Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 05. 3D, μοντελοποίηση και φωτορεαλισμός


iovo

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

 

Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να δωσω στο autocad 3d υλικα για το σχεδιο μου.

Εχω φτιαξει το σχεδιο και θελω τωρα στον κυλινδρο που αντιπροσωπευει τον οπλισμο να δωσω ενα material που να μοιαζει με χαλυβας.

Δοκιμασα να φτιαξω ενα material και να το κανω apply στα στοιχεια που θελω, αλλα δεν αλλαζει κατι στο σχεδιο. Απλα κανοντας κλικ πανω στα στοιχεια εχουν αποκτησει το material που τους εδωσα σαν ονομα και μονο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Edit: νομιζω πως βρηκα τον τροπο να περναω τα materials. Θα ήθελα να ρωτησω ομως κατι αλλο αν ξερει κανεις:

1)Υπαρχει κανα καλο material που να προσομοιωνει τον χαλυβα?

2) Θελω να φτιαξω οπλισμους που στις γωνιες να καμπτονται. Να λυγιζουν δηλαδη στα ακρα. Πως μπορω να το κανω αυτο? Γινεται με καποιον τροπο να στριψω τον κυλινδρο?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το λάθος πρόγραμμα για να κάνεις 3D.

Κατέβασε το Sketchup.

είναι λιγο μπακάλικο (δεν ξέρω για το pro)

παντως εχεις εντυπωσιακο αρχικο αποτελεσμα

δες το revit architecture η 3dsmax

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες, απλα δεν εχω χρονο να ψαξω καποιο αλλο προγραμμα τωρα. Χρειαζομαι απλα να τελειωσω ορισμενα σχεδια για τη διπλωματικη μου που πρεπει να παραδωσω συντομα.

Το μονο που πραγματικα με προβληματιζει ακομα ειναι πως θα καμφθει ο οπλισμος.

Link to comment
Share on other sites

είναι λιγο μπακάλικο (δεν ξέρω για το pro)

παντως εχεις εντυπωσιακο αρχικο αποτελεσμα

δες το revit architecture η 3dsmax

 

Πάρτο πίσω ότι είναι μπακάλικο,... θα αναγκαστώ να σου δείξω δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

petsagouris,δείξε δουλειές,μπορεί να είσαι master στο sketchup....

εντάξει ανακαλώ,αλλα δείξε δουλειές....

α,χαιρετισματα στο ομορφο Ρεθυμνο,ειμαι και γω Ρεθυμνιώτης......

Link to comment
Share on other sites

1. Καλό το sketchup για κάτι γρήγορο, αλλά όχι για φωτορεαλισμό.

2. petsagouris, πολύ ωραίες οι δουλειές σου.

Τώρα Legbe, στις ερωτήσεις σου.

Ποιό πρόγραμμα θα επιλέξεις εξαρτάται από το αποτέλεσμα που θέλεις, και από το πόσο είσαι διατεθιμένος α. να διαβάσεις, και β. να δουλέψεις. (πχ το Autocad και το 3ds max, θέλουν πολλές ώρες διάβασμα, αλλά και για να βγάλεις μία καλή δουλειά θα δουλέψεις αρκετά) Αντίθετα υπάρχουν προγράμματα, όπως το (s)ketchup, το Revit και το Archicad, τα οποία θα μάθεις να τα χρησιμοποιείς σχετικά εύκολα, και η δουλειά σου θα γίνεται γρηγορότερα. Αλλά μην περιμένεις τα ίδια αποτελέσματα...

Τώρα για το Autocad συγκεκριμένα.

Για να εμφανιστούν τα υλικά στο μοντέλο πρέπει να επιλέξεις visual style, conceptual. Για καλύτερα υλικά πρέπει να τα επεξεργαστείς μόνος σου. (Για να βγουν οι αντανακλάσεις, πρέπει να κάνεις render.)

Δεν μπορείς να "λυγίσεις" έναν κύλινδρο. Μπορείς όμως με το sweep να δώσεις path και διατομή (κυκλάκι) και να φτιάξεις ότι σχήμα θες.

Link to comment
Share on other sites

lLegbe:Παρεπιμπτόντως στο sketchup line,arc, circle και follow me,δεν ξέρω αν συμφωνεί ο petsagouris,που είναι master

,πάντως σε δυο απογεύματα πετυχαίνεις 3d ,

Link to comment
Share on other sites

παιδια αφου ευχαριστησω και παλι για τη βοηθεια σας, θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα.

 

Υπαρχει δυνατοτητα οταν κανω render το σχεδιο μου, να ειναι ασπρο το φοντο και όχι μαυρο οπως μου το βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.