Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθητικό πρόγραμμα για αυτόματη χιλιομέτρηση


gvarth

Recommended Posts

Πρόκειται για βοηθητικό πρόγραμμα το οποίο "βρίσκει" τις διαιρέσεις , που κάναμε μέσω της εντολής measure, σε συγκεκριμένη Polyline που εκφράζει την οριζοντιογραφία κάποιας χάραξης (ανά συγκεκριμένο μήκος) , με block της αρεσκείας μας , και βάζει αυτόματα χιλιομέτρηση με βήμα όσο εμείς επιθυμούμε και φυσικά , την χιλιομέτρηση αυτή , την τοποθετεί στην πρέπουσα θέση στο σχέδιο.

 

-- UPDATE 8/8/2011 Ανέβασα τα αρχεία σε άλλο server --

Κατεβάστε τα αρχεία για να πειραματιστείτε :

http://www.filesonic.com/file/1627312934/GrapseXiliometrhsh.dwg

http://www.filesonic.com/file/1627312954/GrapseXiliometrhsh.dvb

 

Αρχικά φτιάχνουμε ένα layer που το ονομάζουμε Xiliometrhsh και του δίνουμε το χρώμα της αρεσκείας μας. Το κάνουμε ενεργό ώστε οι υποδιαιρέσεις που θα δημιουργηθούν με την measure, να τοποθετηθούν σε αυτό το layer.

 

Πριν τρέξει το macro , με την εντολή measure του Autocad , υποδιαιρούμε την Polyline που μας ενδιαφέρει ανά 50 μ π.χ. , χρησιμοποιώντας το block "XLM" . Το block αυτό είναι μια κατακόρυφη γραμμή με ύψος μια σχεδιαστική μονάδα. Όταν η measure μας ρωτήσει αν θέλουμε να περιστρέφεται το block ώστε να ακολουθεί την καμπυλότητα της polyline , απαντάμε με Y και Enter.

 

Για να "φορτώσουμε" το macro που θα κάνει και όλη την "αγγαρεία" της αυτόματης χιλιομέτρησης , θα ακολουθήσουμε τα παρακάτω βήματα :

 

1. Φορτώνουμε το Autocad και στη συνέχεια το αρχείο εργασίας GrapseXiliometrhsh.dwg

2 Πάμε στο : Τools > Macro > Load Project

3. Επιλέγουμε το GrapseXiliometrhsh.dvb που κατεβάσαμε ήδη

4. Φροντίζουμε να ενεργοποιήσουμε τις macro-εντολές , απαντώντας "Yes" στο παράθυρο διαλόγου που εμφανίζεται.

 

To macro τρέχει με Alt F8 και στη συνέχεια με απλό κλίκ του mouse πάνω στο Run.

 

 

Στις εικόνες που επισυνάπτονται μπορείτε να δείτε την πολυγωνική της χάραξης πριν και μετά την αυτόματη χιλιομέτρηση.

 

Πιστεύω να φανεί χρήσιμο.

 

Αν υπάρξουν απορίες/δυσκολίες, εδώ είμαστε ...

 

Γιώργος

post-342-131887227204_thumb.jpg

post-342-131887227225_thumb.jpg

post-342-131887227239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Φορτώνεις το δείγμα που έχω μαζί και ΔΕΝ εμφανίζεται η χιλιομέτρηση ;

 

Το δείγμα που προτείνω για να δοκιμάσεις είναι αυτό : http://www.filesonic.com/file/1627312934/GrapseXiliometrhsh.dwg , και έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να χρησιμοποιεί Block με όνομα XLM για την υποδιαίρεση της πολυγωνικής της χάραξης. Μήπως χρησιμοποίησες απλή γραμμή ;

 

Κοίταξέ το και επανερχόμαστε ...

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω δοκιμάσει την εφαρμογή σε Autocad2004 Autocad2009 και μου εμφανίζει το μηνυμα: "wrong file format"

μήπως πρέπει να το δοκιμάσω σε Autocad2006 ή Autocad2008????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε yiannis1982 καλώς όρισες στο Michanikos.gr.

