Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 05. 3D, μοντελοποίηση και φωτορεαλισμός


iovo

Recommended Posts

sundance +1

 

Η αληθεια είναι ότι το Autocad για τα κτιριακά έργα ώρες ώρες είναι σα να χρησιμοποιήσεις bazooka για να σκοτώσεις κουνούπι... Πλέον υπάρχουν πολυ πιο εξειδικευμένα προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εγω θα σε συμβουλευα ή να παρεις ενα ωραιο βιβλιαρακι απο τα πολλα που κυκλοφορουν και να ξεκινησεις απο εκει, ή να βρεις καποια σχεδιαστρια/σχεδιαστη που να ξερει και να κανεις μαθηματα.

 

ερωτηση συναδελφικη: θα εχεις χρονο να κανεις εσυ τα φωτορεαλιστικα σου? γιατι να ξερεις ειναι θεμα που θελει ΠΟΛΥ χρονο και ψιροδουλεια για καλα αποτελεσματα.

 

Συμφωνω αρκετα με τον παραπανω και ******************************************************************

 

Edit:

Δεν κάνουμε διαφημίσεις

acnt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς πώς λύνεται το εξής πρόβλημα?

Κατασκευάζω στο autocad (2006) ένα στερεό (solid) και του προσδίδω κάποιο υλικό, πχ πλακάκι μπλέ.

Όταν αυτό το στερεό το κάνω copy-paste σε άλλο σχέδιο, χάνει όλες τις ιδιότητές του (χάνει τα materials) και εμφανίζεται απλά στο χρώμα του layer του...

Τιιι κάνουμε εδώ?

Θα χαρώ να ακούσω μία λύση...

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι δεν έχει μεταφερθεί το υλικό, ελέγχοντας τις ιδιότητες του μεταφερθέντος στερεού.

Επίσης έλεγξε αν λόγω του visual style του δεύτερου σχεδίου (π.χ. wireframe) δεν εμφανίζονται τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω Autocad 2006 και έχω το εξής πρόβλημα:

Σε οτιδήποτε σχεδιάζω ( 2d, 3d, διαστάσεις...) όταν το επιλέγω και ανοίγω Properties δεν βγάζει τίποτα. Όταν δεν έχω επιλέξει τίποτα και ανοίγω Properties μου δείχνει κάποια γενικά αλλά όταν επιλέξω μια γραμμή π.χ. δεν βγάζει τίποτα. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να το διορθώσω αυτό.

 

(Δεν μπόρεσα να ελέγξω όλες τις δημοσιεύσεις. Σε περίπτωση που τύχον έχει απαντηθεί plz δώστε μου το αντίστοιχο link)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βεβαιώσου ότι δεν έχει μεταφερθεί το υλικό, ελέγχοντας τις ιδιότητες του μεταφερθέντος στερεού.

Επίσης έλεγξε αν λόγω του visual style του δεύτερου σχεδίου (π.χ. wireframe) δεν εμφανίζονται τα υλικά.

 

Η απορία μου συνεχίζει να είναι :

 

"Ξέρει κανείς πώς λύνεται το εξής πρόβλημα?

Κατασκευάζω στο autocad (2006) ένα στερεό (solid) και του προσδίδω κάποιο υλικό, πχ πλακάκι μπλέ.

Όταν αυτό το στερεό το κάνω copy-paste σε άλλο σχέδιο, χάνει όλες τις ιδιότητές του (χάνει τα materials) και εμφανίζεται απλά στο χρώμα του layer του... "

 

Μη πάρω πάλι σαν απάντηση ...αν έχω τον υπολογιστή στην... πρίζα, ή κάτι παρόμοιο!.

Αν κάποιος δεν γνωρίζει να απαντήσει, ας μην απαντήσει...

Φιλικά,

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι φίλε Αλέκο. Δεν είχα καμμία πρόθεση να θίξω τις γνώσεις σου.

Άλλωστε δεν πρόκειται για τίποτα φοβερό, ένα πρόβλημα στο AutoCad είναι.

Μην μου πεις ότι θα καθορίσεις και τον τρόπο που θα δίνονται οι απαντήσεις.

