Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα Διπλωματικής Πολιτικών Μηχανικών - Δομοστατικός τομέας


jackson

Recommended Posts

Αυτό το τροπάριο "κάτι που θα ασχοληθώ στο μέλλον" πόσο αστείο μου ακούγεται. Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα με τι θα καταπιαστείς στο μέλλον. Από τη στιγμή που το επάγγελμά μας είναι λίγο πολύ "ελβετικός σουγιάς", θα σε συμβούλευα να μην βάζεις τέτοια όρια στο επαγγελματικό σου μέλλον.

Γι' αυτό λοιπόν κάνε αυτό που σου φαίνεται ενδιαφέρον, ακόμα κι αν μελλοντικά δεν ξανασχοληθείς ΠΟΤΕ μ' αυτό. Απλά πρόσεξε μην καταλήξεις να κάνεις ουσιαστικά μεταπτυχιακή διατριβή αντί για διπλωματική, όπως ο υποφαινόμενος... (Εννοώ ότι το θέμα και ο όγκος της διπλωματικής θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι μεταπτυχιακή διατριβή)

 

Θα σου πρότεινα μια συγκριτική μελέτη σύμμικτου φορέα, φορέα Ο/Σ και αμιγώς μεταλλικού. Ή ακόμα πιο τραβηγμένο, χαλύβδινου φορέα με αλουμινίου, έτσι για να προωθήσουμε τα ντόπια προϊόντα και για να ασχοληθείς και με τον EC9.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ όλους!

 

βασικα στο ΕΜΠ έχετε ψύχωση με τις μεταλλικές

 

Αυτό το τροπάριο "κάτι που θα ασχοληθώ στο μέλλον" πόσο αστείο μου ακούγεται. Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα με τι θα καταπιαστείς στο μέλλον.

 

rigid δεν έχει να κάνει με την ψύχωση του ΕΜΠ. Έτυχε κ εργάζομαι σε γραφείο μελετών όπου ο εργοδότης είναι κάποιος "μεταλλάς" από τους πολλούς του ΕΜΠ (όχι τριανδρία) κ το γραφείο ασχολείτε αρκετά με μεταλλικά. Θα την κάνω μαζί του καθώς ούτε χρόνο έχω για να βρίσκω άλλον (ούτε κ θέλω, με καλύπτει), κάποια μαθήματα έχω ακόμα για δίπλωμα, δουλεύω κιόλας, οπότε χρόνος για τρέξιμο εδώ κ εκεί δεν υπάρχει. Από την άλλη στο σκυρόδεμα έχω κάποιες παραπάνω γνώσεις από ότι στα μεταλλικά, όλο κ κάποιες μελέτες έχω κάνει με Next. Μεταλλικά είμαι λίγο πιο πίσω όσων αφορά τη μόρφωση του φορέα.

 

 

στις θεμελιώσεις-αντιστηρίξεις θα κάνεις και θα δικαιωθείς (και στο υπογράφω αυτό)

 

Τι εννοείς? Για κάντο πενηνταράκια (αυτό είναι κλεμμένο). Έχεις καμιά πρόταση? Κ γιατί θα διακαιωθώ?

Link to comment
Share on other sites

. Aν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις τις σπουδές σου (phd) τότε κάτι σε ερευνητικό ίσως να είναι καλύτερο. Αν θες να δουλεψεις σαν ιδιώτης τότε κάτι πιο πρακτικό (μελέτη). Αν είναι δε να δραστηριοποιηθείς σε επαρχία και μάλιστα μόνος σου τότε από γέφυρες σίγουρα καλύτερα κάτι σε κτιριακό.

Όχι και έτσι...

 

Θα ήθελα να συνεχίσω αλλά δεν είναι κ ό,τι πιο εύκολο, είναι κ τα 4 χρόνια του ΤΕΙ κ όσο να ναι έχει περάσει ο καιρός. Ποτέ δεν είναι αργά βέβαια (λέει ο λαός)...Θα ήθελα να έχω το δικό μου γραφείο, αυτό είναι αλήθεια. Όσο για επαρχία...τσου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το επίθετο αυτού που δουλεύεις αρχίζει από Κ ; Όσον αφορά τις θεμελιώσεις, έχει δίκιο ο rigid_point, ξεμπλέΚεις πατ κιούτ (το έκαναν 2 φίλοι απ' το έτος μου με συγκεκριμένο βέβαια καθηγητή).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το επίθετο αυτού που δουλεύεις αρχίζει από Κ ; Όσον αφορά τις θεμελιώσεις, έχει δίκιο ο rigid_point, ξεμπλέξεις πατ κιούτ (το έκαναν 2 φίλοι απ' το έτος μου με συγκεκριμένο βέβαια καθηγητή).

 

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ για ευνόητους λόγους.

 

Τι εννοείς για τις θεμελιώσεις? Εννοείς κάνω στο γεωτεχνικό τομέα και ξεμπλέκω γρήγορα? Με ποιον καθηγητή αν επιτρέπεται? Δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάτι που ξεμπλέκω γρήγορα κ δενμου αρέσει τόσο όσο κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς για τις θεμελιώσεις? Εννοείς κάνω στο γεωτεχνικό τομέα και ξεμπλέκω γρήγορα? Με ποιον καθηγητή αν επιτρέπεται? Δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάτι που ξεμπλέκω γρήγορα κ δενμου αρέσει τόσο όσο κάτι άλλο.

 

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις θεμελιώσεις, έχει δίκιο ο rigid_point, ξεμπλέΚεις πατ κιούτ.

 

Για πόσο χρόνο μιλάμε, όταν λέμε πατ κιουτ για μια διπλωματική? Εννοείτε ότι θα ασχολείσαι με αυτή κ δεν θα την αφήνεις...

Link to comment
Share on other sites

ρε, δε λέω για γρήγορα, για να μάθεις το λέω

 

Γιατί στον τομέα που λέω πιστεύεις δεν θα μάθω κάτι ή το λες λόγω καθηγητών του Γεωτεχνικού τομέα? Έχεις κάτι να προτείνεις για θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.