Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ηλιακού με boiler (διατομή σωληνώσεων;)


ΑχιλλέαςΜ

Recommended Posts

Θα παρακαλούσα να μου πει κάποιος αν ξέρει, αν οι ηλιακοί συλλέκτες πρέπει να συνδέονται με το μπόϊλερ στο λεβητοστάσιο με τη μικρότερη δυνατή διατομής σωλήνα ή με τη μεγαλύτερη? Στην περίπτωση μου δηλαδή έχω δύο πλάκες και θέλω να τις συνδέσω με μπόϊλερ 300 λίτρων στο λεβητοστάσιο. Τι σωλήνα θα κατεβάσω? Χαλκό Φ15 ή Φ22 ή Φ28

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι η σύνδεση πρέπει να γίνει είτε με την μικρότερη είτε με την μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνας;

 

Πάντως υπάρχουν και μικρότερες (Φ10) και μεγαλύτερες διάμετροι (Φ54 και Φ108 ) ....

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι η σύνδεση πρέπει να γίνει είτε με την μικρότερη είτε με την μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνας;

 

Πάντως υπάρχουν και μικρότερες (Φ10) και μεγαλύτερες διάμετροι (Φ54 και Φ108 ) ....

 

Στη δική μου περίπτωση δηλαδή ποια λύση θα πρότεινες εσύ και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Ότι διατομή έχουν στην έξοδο οι συλλέκτες.

 

Ευχαριστώ Σταύρο, γιατί θα με τρελάνει ο υδραυλικός. Άλλοι τρεις μηχανολόγοι μου λέει του έχουν πει να συνδέει με Φ15 τις πλάκες ό,τι έξοδο και να έχουν οι συλλέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση λοιπόν είναι : πώς επιλέγουμε την διατομή του σωλήνα μεταφοράς θερμού νερού από έναν συλλέκτη Χ m2 με τα τάδε χαρακτηριστικά, που βρίσκεται στον Ψ όροφο (διανύοντας περίπου Ψ2 μέτρα μήκους με Ψ3 αλλαγές κατεύθυνσης και εξαρτήματα. βάνες κτλ) και θα έχει την Ζ μόνωση, προς ένα boiler που θέλουμε να έχει θερμοκρασία ανάμεσα στις Τ1 και Τ2 με όγκο 300 λίτρα, και που περιμένουμε ένα τάδε2 προφίλ ζήτησης θερμικής ισχύος.

 

Ή μπορεί να μην έχει τόση σημασία η απάντηση στην ερώτηση αυτή καθεαυτή, όσο το τι διαφορά πρόκεται να έχει η Φ10 (ας μην την ξεχνάμε :smile: ) από την Φ15, ή από την Φ22 ή από την Φ28

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπαν και οι προλαλήσαντες, χρησιμοποίησε τις σωλήνες που βγάζουν οι συλλέκτες.

Εδώ όμως πρέπει να λάβεις υπόψην σου τις αποστάσεις μεταξύ των συλλεκτών και του μπόϊλερ ώστε να υπολογίσεις και κυκλοφορητή (απώλειες δικτύου) κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν μπορείς να έχει κάλο αποτέλεσμα με δύο πλάκες. Η διατομή που θα κατεβάσεις στο λεβητοστάσιο θα είναι τέτοια στην οποία με την ελάχιστη δυνατή ταχύτητα του κυκλοφορητή που έχεις να εξασφαλίζεται κανονική παρόχή στους συλλέκτες. Αυτό σημαίνει ότι ή θα πάς με την διατομή από τις πλάκες Φ22 ή καλύτερα με Φ28

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσαν παρακαλώ όσοι προτείνουν κάτι να το αιτιολογούν κιόλας?

 

φυσικά και ίσως να είναι λίγα τα 4 τετραγωνικά συλλεκτικής επιφάνειας, αλλά θα ήθελα να δώ τί έχουν να προτείνουν οι συνάδελφοι στο θέμα της διατομής και το κυριότερο "Γιατί?"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.