Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις για νομιμοποίηση αυθαιρέτου


pavloselef

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους μηχανικούς τι γνώμη έχετε για το να μην αγοραστεί αεροφωτογραφία από τον Ο.Κ.Χ.Ε επίσημα, αλλά να χρησιμοποιηθεί η αεροφωτογραφία από την ιστοσελίδα του Ο.Κ.Χ.Ε. (με μορφή print screen ας πούμε), ως αποδεικτικό χρονολογίας για την κατασκευή του αυθαιρέτου. 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στην εκτυπωση που κανεις απο το ΚΤΙΜΑΝΕΤ

σου τυπωνει αυτοματα σημειωση οτι οι φωτο   εχουν τραβηχτει "μεταξυ 2007-2009"

 

Αν διακρινεται αυτο που θελεις, δεν βλεπω τον λογο να σου αρνηθει κανεις την ακριβεια του στοιχειου σου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στις αεροφωτογραφίες αυτές αναγράφεται όντως ξεκάθαρα η ημερομηνία φωτοληψίας, καθώς και ο κωδικός αριθμός της. Πιο πολύ αναρωτιέμαι αν υφίσταται θέμα "πνευματικών δικαιωμάτων" ή κάτι άλλο αντίστοιχο που δεν γνωρίζω. 

Είχα μια συνομιλία με υπάλληλο της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού, ο οποίος σε αντίστοιχή μου ερώτηση, μου είπε ότι δεν έχω το δικαίωμα να το κάνω και ότι δεν αποτελεί επίσημο αποδεικτικό χρονολογίας για τον Ν.4178/13. Επίσημη απάντηση του ΤΕΕ δεν έχω ζητήσει ακόμα.

 

Και αν προχωρήσω το σκεπτικό μου, θα σας ρωτούσα και για παλαιότερες αεροφωτογραφίες του Google Earth..

Link to comment
Share on other sites

στην εγκ. 4 σου δινει δικαιωμα χρησης φωτογραφιων απο το γκουγκλ ερθ  για τις σταυλικες

 

στο ΚΤΙΜΑΝΕΤ δεν βλεπω καμμια απαγορευση χρησης των δεδομενων, εξ αλλου γι αυτο λεγεται και υπηρεσια θεασης.

.Εξ αλλου αφου στηριζεσαι στον ΟΚΧΕ  ο οποιος δειχνει κατασκευες μεταξυ 2007-2009

η κατασκευη σου "παει"  σαν προσφατη, επομενως και το Ε9 εξαρκει.

 

Εν τελει,  αφου εσυ βεβαιωνεσαι οτι "αυτο" που ζητας, πραγματι υπαρχει, προχωρας τις διαδικασιες

και -αν θες-  ζητας και φωτο ...δεν νομιζω οτι προκειται για μεγαλο εξοδο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, μάλλον δεν έγινα αρκετά σαφής. Αναφερόμουν στη λειτουργία Αναζήτησης Διαθεσιμότητας Αεροφωτογραφιών Αρχείου που έχει ξεκινήσει να λειτουργεί σε αυτό το link: http://gis.ktimanet.gr/wms/apr1/

Εκεί μπορείς να βρεις διαθέσιμες αεροφωτογραφίες από πολύ παλιά. Δηλαδή, σχεδόν όσες υπάρχουν διαθέσιμες. 

 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.