση εννοώ οποιοδήποτε είδους μεταλλικό υλικό που βρίσκεται μέσα στην μόνωση του καλωδίου. Τον τύπο του καλωδίου τον βλέπεις πουθενά;

 

2. Οκ. Αστο.

 

3. Συμβαδίζουν οι εντάσεις με τις θερμοκρασίες; Δηλαδή ΜΟΝΙΜΑ κάποιο από τα 4 καλώδια της ίδιας φάσης έχει υψηλότερη ένταση ΚΑΙ υψηλότερη θερμοκρασία από τα δίπλα;

 

Η πρώτη μου υπόθεση ήταν ότι μάλλον γινόνταν λάθος στην μέτρηση της έντασης. Αλλά αν η και θερμοκρασία είναι υψηλή, τότε ....

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκλείσεις αν φταινε τα καλώδια ή όχι θα έλεγα το εξής:

Μετρα το ρευμα σε δυο καλώδια, π.χ στο 1ο & στο 2ο της φασης R, και μετά αλλαξε αμοιβαια τη θέση τους, οχι στη όδευσή τους στις σχαρες, αλλα στο σημείο σύνδεσής τους στις μπαρες που οδηγουν στα πηνια.

Ξαναμετρα το ρευμα και αν το καθε καλωδιο εχει το ιδιο ρευμα με πριν, τοτε κατι τρεχει με το καλωδιο.

Αν οχι, τοτε μαλλον το καλωδιο αποκλειεται να φταιει. Μήπως η αντίσταση του καλωδίου ειναι πολύ μικρότερη απο την αντίσταση της μπάρας που τα συνδέει στα πηνια, επομενως εχει σημασια ποιο καλώδιο ειναι συνδεδεμένο στη μηχανη με λιγότερο μήκος μπάρας (χλωμό το βλεπω αλλα το'πα....)

 

Όταν λες οτι με αναδιαταξη βελτιώθηκε λιγο το πραγμα, πόσο ακριβώς βελτιώθηκε; Δηλαδη παιζει απο διαφορα π.χ. 150Α να πήγε σε διαφορα 70Α? (αν και παλι πολύ μου φαινεται κατι τετοιο)

 

Ενδιαφερον προβλημα παντως...αν το λύσεις να μας πεις τι ειχε γινει.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες ποτέ πως το μετρητικό σου όργανο δεν ταιριάζει στην περίπτωση αυτή; Η αμπεροτσιμπήδα δουλεύει με πηνίο που όμως μαγνητική ροή μπορεί να δεχτεί από όλα τα γύρω καλώδια. Δοκίμασε κ με ένα άλλο όργανο για να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

1.

3. Θερμογραφική έχουμε ήδη, αλλά τη διαφορά θερμοκασίας την καταλαβαίνεις και με το χέρι. ...

 

Αν καταλαβαίνεις θερμική διαφορά με το χέρι τότε δεν νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις το όργανο αν μετρά καλά.

Η παράλληλη όδευση των αγωγών δημιουργεί σίγουρα μικροπροβλήματα αλλά όταν μιλάμε για 100μ παράλληλη όδευση και 300Α ανά φάση και περπατούν σε σιδερένια σχάρα τότε μάλλον αυτά θα γίνονται σοβαρά προβλήματα.

Άποψη μου είναι ότι δεν έχεις πρόβλημα με τα καλώδια της ίδιας φάσης (RRRR ή SSSS ή TTTT) αλλά με όλο το σύνολο (RRRR-SSSS-TTTT). θα πρέπει να τα φτιάξεις σε τέσσερις τριάδες RST συστραμένες μεταξύ τους σε όλο το μήκος. Αν η κάθε φάση είναι ένα τετραπολικό καλώδιο και όχι ξεχωριστοί αγωγοί τότε είναι και συστραμένοι μεταξύ τους άρα μια αλλαγή στη συνδεσμολογία αρκεί, αν όμως είναι 4 αγωγοί ανά φάση τότε κάνε ότι δεν το μέτρησες ποτέ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.