Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός έδρασης συμμικτής πλακας σε δοκο Ο/Σ


 

Recommended Posts

Σε μια τυπική διόροφη κατασκευή του '91 με 3 ανοίγματα κατα χ και 2 ανοίγματα κατα y (6 συνολικά πλάκες) έχω να κλείσω μια οπή λόγω αλλαγής χρήσης. Η οπή αυτή βρίσκεται ανάμεσα σε 2 δοκούς 25/60 και είναι περίπου 2.5χ2.5 . Για να αποφύγω τις εργασίες καθαίρεσης σκυροδέματος σκέφτομαι να τοποθετήσω συμμικτη πλάκα και να αγκυρώσω τις διαδοκίδες στις εκατέρωθεν δοκούς (αμφιέρειστη λειτουργία) σύμφωνα με την λεπτομέρεια που επισυνάπτω. Θα ήθελα την άποψη σας πάνω στην λύση που επιλέγω καθώς και τις σκέψεις σας στον τρόπο διαστασιολόγησησης.

 

Η υπολογιστική διαδικασία που σκέφτομαι να ακουλουθήσω είναι οι εξής:

 

1) Υπολογισμός φορτίων από την πλάκα στις μεταλλικές δοκούς (1.35G+1.5Q)

2) Υπολογισμός αντοχής γωνιακού για τις αντιδράσεις που προκύπτουν από το 1 (Με βάση την θεωρία για λεπτότοιχες λόγω έκκεντρης φόρτισης ή μόνο στρέψη και διάτμηση στα πέλματα?)

3) Υπολογισμός των αγκυρίων σε διάτμηση

4) Υπολογισμός της αντοχής του σκυροδέματος σε απόσχιση

 

Στα παραπάνω τώρα έχω προβληματισμούς ειδικά :

1) Ο υπολογισμός του τριγωνικού ελάσματος ενίσχυσης του γωνιακού (Να το υπολογίσω ή να το τοποθετήσω εμπειρικά?)

2) Πώς υπολογίζω το επαρκές μήκος του σκέλους έδρασης του γωνιακού

3) Η διάταξη των οπών στο σκυρόδεμα θα είναι ζικ - ζακ?

και τέλος

4) Τι έλεγχο να κάνω στην δοκό ο/σ ώστε να την εξασφαλίσω από απόσχιση παράλληλα με τον άξονά της?

5)Μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω ολόπασα διαμερή αγκύρια (M12 - M16) με πλάκες έδρασης ενθεν και ένθεν και δυνατότητα προέντασης με κοχλίωση?

 

λεπτομέρεια

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις μια συγκολλητή μετωπική πλάκα και αυτήν να αγκυρώσεις πάνω στη δοκό Ο/Σ με δύο αγκύρια;

Εκτός αν θες με αυτόν τον τρόπο να καλύψεις μικρές διαφορές στα μήκη των δοκών.

Αν είναι έτσι, η λύση φαίνεται οκ.

1. Εγώ θα υπολόγιζα μόνο τις συγκολλήσεις και θα τοποθετούσα δύο ελάσματα εκατέρωθεν της δοκού (να την συγκρατούν κιόλας)

2. Για το μήκος θα έβαζα τόσο, όσο να είμαι σίγουρος ότι δε θα επιτρέψει στη δοκό να ολισθήσει και να πέσει

3. Η διάταξη δε νομίζω ότι είναι ανάγκη να είναι ζικ-ζακ

4. Δεν κατάλαβα τι εννοείς

5. Και αυτό είναι μια λύση, καλύτερη αν δεν είσαι σίγουρος για το σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

1.Το έλασμα θα το έβαζα εμπειρικά.Νομίζω πως ένα πάχος ίσο με το πάχος του γωνιακού είναι αρκετό.Ανά πόσο θα μπουν νευρώσεις;

2.Για το μήκος έδρασης θα χρησιμοποιούσα αυτά που αναφέρει ο ΕΚΩΣ για την έδραση πλακών (55mm για έδραση σε μεταλλική διατομή, αν θυμάμαι καλά),σε συνδυασμό με τον έλεγχο του γωνιακού.

3.Συμφωνώ με τον mkalliou

4.Δεν υπάρχει απόσχιση της δοκού κατά το μήκος της λόγω του μεγάλου μήκους της, σε σχέση με την επιρροή των αγκυρίων

5.Νομίζω πως μπορείς να εμπιστευθείς τα αγκύρια ως έχουν.

 

Κι εγώ θα προτιμούσα μετωπική πλάκα, αλλά φαντάζομαι πως διάλεξες γωνιακό για να φτιάξεις ένα πάτημα για την κατασκευή.

