Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη Επιτρεπόμενη κάλυψη (σε εκτός σχεδίου)


archsis

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

Στην εκτός σχεδίου Δόμιση.

Σε αγροτεμαχιο (όχι βιο.πα. ή βι.πε.)

Ποιά είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη

για βιοτεχνικό κτίριο

το οποίο επρόκειτε να ανεγεθεί με βάση ωπλισμένου σκυροδέματος και μεταλλική ανοδομή ;

 

 

Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας...!

Link to comment
Share on other sites

Μέγιστη κάλυψη 30% , συντελεστής δόμησης 0.9 και συντελεστής όγκου 3.3 (ΦΕΚ 270Δ΄του 1985)

 

Το 40% είναι για SILOS και άλλες συναρμολογούμενες κατασκευές

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω για το 40%

"Σε περίπτωση ανέγερσης αποθηκών κατακορύφου τύπου (SILOS) συναρμολογούμενων (βιδωτών), βιομηχανικών ή εμπορικών αποθηκών επίσης συναρμολογούμενων (βιδωτών), μέγιστο ποσοστό κάλυψης 40% της επιφανείας του."

Η παραπάνω μέσα σε "" πρόταση έχει τεθεί όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 2 άρθρο 1, Π.Δ της 21.6/11.7.1001 (ΦΕΚ 432Δ').

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι.

 

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις απαντήσεις – διευκρινήσεις και παραπομπές σας.

 

 

Συμπερασματικά.

 

Εφόσον ο τρόπος κατασκευής της Νέας βιοτεχνικής μονάδος είναι τύπου «συναρμολογούμενων βιδωτών » Δηλαδή στη προκείμενη περίπτωση Μεταλλική ανωδομή σε βάση ωπλισμένου σκυροδέματος. Το μέγιστο ποσοστό κάλυψης είναι 40% της επιφανείας του τεμαχίου.

 

Δυο περαιτέρω διευκρινήσεις.

 

Οι βιομηχανικές αποθήκες θεωρούνται ως χρήση όμοιες με τους βιομηχανικούς χώρους παραγωγής ; Ως αποτέλεσμα να χρησιμοποιείται το 40 % στη κάλυψη και στους χώρους παραγωγής ;

 

Στη περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου το οποίο αποτελείται από μεταλλική ανωδομή η οποία εδρεύει στο σύνολο της πάνω από υπόγειο χώρο κατασκευασμένο εξ ολόκληρου από ωπλισμένο σκυρόδεμα. Μπορώ να εξασφαλίσω μέγιστο ποσοστό κάλυψης 40%

Link to comment
Share on other sites

απ'όσο γνωρίζω οι αποθήκες μπορούν να είναι είτε αγροτικές είτε γενικές. Βιομηχανική αποθήκη, νομίζω πως είναι το ίδιο με βιομηχανικό κτήριο χαμηλής όχλησης. Άρα δε ξέρω αν μπορείς να επωφεληθείς από το 40% για μεταλλική κατασκευή (άσχετα με το υπόγειο που άλλωστε μόνο από οπλισμένο σκυρόδεμα θα μπορούσε να είναι).Μήπως πρέπει να πας με 30%. Σόρυ για τα ίσως και τα μάλλον, μη σε πάρω στο λαιμό μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα και εγώ 30% με την μικρή εμπειρία που έχω από μεταλλικές κατασκευές.

Ωστόσο θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε εαν κάποιος έχει καταφέρει να πάει με 40%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.