Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Κλιμακοστάσιο ασκεπές - κάλυψη - όγκος


MAX75

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτησω τι ισχύει για τις ασκεπείς σκάλες,όσον αφορά δόμηση,κάλυψη,όγκο κλπ.

Ευχαριστώ πολύ.

Ο μηχανικός μου δεν τα ψάχνει πολυ, γιαυτό ρωτάω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου δεν τα ψάχνει πολυ, γιαυτό ρωτάω εγώ.
:?::shock::confused: Ως τι τα "ψάχνεις", ως βοηθός μηχανικού;

Δεν σε ειρωνεύομαι, αλλά πρέπει κι εσύ να καταλάβεις την σημασία του ρόλου του Μηχανικού.

Επιλογές υπάρχουν πολλές· όμως το να "ψάχνεις" εσύ πράγματα που πρέπει να βρει ο μηχανικός σου, δεν είναι μία από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει πως κάποια πράγματα δεν ισχύουν και ψάχωομαι για να βρώ λύσεις, καθώς αυτά που προτείνει δεν με ικανοποιούν.Το σχέδιο του σπιτιού τελικά το σχεδίασα εγώ στο Visio και εκείνος απλά το πέρασε με όποιες αλλαγές χρειζόντουσαν στο Autocad.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα έχει ξανασυζητηθεί

θα το βρώ και θα το συγχωνεύσω

-------

τι να σου πω MAX75 έχασες διάλεξες λάθος μηχανικό αφού δε σε ικανοποιούν αυτά που σου προτείνει

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κοίταξες καλά. Να κοιτάξεις και στον κτιριοδομικό, μπορεί εκεί να αναφέρεται κάτι σχετικό.

Στην συνέχεια διάβασε και τον αντισεισμικό κανονισμό και πες την περίληψη στον μηχανικό σου (γιατί μπορεί να βαριέται να τον διαβάσει μόνος του).

 

Αν δεν σε ικανοποιεί η μελέτη του μηχανικού σου και το έχεις συζητήσει μαζί του χωρίς αποτέλεσμα, τότε η λύση είναι να τον

αλλάξεις και όχι να (προσπαθείς να) του κάνεις υποδείξεις μέσω των κανονισμών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.