Η HILTI διανέμει και ολοκαίνουριο λογισμικό για τα αγκύρια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά συμφωνώ με τα παιδιά,

το ζικ-ζακ ουσιαστικά δίνει μοχλοβραχίονα για συνέχεια της πλάκας, αλλά ουσιαστικά εδώ δεν νομίζω να προσφέρει κάτι (πολεοδομία μου το ζήτησαν , όπως και πρόβλεψη οριζόντιου χιαστού)

- και εγώ προτιμώ βλήτρα HILTI με ρητίνη

- λαμαρίνα μπορείς να βάλεις άνετα λεπτότερη π.χ 0.80, φυσικά ανάλογα με την απόσταση των δοκίδων σου, αλλά μάλλον σε παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

@mkalliou: Δεν βάζω μετωπική ακριβώς για τον λόγο που λές, δεν εμπιστεύομαι τον τρόπο που θα κατασκευαστεί εκεί ώστε να είναι ακριβές το μήκος της δοκού μετά την επιτόπου συγκόλληση. Άσε να εδράζεται καλύτερα :smile:

4) Μην κάνει διαμήκες σκίσιμο η δοκός λόγω των οπών στην ίδια ευθεία.

@όλους : ΟΚ θα μείνω με τα Hilti και βλέπουμε στους υπολογισμούς. Η απόσταση των δοκίδων θα είναι περίπου ανα 2.5/3 . Η διάσταση του IPE θα προκύψει ανάλογα και με το ύψος της σύμμικτής πλάκας (να πέφτουν τα αγκύρια στο μέσο της δοκού). Ναι,

θα βάλω μικρότερη λαμαρίνα έτσι και αλλιώς τα φορτία είναι λίγα (κανονικής χρήσης οικίας).

Θα τοποθετήσω τα αγκύρια στην μέγιστη απόσταση για βλήτρα (από θεωρία ενισχύσεων). Το μπετο είναι "και καλά" B225 και οι συνδετήρες Φ8/20

Το ζικ- ζακ δεν το είπα για την συνέχεια αλλά για ασφάλεια της δοκού (να μην είναι τα αγκύρια στην ίδια ευθεία).

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Μόλις τελειώσω με την διαστασιολόγηση θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

1) Ο υπολογισμός του τριγωνικού ελάσματος ενίσχυσης του γωνιακού (Να το υπολογίσω ή να το τοποθετήσω εμπειρικά?)

- Εμπειρικά

2) Πώς υπολογίζω το επαρκές μήκος του σκέλους έδρασης του γωνιακού

- Από τήν διάταξη (αποστάσεις) για κοχλίες ως ελάχιστα. Αλήθεια γιατί το γωνιακό δεν μπαίνει από κάτω?

3) Η διάταξη των οπών στο σκυρόδεμα θα είναι ζικ - ζακ?

- Καλύτερα αλλά όχι και αναγκαία. Μόλις υπολογίσεις τις αντιδράσεις που θα πάρουν οι κοχλίες και διαιρέσεις για να βρεις τον αριθμό τους, αυτοί θα είναι λίγοι. Βάλε και κανέναν παραπάνω.

4) Τι έλεγχο να κάνω στην δοκό ο/σ ώστε να την εξασφαλίσω από απόσχιση παράλληλα με τον άξονά της? Το 5 καλύτερο

5)Μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω ολόπασα διαμερή αγκύρια (M12 - M16) με πλάκες έδρασης ενθεν και ένθεν και δυνατότητα προέντασης με κοχλίωση?

- Αν αυτό μπορείς να το κάνεις θα ήταν το βέλτιστο.

 

Ο οπλισμός Φ10/20 δεν χρειάζεται ούτε στο σημείο που φαίνεται αλλά ούτε και πουθενά αλλού λόγω της αμφιέρεστης λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

2) Πώς υπολογίζω το επαρκές μήκος του σκέλους έδρασης του γωνιακού

- Από τήν διάταξη (αποστάσεις) για κοχλίες ως ελάχιστα. Αλήθεια γιατί το γωνιακό δεν μπαίνει από κάτω?

 

Αυτό βλέπω τώρα, είναι καλύτερα να μπεί από κάτω έχεις δίκιο, τα τριγωνικά ελάσματα θα δουλέψουν σε θλίψη.

 

3) Μόλις υπολογίσεις τις αντιδράσεις που θα πάρουν οι κοχλίες και διαιρέσεις για να βρεις τον αριθμό τους, αυτοί θα είναι λίγοι. Βάλε και κανέναν παραπάνω.

 

έτσι θα κάνω

 

4) Τι έλεγχο να κάνω στην δοκό ο/σ ώστε να την εξασφαλίσω από απόσχιση παράλληλα με τον άξονά της? Το 5 καλύτερο

5)Μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω ολόπασα διαμερή αγκύρια (M12 - M16) με πλάκες έδρασης ενθεν και ένθεν και δυνατότητα προέντασης με κοχλίωση?

- Αν αυτό μπορείς να το κάνεις θα ήταν το βέλτιστο.

 

Βασικά έτσι ενισχύεται και η δοκός έμμεσα σε διάτμηση οπότε είναι από την μεριά της ασφάλειας.

 

Ο οπλισμός Φ10/20 δεν χρειάζεται ούτε στο σημείο που φαίνεται αλλά ούτε και πουθενά αλλού λόγω της αμφιέρεστης λειτουργίας.

Είναι ενδεικτική η λεπτομέρεια (copy paste από διάφορα):D

 

Ευχαριστώ ppetros!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.