Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο για άδεια μικρής κλίμακας


nomos

Recommended Posts

Αν δεν σε καταγγείλουν, δεν υπάρχει πρόστιμο.

 

Σχετικά με το air condition, δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται εργασία μικρής κλίμακας. Υπάρχει ήδη μελέτη κλιματισμού σφραγισμένη από την πολεοδομία; Αν όχι τότε πρέπει να βγει.

 

Στην πράξη, ούτε το 1% όσων έχουν κλιματιστικά δεν έχει κάνει μελέτη. Γενικά κάνουν όλοι τα στραβά μάτια, αρκεί να μην γίνει καταγγελία ή μήνυση.

 

Ξέρω μία περίπτωση που έχει χρησιμοποιηθεί η απαίτηση για άδεια.

Ένας ιδιοκτήτης διαμερίσματος, στα 2 μέτρα από την μπαλκονόπορτα του οποίου είχε τοποθετήσει γείτονας την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού.

Το βράδυ ο θόρυβος δεν τον άφηνε να κοιμηθεί. Ο γείτονας δεν έλεγε να το κλείσει ή να του αλλάξει θέση οπότε πήγε σε δικηγόρο. Το πρώτο πράγμα που έκανε ο δικηγόρος ήταν να ψάξει την άδεια κλιματισμού για το σπίτι του γείτονα. Άδεια δεν υπήρχε οπότε το κλιματιστικό ξηλώθηκε αμέσως.

 

Επίσης αν το νερό από το κλιματιστικό δεν αποχετεύεται σωστά αλλά πέφτει στους περαστικούς ή στο πεζοδρόμιο, μπορεί οποιοσδήποτε ενοχλείται να κινηθεί νομικά εναντίον του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Τί σχέση έχει η άδεια μικρής κλίμακας με το αν ενοχλείσαι? Σε διαβεβαιώνω ότι την άδεια θα την έπαιρνε έτσι κι αλλιώς, είναι καθαρά μια χαζή τυπική διαδικασία...

Εξήγησέ μας το αντικείμενο και το λόγο της καταγγελίας σου για να έχει νόημα η συζήτηση... Αλλιώς η απουσία απλά μιας άδειας και ειδικά μικρής κλίμακας δεν θεωρώ ότι είναι σημαντικό παράπτωμα... Εφόσον δεν υπάρχουν κίνδυνοι ασφαλώς...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε ποιο είναι το πρόστιμο όταν δεν έχει εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας;

(κουφώματα, πλακάκια,air conditions,είδη υγιεινής μπάνιου).

 

Η έγκριση εργασιών μικράς κλίμακας μπορεί να εκδοθεί και αφού γίνουν

οι εργασίες (εσωτερικές διαρρυθμίσεις). Δεν έχει πρόστιμο.

Από τις εργασίες που αναφέρεις μόνο η άδεια για air condition είναι η

πιο χρονοβόρα ας πούμε, γιατί απαιτείται ΕΠΑΕ και για τη μικράς κλίμακας.

Αν πρόκειται για οικοδομή ίσως απαιτείται και συναίνεση λόγω

"αλλαγής" όψεων.

Επίσης κουφώματα εξωτερικά στο ίδιο άνοιγμα ο.κ.

Αν τηρεί και τις ώρες κοινής ησυχίας, δε βρίσκω κανένα πρόβλημα.

 

Το μόνο που μπορείς να καταγγείλεις αν πράγματι σε ενοχλεί είναι

ο θόρυβος από το κλιματιστικό.

 

Το καλύτερο είναι να μη μπαίνει ο κόσμος στη διαδικασία καταγγελιών

γιατί μετά τους παίρνει η μπάλα όλους και όταν παίρνουν τα πρόστιμα

παρακαλάνε να γυρίσει ο χρόνος πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να μη μπαίνει ο κόσμος στη διαδικασία καταγγελιών γιατί μετά τους παίρνει η μπάλα όλους και όταν παίρνουν τα πρόστιμα παρακαλάνε να γυρίσει ο χρόνος πίσω.

Η καταγγελία πρέπει να αποτελεί την έσχατη λύση, αφού προηγουμένως έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια συνεννόησης μέσω

παρατηρήσεων (αν π.χ. κάτι μας ενοχλεί).

Κατά την γνώμη μου, αυτός (πρέπει να) είναι ο λόγος αποφυγής της διαδικασίας αυτής και όχι η σκέψη ότι δεν πρέπει να

αντιδρώ στις παρανομίες κανενός, ώστε να μπορώ να απαιτώ την κάλυψη των άλλων για τις δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Η καταγγελία πρέπει να αποτελεί την έσχατη λύση, αφού προηγουμένως έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια συνεννόησης μέσω.

παρατηρήσεων (αν π.χ. κάτι μας ενοχλεί)..

 

Συμφωνώ απολύτως και τονίζω το αν μας ενοχλεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς είναι τα πράγματα.

Εχω στην πολυκατοικία μου 4 παράνομους που κάνουν ότι γουστάρουν.Χτίζουν ότι θέλουν,φτιάχνουν ότι θέλουν, χωρίς άδειες και χωρίς καμία συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Εγώ έκανα αυτά που σας είπα (κουφώματα κτλ.) αλλά δεν ήξερα ότι ήθελα άδεια μικρής κλίμακας.

Να τους αφήσω να συνεχίσουν να κάνουν ότι θέλουν δεν γίνεται.

Τους ενημέρωσα και με εξώδικο, αυτοί το χαβά τους ούτε να συζητήσουμε θέλουνε. Και συνεχίζουν να παρανομούν όχι μόνο πολεοδομικά αλλά και με πολλαπλές καταπατήσεις του κανονισμού πολυκατοικίας.

Οπότε πρέπει να τους καταγγείλω αναγκαστικά.

Τα air conditions έχουν τοποθετηθεί, κουφώματα, πλακάκια κτλ.

Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

Τα σοβαρά που βλέπω είναι δύο

1. Δεν ενημερώνουν και καταπατούν το κανονισμό πολυκατοικίας.

2. Πολεοδομικά παρανομούν : Αυτό είναι βέβαιο ή είναι δική σου εκτίμηση? Δηλαδή, έκλεισαν ημιυπαίθριο, ή απλώς μετακίνησαν ένα τοίχο για να μεγαλώσει το υπνοδωμάτιο?

Αν κτίζουν πολλές φορές είναι πολύ πιο σοβαρό από το αν γκρεμίζουν... εκτός αν γκρεμίσουν καμιά κολώνα :) όπως είχε πει ένας τύπος στη μάνα μου για φυτευτό υποστύλωμα... "Δε χρειάζεται αυτό μωρέ, δεν πάει μέχρι κάτω"!!!

 

Αντιλαμβάνομαι την ανησυχία σου αλλά επιμένω ότι οι καταγγελίες είναι το τελευταίο που πρέπει να δει κανείς... Αλλιώς θα έχετε δοσοληψίες με την αστυνομία και τα δικαστήρια για μια ζωή... Δυστυχώς, δεν λειτουργεί το σύστημα σωστά, ούτε κι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.