Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα Διπλωματικής Πολιτικών Μηχανικών - Δομοστατικός τομέας


jackson

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο θέμα διπλωματικής. Θέλω να καταπιαστώ περισσότερο με μεταλλικά - σύμμικτα κ όχι τόσο με σκυρόδεμα. Με ενδιαφέρει να κάνω κάτι που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο αργότερα κ όχι κάτι που μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ. Βέβαια θα επιθυμούσα πολύ να ασχοληθώ με τίποτα καλωδιωτές γέφυρες, προεντεταμένες κλπ αλλά πόσο πιθανό είναι να τα συναντήσω μπροστά μου? Δεν αποκλείω το σκυρόδεμα....

Ευχαριστώ σε όσους μπουν στον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις απόλυτο δίκιο, ψάξε να βρεις κάτι πάνω στα μεταλλικά, θα σου είναι χρήσιμο!

Εγώ ασχολήθηκα στη διπλωματική μου με τη μελέτη μιας προεντεταμένης γέφυρας της Εγνατίας.

Που μου χρειάστηκε όμως?

Πουθενά έως τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση αντισεισμικών διατάξεων Ευροκώδικα 8 - Αμερικάνικων κανονισμών. Εφαρμογή σε σύμμικτο κτίριο.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με χάλαγε να μελετήσω ένα σύμμικτο κτήριο με διάφορους συνδ. ακαμψίας, κατάλληλες επιλογές διατομών, συνδέσεις, λυγισμούς, ίσως κ πλαστική ανάλυση (όχι διατομών, φορέα) κλπ. Τώρα όσων αφορά τη σύγκριση κανονισμών, αυτό έχει να κάνει με διαφορετική φιλοσοφία που πιθανόν έχουν (δεν νομίζω - χωρίς να γνωρίζω) ή απλά διαφορετικές διατάξεις κλπ?

 

ilias ευχαριστώ, μακάρι να σου χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Οι μεν (αμερικάνοι) σχεδιάζουν κτίρια με τους αντισεισμικούς κανονισμούς τους ή δε απλά γράφουν κανονισμούς. Εξηγούμαι: Σεισμό έχουμε μόνο εμείς, οι Ιταλοί και τα Βαλκάνια. Σκανδιναβικές χώρες, Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία, Ισπανία δεν έχουν. Για αυτά που ρωτάς θα ξέρεις όταν έχεις τελειώσει την διπλωματική σου. Εγώ δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ενδιαφέροντα θέματα σίγουρα υπάρχουν πολλά, αν και διαφέρουν για τον καθένα... Εφόσον σε ενδιαφέρει να ξαναδείς στο μέλλον αυτά που θα κάνεις στη διπλωματική σου το βασικό ερώτημα που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου είναι τι σε ενδιαφέρει να κάνεις μετά.

 

Αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις τις σπουδές σου (phd) τότε κάτι σε ερευνητικό ίσως να είναι καλύτερο. Αν θες να δουλεψεις σαν ιδιώτης τότε κάτι πιο πρακτικό (μελέτη). Αν είναι δε να δραστηριοποιηθείς σε επαρχία και μάλιστα μόνος σου τότε από γέφυρες σίγουρα καλύτερα κάτι σε κτιριακό.

 

Αλλά και στην Ξάνθη έχουνε [ψύχωση].
Όχι και έτσι...
Link to comment
Share on other sites

ναι, και στη ξάνθη φυσικά.

 

πάτρα ενισχύσεις αποκλειστικά. το απθ? αντισεισμική μηχανική?

 

στις θεμελιώσεις-αντιστηρίξεις θα κάνεις και θα δικαιωθείς (και στο υπογράφω αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Οι μεν (αμερικάνοι) σχεδιάζουν κτίρια με τους αντισεισμικούς κανονισμούς τους ή δε απλά γράφουν κανονισμούς. Εξηγούμαι: Σεισμό έχουμε μόνο εμείς, οι Ιταλοί και τα Βαλκάνια. Σκανδιναβικές χώρες, Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία, Ισπανία δεν έχουν. Για αυτά που ρωτάς θα ξέρεις όταν έχεις τελειώσει την διπλωματική σου. Εγώ δεν ξέρω.

 

Στη Γερμανία υπάρχουν σεισμοί.Απλά όχι σε όλη τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.