 

Διόρθωση : Πριν τρέξεις το macro , με την εντολή measure του Autocad , υποδιαίρεσε την Polyline που σε ενδιαφέρει ανά 10 μ π.χ. , χρησιμοποιώντας το block "XLM" . Το block αυτό είναι μια κατακόρυφη γραμμή με ύψος μια σχεδιαστική μονάδα. Όταν η measure σε ρωτήσει αν θέλεις να περιστρέφεται το block ώστε να ακολουθεί την καμπυλότητα της polyline , απάντησε με Y και Enter

 

Μετά :

 

1 Πάμε στο : Τools > Macro > Load Project

2. Επιλέγουμε το GrapseXiliometrhsh.dvb που κατεβάσαμε ήδη

3. Φροντίζουμε να ενεργοποιήσουμε τις macro-εντολές , απαντώντας "Yes" στο παράθυρο διαλόγου που εμφανίζεται.

 

To macro τρέχει με Alt F8 και στη συνέχεια με απλό κλίκ του mouse πάνω στο Run.

 

Όλα αυτά , αναφέρονται και στο 1ο post , ειδικά εκεί που γράφω :

 

Πρόκειται για βοηθητικό πρόγραμμα το οποίο "βρίσκει" τις διαιρέσεις , που κάναμε μέσω της εντολής measure, σε συγκεκριμένη Polyline που εκφράζει την οριζοντιογραφία κάποιας χάραξης (ανά συγκεκριμένο μήκος) , με block της αρεσκείας μας , και βάζει αυτόματα χιλιομέτρηση με βήμα όσο εμείς επιθυμούμε και φυσικά , την χιλιομέτρηση αυτή , την τοποθετεί στην πρέπουσα θέση στο σχέδιο.

 

Απλά , ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ , ότι πριν τρέξετε το macro , θα πρέπει να τρέξει η measure με συγκεκριμένες παραμέτρους.

 

Το βοηθητικό πρόγραμμα παράγει αριθμήσεις ανά 10μ.

 

- UPDATE 8/8/2011 -

Ο κώδικας του προγράμματος είναι ανοικτός για τροποποίηση. Me Alt-F11 πηγαίνουμε στο παράθυρο για να διορθώσουμε τον κώδικα και "πειράζουμε" την τιμή δίπλα από εκεί που λέει bhma =

 

 

Δοκίμασέ το και αν υπάρχει πρόβλημα, το ξαναβλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.GVARTH θέλω να σου κάνω μια ερώτηση που για κάποιους ίσιος φάνει χαζή. Στα αρχεία που λες να κατεβάσουμε για την χιλιομέτρηση χρειάζεται να έχω πιστωτική? Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα

 

Όχι βέβαια, ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσεις σε κανέναν ΤΙΠΟΤΕ.

 

Τα αρχεία είναι δωρεάν και μάλιστα ο κώδικας είναι προσβάσιμος σε όσους ξέρουν προγραμματισμό στη VBA του Autocad.

 

Σε ποιά φάση σου ζητήθηκε να πληρώσεις και συμπέρανες κάτι τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα αυτήν την ερώτηση γιατί έφαγα ένα κώλυμα στο να κατεβάσω τα αρχεία που αναφέρεις. Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου εξηγήσεις την διαδικασία που πρέπει να κάνω για να κατεβάσω τα αρχεία από το link που εχεις δώσει. Συγγνώμη αν σε κουράζω με τις απορίες αλλά είναι ένα πολύ σωματικό κομμάτι για εμένα οι χιλιομέτρηση στην δουλεία μου. Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τον χρόνο σου και για το ότι δεν ειρωνεύτηκες την ερώτηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κουράζεις.

 

Φαίνεται ότι εκεί που επέλεξα και ανέβασα το αρχείο , υπάρχουν προβλήματα πρόσβασης πλέον :(

 

Όταν δοκίμασα να το ανεβάσω εδώ στα συνημμένα , πήρα μήνυμα για μεγάλο μέγεθος αρχείου. Διάλεξα λοιπόν τη λύση να το ανεβάσω στο εν λόγω ιστότοπο.

 

Αν είναι κάτι βιαστικό , στείλε μου με pm το e-mail σου για να στο στείλω.

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.