Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ'υψος φέρουσας τοιχοποιϊας


 
erling

Recommended Posts

Συν. υπάρχει κτίριο ισόγειο από φέρουσα τοιχοποϊα με οροφή από στέγη (στην οικοδομική άδεια).

Η οροφή στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε από σκυρόδεμα.

Μου ζητάνε προσθήκη καθύψος, όχι σε όλο το εμβαδό της κάτοψης του ισογείου, αλλά στο μισό αυτής.

Στην ουσία το ισόγειο έχει 3 παράλληλες περασιές με φέρουσα και θέλουν η προσθήκη να γίνει ανάμεσα από τις 2 περασιές.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι επαναυπολογισμός όλου του κτιρίου για έλεγχο του υπάρχοντος και υπολογισμός της (ήδη υπάροχυσας) πλάκας.

Υπάρχει περιορισμός στην μείωση του εμβαδού της προθήκης?

 

20090916105746.png

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To κτίριο σου δεν θα είναι πλέον κανονικό ως προς ύψος. Η τοιχοποιία δεν ενδείκνυται για μη κανονικά κτίρια. Η οροφή από σκυρόδεμα καλό του έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο δεν εντάσσεται στα "απλά κτήρια από τοιχοποιία" καθότι η μεταβολή της μάζας από το ισόγειο στον όροφο είναι 50%>20% (βλ. §7.2.(5) Εθνικού Κειμένου Εφαρμογής EC6).

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να το κατασκευάσεις μεν αλλά θα πρέπει να κάνεις κι όλους τους ελέγχους που σε κάθε άλλη περίπτωση θα απέφευγες (βλ. §6 Εθνικού Κειμένου Εφαρμογής EC6).

Link to comment
Share on other sites

Και μπράβο που πατάς τοίχο πάνω σε τοίχο, γιατί τώρα τελευταία κυκλοφορούν πολλά στα οποία φέρουσες τοιχοποιίες πατάνε πάνω σε πλάκες

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και κατασκευάζονται!

Εξάλλου...παρόλο που με λογική δεν είναι αποδεκτό...απαγορεύεται και πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

....(βλ. §7.2.(5) Εθνικού Κειμένου Εφαρμογής EC6).... (βλ. §6 Εθνικού Κειμένου Εφαρμογής EC6)...

 

Αυτό που το βρίσκουμε? Εγώ έχω του 95' την μετάφραση που υπάρχει στα downloads. Σε κάθε περίπτωση ισχύει ο EC6 και πόσο μάλλον τόσο ειδικά άρθρα? Γιατί εγώ που ρώτησα μου είπαν κάνε ότι θες..και με πεσσούς να πας μελέτη στη πολεοδομία δεν τους νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.