Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έσοδα - έξοδα - Εφορία


akazarch

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα.Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος ΤΕ και εχω κανει εναρξη στην εφορια απο τον μαιο .Αν μπορει να μου εξηγησει καποιος με τα τιμολογια παροχης υπηρεσιων που κοβω ποσο θα φορολογουμε τελοσ χρονιας??π.χ αν κοψω 7000 εως τελοσ του χρονου θα φορολογουμε??

 

1) πλάκα κάνεις ? Διάβασες τπτ παραπάνω ?

Αυτό το είδες ?

Διάβασε εδώ και χρήσιμο είναι και αυτό

 

συνάδελφε πόσο μασημένο το θες ? Σόρυ κιόλας αλλά πρέπει να κάνεις πλάκα. Δεν παίζει αλλιώς.

 

Μπορεί να σε παίρνω από τα μούτρα αλλά πρέπει στη φάση σου.

Έτσι θα σου φερθεί γλυκά και το κράτος και ο συνάδελφος και ο ελεγκτής και οι εργοδότες ?

ΘΑ ΣΕ ΦΑΝΕ ΛΑΧΑΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

Μάθε να βρίσκεις ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ στη γνώση και ΘΩΡΑΚΙΣΗ.

Οικονομικά και νομικά διάβαζε για να είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ.

Το μηχανιλίκι άστο για την ώρα και απλά δούλευε και παράλληλα διάβαζε πολύ τα παραπάνω.

Διάβασε καλά τη σελίδα 4 του οδηγού. !!!

 

 

2) .

 

Στο θέμα σου (για τελευταία φορά τέτοια μασημένη τροφή εδώ μέσα πλέον) :

 

Ανάλογα την παροχή υπηρεσιών που είχες σαν μηχανικός στον παραπάνω οδηγό της Μπόσκου στις σελίδες 23 θα δεις ότι

 

Ανάλογα τη μελέτη (παροχή υπηρεσιών δλδ) έχεις ένα συντελεστή στα ποσά που πληρώθηκες (τζίρος ή ακαθάριστα έσοδα).

 

Μ' αυτόν το συντελεστή πολλαπλασιάζεις τα ακαθάριστα

 

αν έκανες .....

>
Γ) [b]Είκοσι έξι τοις εκατό (26%) για μελέτη - επίβλεψη[/b] [b]ηλεκτρομηχανολογικών έργων[/b].
Ειδικότερα ο συντελεστής αυτός εφαρμόζεται στις παρακάτω κατηγορίες μελετών:
α) Μελέτες μηχανολογικές - ηλεκτρολογικές - ηλεκτρονικές
β) Μελέτες οικονομικές
γ) Μελέτες κοινωνικές
Δ’ ΚΕΦΑΛΑΙΟ
ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ
Καθαρό εισόδημα Ελεύθερων Επαγγελματιών Αρχιτεκτόνων μηχανικών
25
δ) Μελέτες μεταφορικών μέσων (χερσαίων, πλωτών, εναέριων)
ε) Ενεργειακές μελέτες (θερμοηλεκτρικές, υδροηλεκτρικές, πυρηνικές)
στ) Μελέτες βιομηχανιών (προγραμματισμός - σχεδιασμός - λειτουργία)
ζ) Χημικές μελέτες και έρευνες
η) Χημικοτεχνικές μελέτες
θ) Μεταλλευτικές μελέτες και έρευνες
ι) Μελέτες και έρευνες γεωλογικές, υδρογεωλογικές και γεωφυσικές
ια) Γεωτεχνικές μελέτες και έρευνες
ιβ) Εδαφολογικές μελέτες και έρευνες
ιγ) Μελέτες δασικές (διαχείριση δασών και ορεινών βοσκοτόπων, δασοτεχνική διευθέτηση ορεινών λεκα-
νών χειμάρρων, αναδασώσεων, δασικών οδών και δασικών μεταφορικών εγκαταστάσεων)
ιδ) Στατικές μελέτες (μελέτες φερουσών κατασκευών κτιρίων και μεγάλων ή ειδικών τεχνικών έργων)

26% Χ 7.000,00 € = 1.820,00€

 

Το παραπάνω ισχύει αν έχεις το λιγότερο 3 διαφορετικούς εργοδότες (εργολάβους, ιδιώτες, εταιρείες) στις ΑΠΥ που έκοψες, αλλιώς θα θεωρηθεί ως 60% συντελεστή !!!

 

Άρα όχι 26% αν λιγότερο από 3. [Γιατί 3 και βάλε αποδεικνύουν ότι παρείχα υπηρεσίες εδώ και εκεί και όχι σε οργανωμένα γραφεία άτυπα χωρίς σύμβαση (αιώνιοι μπλοκάκηδες)]

 

Μισό όμως......

