Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση θεμελίωσης χωρίς υπόγειο....


 

Recommended Posts

Καλημερα σας.

Με απασχολει το εξης: Εαν εχουμε ενα κτισμα (πυλωτη+2) χωρις υπογειο, η εκσκαφη μας θα ειναι γυρω στα 2μ απο το φυσικο εδαφος. Εαν υποθεσουμε πεδιλοδοκους ~1μ, ειναι κοινη τακτικη να "σηκωνεται" μεχρι το κατω μερος της μπαζοπλακας τοιχειο υπογειου, ειτε περιμετρικα μονο, ειτε ακολουθωντας τις πεδιλοδοκους.

 

Το βλεπετε σωστο να προσομοιωνουμε αυτον τον "οροφο"; Και εαν ναι, τοτε θα πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας και την μπαζοπλακα στην διαμορφωση ενος διαφραγματος;

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ σωστό να προσομοιώνεται η στάθμη δαπέδου ισογείου γιατί αλλάζει η στατική συμπεριφορά του κτιρίου και είμαστε πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Διαφορετικά το ύψος του ορόφου πόσο θα είναι;

Το μήκος λυγισμού των στύλων ποιο θα είναι;

Η ύπαρξη των τοιχωμάτων και του εδάφους δε δημιουργεί δεσμεύσεις ελευθεριών κίνησης;

Αν η μπαζόπλακα είναι συνδεδεμένη με τα περιμετρικά τοιχώματα τότε δε λειτουργεί ως διάφραγμα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προς τα κει προσανατολιζομαι και συμφωνω με τα οσα λες. Και στις δυο περιπτωσεις το υψος ισογειου θα ειναι το κλασσικο (3μ), αλλα στην περιπτωση υπαρξης του "οροφου υπογειου" ο -1 οροφος (κατα Φεσπα) θα εχει υψος 1μ. Για το μηκος λυγιμου των στυλων δεν ξερω. Θα ηθελα την αποψη σου Χαρη.

Θελω ομως να μιλησω και με την LH. Εστω κι αν στο τελος δεν δειχνω καθολου αυτον τον οροφο στο τευχος αλλα μονο ως διαφορετικο (κατασκευαστικο) ξυλοτυπο μπαζοπλακας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα...

Εν τέλει λύνω το κτίριο με και χωρίς αυτή την "προμοίωση" υπογείου για να δω τι θα μου βγάλει. Εκτός του οτι στο -1 βγάζει περισσότερα κολωνοσίδερα, αυξάνεται και το ην απο 0,65 σε 0,85... Απο την μία θεωρώ την προσομοίωση καλή, διότι δείχνει ποιές κολώνες "πονάνε" αλλα απο την άλλη 20% αυξηση στο ην;;;

Μήπως απο την προσομοίωση με το υπόγειο να κρατήσω τους οπλισμούς και απο την προσομοίωση χωρίς, να κρατήσω το ην (κάτι σαν την πάκτωση της θεμελίωσης δηλαδή);

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εχω αντιμετωπίσει πρόσφατα μια παρόμοια περίπτωση όπου μάλιστα είχα και υπόγειο σε ένα τμήμα της κάτοψης..

 

Το πρόβλημα ήταν βαζοντας αυτό τον επιπλέον όροφο αντιγράφω τα υποστ/τα απο την πιο πανω σταθμη, πώς όμως τα ενώνω μεταξύ τους ώστε να μπορέσω μετά να δηλώσω πλάκα και να ορίσω και διαφραγματική λειτουργία? Με τοιχείο υπογείου ή με συνδετήρια δοκάρια? Υποψιν δουλέυω με το STRAD και δεν υπάρχει η δυνατότητα να ορίσεις ΣΔ σε σταθμη που δεν ειναι η σταθμη θεμελιωσης (στ.1)..

 

Λογικά αυτο το επιπλέον κομματι πανω απτην πεδιλοδοκο πως πρεπει να οπλισθεί?Σαν τοιχειάκι είναι η γνώμη μου..Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το fespa απ'οτι εχω δει θεωρεί τη στάθμη βάσης της θεμελίωσης ίση με στάθμη δαέδου του υπογείου ή αν δεν υπάρχει υπόγειο τοτε στη στάθμη 0

βέβαια στην πράξη η θεμελίωση πάντα γίνεται πιο κάτω 1 -1,5 μέτρο.

 

εσεις αλλαζετε κατι στην προσομοιωση οσον αφορα αυτο ή οχι?

 

Εdit: προτού "ανοίξουμε" καινούριο θέμα, κάνουμε "Αναζήτηση". Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αλλάζω sundance αν και να σου πω την αλήθεια τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πολύ το πράγμα.... Ισχύουν όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Αν είσαι τόσο τυχερός που το άνω άκρο της πεδιλοδοκού σου είναι στο -0,15μ και με την μπαζόπλακα πας στο 0,00, τότε δεν υπάρχει ανάγκη προσομοίωσης. Αλλά εάν απο θεμελίωση έως δάπεδο ισογείου έχεις 1-2μ διαφορά, τότε τί γίνεται (και πολύ περισσότερο στα υποστυλώματα);

Θέλει ψάξιμο... Ρώτησες την LH; Εμένα μου είπανε αυτά που λέω σε παραπάνω δημοσίευσή μου... Προσπάθησε να βάλεις τοιχεία υπογείου 1,5 μέτρο... Δες τί θα γίνει με το ην και τα υποστυλώματα και αν θές κάνουμε σύγκριση αποτελεσμάτων... Πιστεύω πως πολλοί θα ενδιαφερθούν και θα μας δώσουν καλές ερμηνείες...

Περιμένω μεγάλε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.