Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέσα αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας


absolute1

Recommended Posts

Eν γέννει μορφή ΑΠΕ θεωρείται η υδραυλική ενέργεια(υδροηλεκτρικά φράγματα,μικρά υδροηλεκτρικά έργα),διότι είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος αποθήκευσης (σημαντικής ποσότητας) ενέργειας στη φύση. Παράδειγμα:

Τα ΥΗΕ είναι εξαιρετικά αποδοτικά σε περιόδους αιχμής των δικτύων της ΔΕΗ. Μέσω συστήματος διασυνδεδεμένων ΥΗΕ αντλείται από κατάντη ταμιευτήρα σημαντικός όγκος νερού(με χρήση ηλεκτρικής ενέργειας από π.χ. λιγνίτη) και αποδεσμεύεται μετασχηματίζοντας μέσω στροβίλων το δημιουργηθέν υδροδυναμικό σε ηλεκτρική ενέργεια. Το ενεργειακό ισοζύγιο υπερκαλύπτει την ενέργεια άντλησης που χρησιμοποιήθηκε.

Δε ξέρω αν καλύπτει τις προδιαγραφές του θέματος σου,αλλά ο τίτλος "Αποθηκευση ηλεκτρικης ενεργειας απο ανανεωσιμες πηγες" εμπεριέχει πιστεύω το θέμα των ΥΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

... Το ενεργειακό ισοζύγιο υπερκαλύπτει την ενέργεια άντλησης που χρησιμοποιήθηκε....το θέμα των ΥΗΕ.

 

Τι εννοείς εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω παρει θεμα για την πτυχιακη μου

"Αποθηκευση ηλεκτρικης ενεργειας απο ανανεωσιμες πηγες"

Και ψαχνω υλικο οπου να μου βγαλει καμια 70 σελιδες και πανω.....μπορειτε να με βοηθησετε...? ...

 

Την απαιτηση πανω απο 70 σελίδες στην εβαλε ο καθηγητης ?.Αν ναι πες του να παει να βρει μονος του το υλικο που θελει για να κανει την δουλεια του !

Αν οχι θα σου συστηνα να μιλησεις με εταιρειες που ασχολουνται με την πωληση ανανεωσιμων πηγων ενεργειας και κυριως αυτονομα συστηματα .

Δωσε περισσοτερα στοιχεια αν θες σχετικα με το ευρος της πτυχιακής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας, ειμαι φοιτήτρια, ηλεκτρολόγος,  εχω μια εργασία που αφορα την την κατασκευή ενος τρόπου αποθήκευσης ηλεκτρικής ενεγειας απο ανεμογεννήτριες ..μπορει καποιος να μου δειξει εστω την αρχη.....ειμαι πνιγμένη διοτι αλλαξα το προηγουμενο θεμα και τωρα πρέπει να το τελειωσω μεσα σε ενα μηνα! οποία πληροφορια ειναι πολύτιμη ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχεις ήδη αποκλείσει τις κλασικές μπαταρίες μολύβδου-θ.οξέως ως "συμβατική" λύση οπότε τις προσπερνώ.

 

1. Αναφέρεται και παραπάνω στο #11. Χρησιμοποιείς την παραγόμενη από την Α/Γ ηλεκτρική ενέργεια για να μεταφέρεις νερό σε μια δεξαμενή σε μεγαλύτερο υψόμετρο. Ανακτάς την ενέργεια επιστρέφοντας το νερό πίσω στην "χαμηλή" δεξαμενή μέσω μιας υδροτουρμπίνας, όταν την χρειάζεσαι.

 

2. Μια ιδέα που βασίζεται στην ίδια περίπου αρχή και κερδίζει έδαφος είναι η ανύψωση ενός μεγάλου βάρους, π.χ. 5 ή 10tn, μέσω ενός συστήματος γραναζιών (μειωτήρα) το οποίο το ανυψώνεις με έναν κινητήρα χρησιμοποιώντας την ενέργεια της Α/Γ. Ανακτάς την ενέργεια "αφήνοντας" το βάρος να κατέβει οπότε ο κινητήρας λειτουργεί ως γεννήτρια και επιστρέφει την ηλεκτρική ενέργεια που είχε αποθηκευθεί προηγουμένως ως δυναμική ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

τι μέγεθος αποθήκευσης θέλεις, ξεκινα από εκεί, μετά πας με ένα απλό google.

τα "PHS" k "CAES" είναι για μεγάλες αποθήκευσης..κλπ όλα έχουν να kanoun με το mege8os αποθήκευσης που θες..

κοίτα k ξεκινα από εδώ για τα βασικά
http://www.electricitystorage.org/about/welcome

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η βιβλιογραφία για την αποθήκευση ενέργειας

 

Large Energy Storage Systems Handbook

Energy Storage for Power Systems

Stand-alone and Hybrid Wind Energy Systems: Technology, Energy Storage and Applications

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.