 

δυσαναλογία εξόδων με τζίρου. Θα πρέπει να επιβάλλει ο έφορος προσαύξηση του "άδικου συντελεστή" κατά 20%. Και το κάνει !!

 

Δλδ 26% Χ 1,20 = 31,20%

 

άρα έχουμε 7.000 που έκοψες Χ 31,20 = 2184,00€ καθαρά.

Μείον τις εισφορές που έχεις προς ΤΣΜΕΔΕ ή ΤΕΒΕ αντίιστοιχα ?

 

σίγουρα θα πληρώσεις εξάμηνο κανά 600 (σιγα μην σου χαριστούν οι φορείς.....αμ δε !!) άρα

2184,00 - 600,00 = 1584,00 € ΚΑΘΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ.

 

Αν αυτά που βγάζεις είναι κάτω του εκάστοτε αφορολογητέου ορίου τότε δεν πληρώνεις φόρο από τα έσοδα μηχ/κου (δλδ μπορεί να έχεις και από αλλού έσοδα....αθροίζονται :o)

 

Πέρυσι ήταν 10.500 αφού στην αρχή ήταν ΜΗΔΕΝ (δλδ € και φόρο).

Φέτος λένε για 12.000 αλλά μούλικα λένε και για κατάργηση των συντελεστών. Άρα πάλι κουβά θα πάμε μάλλον !!

 

Έτσι κρίνεσαι αφορολόγητος !

 

3) βάζε κανένα τόνο ρε σύ :P

 

4) εδιτ: συνάδελφε Chilon θεωρώ ότι δεν κάνεις καλά που βοηθάς τώρα. ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Τheο και Chilion απλος ειμαι νεο μελος στο forum (πριν 2 ωρες) και δεν ειχα προλαβει να διαβασω παραπανω.Οσο για τους τονους αστω δεν τα παω και πολυ καλα(οταν γραφω γρηγορα δεν βαζω καθολου τονο ...χαχχαχαχα)

α... και παραλιγο να ξεχασω για την 600 αρα,,μακαρι να ηταν 600 αρα αλλα να που ειναι 1200 αρα το εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Chilon θεωρώ ότι δεν κάνεις καλά που βοηθάς τώρα.

Αφού ξέρεις ότι είμαι ευγενικό παιδί και δεν μπορώ να μην βοηθάω. :lol:

Στην πρώτη δημοσίευση υπάρχει (μικρή) ανεκτικότητα. emot-firstpost.gif

 

Πάντως συμφωνώ με την ουσία όσων είπες.

 

Όπως λέει και ο συνάδελφος erling:beer.gif

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εχθές που έκανα κάτι εκτυπώσεις σε ένα φωτοτυπάδικο μου είπε η ταμίας ότι μέχρι 44Ε μπορούμε να περνάμε κ τις αποδείξεις ως έξοδα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

*olga*

δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω απόδειξη και όχι τιμολόγιο

αν σου απαντήσει ένας συνάδελφος ότι μέχρι 44Ε περνάς αποδείξεις εσύ μπορείς να βασισθείς? και ίσως μπλέξεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 50 περνάνε και αποδείξεις στα έξοδα. Χωρίς τιμολόγιο όμως δε μπορείς να εκπέσεις το ΦΠΑ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος πάντος να μην ζητάς τιμολόγιο. Επειδή βαριούνται να κόβουν το λένε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν συμπληρώνουμε τα έξοδα στο βιβλίο κατηγορίας Β, βάζουμε όλο το ποσό ή ένα μέρος αυτών; Κάτι τέτοιο μου είπε ένας συνάδελφος, αλλά δεν έχει τύχει να το συζητήσω με κάποιον εφοριακό ή λογιστή.

Μέχρι τώρα συμπληρώνω ολόκληρο το καθαρό ποσό των δαπανών και το αντίστοιχο ΦΠΑ. Προσέχω βέβαια τους διαφορετικούς συντελεστές ΦΠΑ δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Skeptikos συνάδελφε πράττεις ορθώς.

 

Ο φίλος σου είναι επικίνδυνος αν αναπαράγει κουταμάρες, με το συμπάθιο εεεεεε........

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε, ότι ίσως δε πρέπει να βάζω ολόκληρο το ποσό στις δαπάνες αλλά μέρος αυτών. Το έφερε η κουβέντα για τα έξοδα γραφείου και χαρακτηριστικά μου λέει δε ξέρω αν πρέπει να βάζεις το όλο το ποσό ή ποσοστό κάποιου συντελεστή.

Η λογική μου λέει ότι κάνω σωστά, απλά ήθελα να το διασταυρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.