Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική θέρμανση - θερμοσυσσωρευτές


skarapournos

Recommended Posts

Η καλύτερη θέρμανση αυτή τη στιγμή επιτυγχάνεται με φυσικό αέριο & πετρέλαιο.

 

 

Γιατί????

 

Οι θερμοσυσσωρευτές είναι κομμάτι της ιστορίας πλέον.

 

Γιατί????

 

 

Επιχειρήματα υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπα πως δεν αναλύονται σε 5 γραμμές. Έτσι αναφορικά:

 

Η καλύτερη ποιοτικά/ενεργειακά θέρμανση αυτή τη στιγμή είναι η ενδοδαπέδεια θέρμαση με αντιστάθμιση. Θερμαίνει το χώρο ομοιόμορφα, δεν ξηραίνει ιδιαίτερα τον αέρα, έχει την καλύτερη καμπύλη άνεσης, οικονομική κτλ Από πολύ κοντά και η ηλεκτρική ενδοδαπέδεια θέρμανση.

 

Οι θερμοσυσσωρευτές είναι κάτι αντιαισθητικά μπαούλα που τα γεμίζεις με πυρότουβλα. Η φόρτιση γίνεται μόνο με το νυχτερινό (ΟΚ μπορείς να το πειράξεις αυτό αλλά δε συμφέρει το ίδιο) αλλά η αποφόρτιση δεν είναι ελεγχόμενη. Είτε είναι κάποιος στο σπίτι είτε όχι αυτό θερμαίνει το χώρο. Ανοίγεις τα πατζούρια να αερίσεις το σπίτι; Ότι θέρμανση είχες επιτύχει χάθηκε και ελπίζεις να μπορεί να σου ξαναθερμάνει τον χώρο γρήγορα με την εναπομείνουσα αποθηκευμένη θερμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στην τεχνολογία των θερμοσυσσωρευτών, πάντως εγώ που έζησα αρκετά χρόνια σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

1. Στο σπίτι είχαμε τριφασικό ρεύμα 3χ35A και λογαριασμούς ρεύματος αρκετά τσουχτερούς.

2. Ποτέ δεν θυμάμαι να είχαμε τη ζέστη που έχουν τα σπίτια με καλοριφέρ. Δεν υπήρχε περίπτωση να πιασει το σπίτι θερμοκρασία 19-20 oC.

3. Μέχρι το απόγευμα οι θερμοσυσσωρευτές ήταν παγωμένοι, όταν είχαν φορτίσει τη νύχτα ακόμα κι αν δεν είχαν ανάψει καθόλου όλη μέρα.

 

Τα παραπάνω δεν τα αναφέρω ως επιχειρήματα, απλά ως προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πως δεν γνωρίζεις πως λειτουργούν οι θερμοσυσσωρευτές...

Εγώ δεν εμπορευόμουν θερμοσυσσωρευτές. Εγώ εγκαθιστούσα και τους έχω δει και από την καλή και από την ανάποδη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στην τεχνολογία των θερμοσυσσωρευτών, πάντως εγώ που έζησα αρκετά χρόνια σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

1. Στο σπίτι είχαμε τριφασικό ρεύμα 3χ35A και λογαριασμούς ρεύματος αρκετά τσουχτερούς.

2. Ποτέ δεν θυμάμαι να είχαμε τη ζέστη που έχουν τα σπίτια με καλοριφέρ. Δεν υπήρχε περίπτωση να πιασει το σπίτι θερμοκρασία 19-20 oC.

3. Μέχρι το απόγευμα οι θερμοσυσσωρευτές ήταν παγωμένοι, όταν είχαν φορτίσει τη νύχτα ακόμα κι αν δεν είχαν ανάψει καθόλου όλη μέρα.

 

Τα παραπάνω δεν τα αναφέρω ως επιχειρήματα, απλά ως προσωπική εμπειρία.

