Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έσοδα - έξοδα - Εφορία


akazarch

Recommended Posts

akius,

 

Ειμαι σιγουρος οτι αυτο με την αποδοση του 90% του ΦΠΑ το λες σαν ενδειξη οτι δεν εχεις καθόλου έξοδα με δικαιωμα εκπτωσης.

Να μην μπερδευονται ομως μερικοι, το ΦΠΑ ΔΕΝ ειναι δικα μας λεφτα και δεν πρεπει να θεωρειται επ'ουδενι σαν φορος προς το κρατος. Το ΦΠΑ ανηκει στο κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Topap

 

το ξερω και τοχω ξεχωριστο κουτακι που τα βαζω εκει να μην τα τρωω....τον πρωτο καιρο δεν τοκανα και ταψχνα ανα 3μηνο να τα βρω να τα δωσω....

 

και επειδη το ΦΠΑ ειναι του κρατους παντα λεω στους πελατες...

 

εγω θελω 500 ευρω και 115 ευρω ΦΠΑ συνολο 615 .....ν ξερει και ο κοσμος τι θα μεινει στην τσεπη μου

Link to comment
Share on other sites

το ξερω και τοχω ξεχωριστο κουτακι που τα βαζω εκει να μην τα τρωω....

 

Πες μου οτι εχεις απο εκεινα τα μεταλλικα κουτακια απο καρουλια κλωστών που ειχε και η γιαγία μου...:)

 

Εγω με το που τα παιρνω, κατευθείαν στην Attica με web-banking... αλλαξαν οι καιροί akius μου...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτησούλα αν και δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τοπικ?Αν λοιπόν πχ αγοράσω ένα λαπτοπ, κόβω τιμολόγιο(αρα έχω επιστροφή ΦΠΑ? ) και το περνάω στα έξοδα, αυτό θεωρείται του γραφείο?Πχ δεν μπορώ να το δώσω στον ανιψιο μου?Ανήκει στα πάγια της επιχείρησης?

Link to comment
Share on other sites

Off-topic δεν εισαι, για αρχη.

 

Δευτερον, το ΦΠΑ δεν σου επιστρεφεται αλλα συμψηφίσετε με το ΦΠΑ που εχεις να αποδωσεις απο τις αμοιβες σου. Οπως είπα και 4 ποστ πιο πάνω, το ΦΠΑ ακήκει στο κράτος και δεν ειναι λεφτα δικά σου που σου παιρνει το κράτος. Αυτό πρεπει να το καταλάβεις.

 

Τριτον, οταν αγοράζεις κατι και το περνας στα βιβλία σου, για πέντε χρόνια (νομίζω πέντε ειναι πλεον) ανα πασα στιγμή μπορει να σου γίνει ελεγχος και να σου ζητήσουν να δούν ειτε τιμολόγια, είτε πάγια, είτε οτι αλλο εχεις αγοράσει και εχεις καταγράψει στο βιβλίο Εσόδων-Εξόδων.

 

Απο εκεί και πέρα ο κάθε ένας κάνει τις επιλογες του και πορευτεται με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

είναι πάγιο της επιχειρησης, δε μπορείς να το δώσεις στον ανιψιό σου!!!!

 

το πάγιο μόνο με δήλωση καταστροφής στη εφορία μπορεί να εκλέιψει

 

τώρα αν πάρεις δώρο στον ανηψιό σου κανένα στυλό ή γενικά τίποτα αναλώσιμα

μάλλον δε θα ασχοληθεί κανείς

Link to comment
Share on other sites

το πάγιο μόνο με δήλωση καταστροφής στη εφορία μπορεί να εκλέιψει

 

Myri,

 

Αυτό με τη δήλωση καταστροφής δεν το ήξερα... Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες? Πχ συντάσσεις μια επιστολή που γράφεις ότι το Χ πάγιο καταστράφηκε ή περιγράφεις τις συνθήκες (πχ έπεσε νερό στο laptop μου)? Χρειάζεται και κάποια αποδεικτικά στοιχεία? Μπορείς να κάνεις μια λίστα με 10 αντικείμενα πχ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καποιος άλλος στο φόρουμ άραγε?

 

Παιδία?

 

@George T.

Για να μην σου πω για μερικούς συνάδελφους εδώ μέσα που συμβουλεύουν ότι ακόμα και εάν στείλεις το PC/Laptop/Γεωδαιτικό Σταθμό σου για service πρέπει να κόβεις και δελτίο αποστολής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.