Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική Προδιαγραφή για ψηφιακά σχέδια (CAD)


ciakov

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Είμαι μέλος Ομάδας Εργασίας του ΤΕΕ, η οποία επεξεργάζεται το σχέδιο Τεχνικής Προδιαγραφής για ψηφιακά σχέδια (CAD).

 

Σε αυτή την φάση μας ενδιαφέρει να συλλέξουμε πληροφορίες από συναδέλφους μηχανικούς σχετικά με την πρακτική που ακολουθούν όσον αφορά την ονοματολογία αρχείων και κυρίως των layers.

 

Θα μας βοηθούσε επίσης ιδιαίτερα αν μου στέλνατε στο email μου ([email protected]) και μια πλήρη λίστα layers από ένα ζωντανό αρχείο μιας μεγάλης μελέτης σας.

 

Για να το κάνετε αυτό, ανοίγετε το αρχείο AutoCAD κάτοψης και πηγαίνετε στο command line του AutoCAD. Εκεί δίνετε τις εξής εντολές:

 

-layer

?

*

και μετά κάνετε copy/paste στο σώμα του email.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες, θα είναι εξαιρετικά χρήσιμες!!

 

Φιλικά,

 

Κώστας Ιακωβίδης

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνετε αυτό, ανοίγετε το αρχείο AutoCAD κάτοψης και πηγαίνετε στο command line του AutoCAD.

 

Χωρίς να με αφορά (βλ. φοιτητική ιδιότητα) δεν δέχεστε συνεισφορές από συναδέλφους που χρησιμοποιούν άλλο πρόγραμμα CAD, διαφορετικό του AutoCAD?

 

Φιλικά,

 

mred-akias

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος Ομάδας Εργασίας του ΤΕΕ, η οποία επεξεργάζεται το σχέδιο Τεχνικής Προδιαγραφής για ψηφιακά σχέδια (CAD).

θες να μας εξηγήσεις πιο αναλυτικά τι κανετε;;;;

 

θέλετε να τυποποιήσετε τον τρόπο ψηφιακής σχεδίασης για την παραγωγή σχεδίων dxf απ' ότι φαντάζομαι

ωστε να υποβάλλονται και ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η Myri.

Πρωτού αρχίσεις να ζητάς απο δημόσιο φόρουμ καλό θα ήταν να μας ενημερώσεις για αυτή την ομάδα εργασίας. Ποιοι συμμετέχουν, ποιοί είναι οι στόχοι, τι πρόοδος έχει γίνει μέχρι σήμερα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@ciakov

Συνάδελφε, καλώς όρισες στο forum και συγχαρητήρια για τη σκέψη σου να ζητήσεις από τα μέλη του ιδέες και προτάσεις, τις οποίες είμαι βέβαιος ότι θα αναφέρεις στη "βιβλιογραφία" του τελικού κειμένου.

 

Εκτός των σημαντικών και σωστών ερωτήσεων των παραπάνω συναδέλφων, θα ήθελα να επισημάνω ότι, αν και νέο μέλος, δεν διάβασες τους Κανόνες Συμμετοχής και καταχώρισες το ίδιο κείμενο 5 φορές σε αντίστοιχες θεματικές ενότητες ειδικότητας μηχανικών αντί να το καταχωρίσεις στη σωστή ενότητα των "Εργαλείων/ Προγράμματα Η/Υ".

 

Δώσε τις απαραίτητες διευκρινίσεις και απαντήσεις και είμαι βέβαιος ότι θα ανταποκριθούν πολλοί συνάδελφοι στο κάλεσμά σου.

 

Καλή επιτυχία στην εργασία σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.