 

 

 

Προφανώς δεν είχε γίνει η σωστή μελέτη στο σπίτι αυτό. Και αυτό το βλέπουμε από το γεγονός ότι η φόρτιση τους δεν κρατούσε μέχρι την έναρξη της επόμενης καθώς και από το ότι δεν ήταν εφικτές υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που αναφέρεις. Δεν εγκαταστάθηκε η σωστή ισχύς και από την στιγμή που ξεφόρτιζαν, πιθανότατα τους δουλεύατε και με το ημερήσιο ρεύμα και γι αυτό ανέβαινε η κατανάλωση.

Παιδιά τα μηχανήματα όσο καλά και αν είναι, το Α και το Ω στην θέρμανση είναι η σωστή μελέτη. Λίγες είναι οι αποτυχημένες εγκαταστάσεις θέρμανσης πετρελαίου? Ή φταίνε κι εκεί τα μηχανήματα?

 

Σταύρο, αυτά που προμηθεύω δεν τα δίνω ποτέ χωρίς την αντίστοιχη μελέτη και εγκατάσταση. Κάνω πολλές μελέτες και εγκαταστάσεις και έως τώρα δεν μου έχει παραπονεθεί κανείς. Αντιθέτως ικανοποιημένοι πελάτες στέλνουν κι άλλους και συγκεκριμένα ο θερμοσυσσωρευτής έχει ανοδική πρόοδο. Έχω γράψει και πιο πριν: κάποιοι το θεωρούν θέρμανση του παρελθόντος και άλλοι το θεωρούν θέρμανση του μέλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως το βασικό πρόβλημα με τους θερμοσυσσωρευτές είναι αισθητικό. Όπως είπες με σωστή μελέτη (και λογικό πελάτη) τα λειτουργικά μειονεκτήματα σχεδόν μηδενίζονται. Προσωπικά όμως δε θέλω να ξοδεύεται ηλ. ενέργεια σε θέρμανση. Το θεωρώ σπατάλη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω γιατι οι θερμοσυσσωρευτες θεωρουνται θερμανση του μελλοντος απο μερικους?

Ειναι δυνατον να θερμαινομαστε δαπανωντας ηλεκτρικη ενεργεια?

Τι COP εχουν οι θερμοσυσσωρευτες?

Link to comment
Share on other sites

Από ενεργειακή/οικολογική άποψη οι θερμοσυσσωρευτές είναι απαράδεκτοι όσο λειτουργούν θερμοηλεκτρικοί σταθμοί παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.

 

Η απόδοση ενός σταθμού είναι στις καλές περιπτώσεις γύρω στο 50%. Αν αφαιρέσουμε και τις απώλειες για την μεταφορά του ρεύματος μέχρι την κατανάλωση (θερμοσυσσωρευτή) η απόδοση μειώνεται σημαντικά. Ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο έχει απόδοση γύρω στο 80%. Προφανώς και είναι πιο "πράσινο" από τους θερμοσυσσωρευτές.

 

Το μόνο πλεονέκτημα που έχουν οι θερμοσυσσωρευτές έιναι ότι δεν παράγονται καυσαέρια σε κατοικημένη περιοχή αλλά εκτός πόλης (εκεί που είναι το εργοστάσιο της ΔΕΗ).

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο ρίξε μια ματιά και στους στατικούς θερμοσυσσωρευτές.

 

kusta80 όπως το θέτεις δεν έχει άδικο. Όμως αυτό είναι ένα μεγάλο δίλλημα τελικά?

Είναι καλύτερο να καίμε πετρέλαιο? Φυσικό αέριο? Ή μήπως ξύλα? Είναι περισσότερο οικολογικό αυτό?

 

Το ρεύμα παράγεται και από τον αέρα και τον ήλιο... Εδώ το 16% της παραγόμενης ηλ. ενέργειας ήδη προέρχεται από Α.Π.Ε. και αυτό αυξάνεται συνεχώς, όχι μόνο με τα 1200 φωτοβολταϊκά πάρκα που υλοποιούνται ή αυτά που θα μπουν στις στέγες ή αυτά που θα βάλουν οι αγρότες αλλά κυρίως αιολικά πάρκα (ρίξτε μια ματιά κι εδώ: http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=770935&srv=88 ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.