Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.3 3dsMAX


iovo

Recommended Posts

οκ όλα εντάξει επιλέγοντε σωστά.ευχαριστώ πολύ.στο 3dsmax βάζω ένα texture πχ πλακακια αλλά μου τα βγάζει τεράστια.πως γίνοντε μικρότερα?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@nik : Οχι, αυτό είναι όταν έχεις το AutoCAD Architecture, το παλιό ADT (Αrchitectural Desktop).

 

@ alexaras : Modifiers, UVW map, διαλέγεις τρόπο UV (σχεδόν πάντα είναι ΒΟΧ ή PLANAR και έχοντας παίζεις με το length, width, height και τα tile U,V,W για επιπλέον ρυθμίσεις. Εκτός αν δουλεύεις με Real World Map Size

 

Πάντως, δεν ξέρω τι έκδοση του MAX έχεις, αλλά το help file είναι πολύ κατατοπιστικό σε αυτά τα ζητήματα, να το συμβουλεύεσαι πάντα πρώτο, είναι ανέλπιστα καλό...

 

Επίσης επειδή θα το χρειαστείς σίγουρα να δεις λίγο και τον χειρισμό των subobjects ειδικά στην απόδοση υλικών και το χειρισμό UVW είναι πολύ χρήσιμο (π.χ. έχεις ένα καναπέ με μαξιλάρια ως ένα αντικείμενο και θέλεις να δώσεις άλλο υλικό στα μαξιλάρια και άλλο στο σώμα του καναπέ).

 

Με τί φωτορεαλιστικό δουλεύεις; Scanline, Mental Ray, κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστώ πολύ γιατις απαντήσεις.ναι κοιτάω και το help file απλά τα αγγλικά μου έιναι χάλια.Δουλέυω mental ray γιατί προσπαθώ να φράσω όσο πιο πολύ γίνεται σρ ρεαλισμό.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει ένα μοντελο 3d στο αutocad μαζί με cadware και το περνάω μέσα στο 3dsmax και όταν πάω να κάνω επιλογή αντικειμένων για να δώσω υλικά επιλέγεται όλος ο ΄οροφος που εχω εισάγει αντί να επιλεχτεί το αντικειμενο μόνο του.να σημειώσω ότι αυτο συμβαινει στα έπιπλα πoy έχω παρει απο το cadware έτοιμα.τι ΄πρέπει να κάνω ξέρει κανείς???ας με διαφωτίσει κάποιος γιατι πελάγωσα.ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Οδηγίες για τη συνεργασία του CADware με το 3ds MAX μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.art-cad.gr/support_topics.htm

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου απλά έιμαι νέος χρήστης του 3dmax και εχω να παραδώσω εργασία σε λίγες μέρες ήθελα να ρωτήσω ποια εντολή υπάρχει αντίστοιχη με αυτής του autocad της osnap που σου βγάζει δηλαδή όταν πας να κάνεισ μια τομη και σου δείχνει την ακρη καταλάβατε τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Τι; το osnap στο ACAD πιάνει συγκεκριμένα καθορισμένα σημεία όπως center, endpoint, intersection κλπ... Το ίδιο υπάρχει στο ΜΑΧ σε ένα κουμπάκι που στο toolbar που βγάζει 2D,2.5D,3D επιλογές και θα πρέπει να διαβάσεις κάτι από το help για να δεις τις διαφορές και ποιό θέλεις κάθε φορά... δυστυχώς το ΜΑΧ είναι λίγο πιο περίπλοκο. Αυτό με τη τομή δεν το καταλαβαίνω...

 

Αν βρήκες το κουμπάκι, κάνε δεξί κλικ για να δείς τις επιλογές, το τί θα αναγνωρίζεται...

 

Δες και αυτό...

DivShare File - OSNAP.zip

Το έφτιαξα απλώς για να σου δείξω ότι το 2d επιτρέπει επιλογές στο επίπεδο του επιλεχθέντος αρχικού σημείου, το 2.5d διαλέγεις 3d αλλά τοποθετείται στη 2d προβολή του και το 3d είναι όπως βλέπεις το κανονικό, εκεί που διαλέγεις εκεί πάει... στο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

ναι γράψαμε ταυτόχρονα.απιστευτος.ευχαριστώ πολύ.μου χρειάστηκε γιατί πέρασα ενα μοντέλο 3d απο autocad και ήθελα να κανω τα τζάμια στά παράθυρα με την εντολή planar του 3dmax και δεν εβρισκα το endpoint όταν θα εβαζα το τζάμι στο πλάισιο του παραθύρου στην γωνία του( να πάει ακριβώς) .ευχαριστώ πολύ7

 

http://ifile.it/k2cmjzf/render.rar

παραθέτω αυτό που έφτιαξα στο 3dmax .έχω φαει ίσα με 15 ώρες πάνω απο το κομπιούτερ να βρω γιατί η εικόνα απο το render (φαινεται καλύτερα στους τοιχους) έιναι όλο σημαδάκια λες και δεν έχει καλή ανάλυση ή σαν ζωγραφιά.τι μπορεί να φταιει.απλά daylight έχω δώσει σαν φως .Υπάρχει κάποια εντολή να εξαφανίζει τα σημάδια?? ή κάτι έιναι λάθος????διαφωτίστε με παρακαλώ θα σας έιμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αρχικά να σου πώ ότι όταν στέλνεις σε κάποιον αρχείο ΜΑΧ είναι σίγουρο ότι θα του είναι άχρηστο αν δεν έχεις και τα textures... Εχει επιλογή συνολικής αποθήκευσης για δημιουργία archive (zip file). Μου βγάζει μήνυμα ότι λείπουν κάποιες εικόνες. Επειδή δεν μου λές τι έκδοση max έχεις, εγώ έχω την 2011 οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσες να το διαβάσεις το αρχείο, σου περιγράφω τι μάλλον φταίει...

Στο rendering->environment->photographic exposure control -> Select a preset επιλέγεις interior daylight για τη περίπτωσή σου ή κάτι αντίστοιχο για άλλες περιπτώσεις. Είναι σημαντικό γιατί σου ρυθμίζει τη φωτεινότητα. Στο render setup-> indirect illumination->final gather είχες κάποιο όχι καλό, βάλε από τα έτοιμα, το medium είναι σχεδόν πάντα υπέρ-αρκετό. Επίσης να ενημερωθείς για mr sky portal από τα φώτα, βοηθά πολύ και επιταχύνει. Παράλληλα να ενημερωθείς και για διαφορετικά φώτα και σκιές που θα δίνουν τα φώτα... Δυστυχώς αυτό είναι το θέμα με τον mental ray θέλει πολλές ρυθμίσεις και πολλές παραμέτρους αλλά νομίζω ότι θα βγάλεις καλές εικόνες αν αποκτήσεις κάποιες standard ρυθμίσεις. Ενα τετράδιο με σημειώσεις για το τί βάζεις, πού, πόσο για κάθε περίπτωση (μέρα, νύχτα, μέσα, έξω, πολλά φώτα, μόνο ήλιος, συνδιασμός...) και προφανώς πολλές, πάρα πολλές ώρες δοκιμαστικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.