 

Στο ερώτημά σου, αναφέρεις ότι: "χάνει όλες τις ιδιότητές του (χάνει τα materials) και εμφανίζεται απλά

στο χρώμα του layer του".

Με το ρήμα "χάνει" εννοείται ότι το υλικό δεν μεταφέρθηκε, κάτι που δεν ισχύει σύμφωνα με την

τελευταία δημοσίευσή σου.

Γι' αυτό σου ζήτησα να ελέγξεις την μεταφορά του υλικού.

Το υλικό μεταφέρθηκε, απλώς δεν εμφανίζεται σωστά.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη λήψη απαντήσεων, είναι οι σαφώς διατυπωμένες ερωτήσεις.

 

Πήγαινε στο σχέδιο όπου έχεις επικολλήσει το στερεό αντικείμενο και εμφάνισε τις ιδιότητές του.

Στο pull down menu της επιλογής Material (κάτω από το 3D Visualization), διάλεξε κάτι άλλο

(π.χ. Global) και στη συνέχεια επαναφέρεις την επιθυμητή αρχική επιλογή (π.χ. πλακάκι).

Το πρόβλημα έχει λυθεί. Τον λόγο για τον οποίο συμβαίνει αυτό, δεν τον γνωρίζω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ποιό είναι αυτό "που δεν ισχύει σύμφωνα με την τελευταία δημοσίευσή μου"?

 

Και όμως, δεν μεταφέρει τα textures-materials του, και η λίστα των materials είναι άδεια (έχει μόνο το global). (Φυσικά είμαι σε gouraud shaded, αλλά και στο rendering photo real + photoray traced, και υπενθυμίζω: στο Οτοκάντ 2006 και προηγούμενα.)

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ερώτημα της #13 δημοσίευσής σου –Αλέκο- έχω να σου προτείνω την εξής λύση.

(Προτού -όμως- την εφαρμόσεις, δοκίμασε να κάνεις επικόλληση χρησιμοποιώντας το pastespecial.

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα, τότε δες παρακάτω.)

 

α) Άνοιξε το σχέδιο στο οποίο έχεις ορίσει το στερεό με το υλικό και -στην συνέχεια- την παλέτα Materials.

β) Πήγαινε στην γραμμή menu. Tools Palettes ToolPalettes.

γ) Με αριστερό κλικ σε κάποιο tool palette tab , κάνε ενεργή μια παλέτα (π.χ. την Concrete - Materials Sample).

δ) Μεταφέρεις (press and drag) με το mouse το επιθυμητό υλικό και το αποθέτεις (drop) στην ενεργή παλέτα.

ε) Σε όποιο σχέδιο ανοίγεις, μετέπειτα, θα έχεις την δυνατότητα να επαναφέρεις (στην παλέτα των Materials) το εν λόγω υλικό με

drag and drop, χρησιμοποιώντας την Toolpalette που έχεις ενημερώσει και –ουσιαστικά- αποθηκεύσει σε αυτήν το υλικό που δημιούργησες.

Link to comment
Share on other sites

"Ξέρει κανείς πώς λύνεται το εξής πρόβλημα?

Κατασκευάζω στο autocad (2006) ένα στερεό (solid) και του προσδίδω κάποιο υλικό, πχ πλακάκι μπλέ.

Όταν αυτό το στερεό το κάνω copy-paste σε άλλο σχέδιο, χάνει όλες τις ιδιότητές του (χάνει τα materials) και εμφανίζεται απλά στο χρώμα του layer του... "

 

Λοιπόν, βρήκα την λύση, γιά όποιον ασχολείται με φωτορεαλισμό.

 

Για να μεταφέρονται στερεά μαζί με το texture (material) τους,

θα πρέπει να είναι ήδη μπλοκ, και το texture (material) να του

έχει δοθεί ΜΕΣΑ στο μπλοκ. Δηλαδή, κάνεις μπλοκ το στερεό

που θέλεις. Κάνεις μετά edit block in place. Κατασκευάζεις και

δίνεις το material που θέλεις. Σώζεις το μπλοκ. Μετά το

μεταφέρεις όπου θέλεις και έχει μαζί το texture που του έδωσες.

Μπελαλίδικο λίγο...

 

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.