Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

Εκτός του ότι έχουν χαθεί χιλιάδες ή και 100άδες χιλιάδες ευρώ από αγορά γης η οποία αποδείχτηκε άνευ αξίας εκ των υστέρων λόγω πλημμελούς δουλειάς στο θέμα του τοπογραφικού, έχουν χαθεί και ανθρώπινες ζωές (η καραμπίνα στην ελληνική επαρχία για όσους έχουν επαφή με αυτή, έχει ...και άλλη χρήση εκτός από το κυνήγι). Στην περίπτωση τη δική σας αντιθέτως, υπάρχουν κάποιες δικλείδες ασφαλείας, ώστε να αποφευχθεί ο όλεθρος από λάθος του "Μηχανικού" (χρήση Η/Υ, έλεγχος Πολεοδομίας, ακόμα και η μαστοράντζα κάποιες φορές).

Ας μη μηδενίζουμε ή υπερβάλλουμε περί της "ευθύνης" των διαφόρων ειδικοτήτων Μηχανικών και των αντικειμένων τους λοιπόν. Η ουσία της αρχικής ερώτησης του θέματος, ήταν αν έχετε τόσο μεγάλες τοπογραφικές δουλειές οι οποίες να δικαιολογούν την αγορά διπλόσυχνου GPS, τις οποίες στην πλειοψηφία τους δεν θα έπρεπε να έχετε ως ΠΜ, ή αν απλά έχετε λεφτά για πέταμα ή/και δεν ξέρετε τι αγοράζετε. Δεν απαντήθηκε, και αντ'αυτού περιοριστήκαμε σε μια ακόμα διαμάχη περί επαγγελματικών δικαιωμάτων. Θα ζητούσα λοιπόν από τους συντονιστές να κλειδώσουν το θέμα καθώς εκτροχιάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα από την αρχή ήταν χωρίς λογική και προς εκτροχιασμό.

Εφόσον δικαιούνται να υπογράψουν εξαρτημένα τοπογραφικά, μπορούν να παίρνουν όσες μεγάλες δουλειές θέλουν και δικαιούνται, να τις κάνουν με ότι εξοπλισμό γουστάρουν και να μην σε δίνουν και λογαριασμό στο φινάλε .

Σε έπιασε πόνος μη χάσουν τα λεφτά τους συνάδελφε και πέσουν έξω;

Και κάτι άλλο .

Δεν έχεις ακούσει για επιδοτήσεις ; Για γονείς που βοηθούν ; Για κόσμο με χρήμα ; Σε πιο πλανήτη ζεις . Στο επισήμανε και άλλος αυτό .

 

Θα ζητούσα από τους συντονιστές να το σβήσουν το θέμα, γιατί απλά δε βοηθά κανένα και καλλιεργεί άσχημο κλίμα μεταξύ των δύο σχολών.

 

Αντί να διεκδικούμε από κοινού διασφαλισμένες αμοιβές μέσω τραπέζης για το τοπογραφικό διάγραμμα, καθόμαστε και μπαίνουμε σε άτυπες κόντρες για προγράμματα σπουδών ;

Ήμαρτον .

Link to comment
Share on other sites

Οταν πρωτοείδα RTK-GPS να μετράει σε μεγάλο ορυχείο το 1998, ήταν στα πλαίσια εργολαβίας με μεγάλη Γερμανική εταιρεία σαν ανάδοχο. Τη μάρκα περιττό να την αναφέρω. Το χειριζόταν φυσικός εξ Ουνίας. Ζήτησε τρία-τέσσερα control points, έκοψε μια βόλτα, σετάρισε (πέρασαν μήνες για να κατανοήσω πως έφτιαξε τοπικό μετασχηματισμό), χάραξε, πασάλωσε κι έβγαλε τα αποτελέσματα το ίδιο μεσημέρι σε dxf. Στον πόντο. Φυσικά και κουφαθήκαμε... τρέξαμε αμέσως στο περίπτερο για RTK. Συμπτωματικά, κανένας μας δεν ήταν ΑΤΜ. Απλά, όταν χρειάστηκε we've read the g'damn manual... Και δε μας άφησε παραπονεμένους :D

Συν Αθηνά και χείρα κίνει...

 

υγ. από τι έκρινες ότι το θέμα εκτροχιάστηκε; Εκτροχιασμένο ήταν από γεννοφάσκια, όπως είπε κι ο Θωμάς.

Link to comment
Share on other sites

με αποτέλεσμα οι μηχανικοί που κάνουν σωστή δουλειά και ζητάνε απλά την ελάχιστη αμοιβή να φαίνονται σαν εκμεταλευτές στα μάτια των πελατών.

 

το σίγουρο είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει εξασφάλιση για την ελάχιστη αμοιβή του τοπογραφικού, δεν υπάρχει κανονας για τα στάνταρ που πρέπει να δείχνει ένα τοπογραφικό αλλά ό κάθε τυχαίος αυτοσχεδιάζει χωρίς να ελέγχεται, τα τοπογραφικά θα αμοίβονται με τιμές πιάτσας και όχι με αυτες του ΤΕΕ. Αντί της αντιπαράθεσης προτείνω να ξεκαθαριστούν τα επαγγελματικά δικαιώματα ολονών (και όχι μόνο στα τοπογραφικά) και να γίνεται κατάθεση ελάχιστης αμοιβής μέσω ΤΕΕ για όλες τις τοπογραφικές μελέτες (για παράδειγμα για ένα συμβόλαιο ήγια τη διεύθυνση δασών κλπ). Με αυτόν τον τρόπο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και το κριτίριο στην πιάτσα δε θα είναι η τιμή αλλά η ποιότητα της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

tpanag σε σέβομαι και σε εκτιμώ σαν μέλος της κοινότητας αλλά ήταν μεγάλο ατόπημα να ανοίξεις τέτοιο θέμα.

Πρώτα απο όλα τι εικόνα δίνουμε προς τα έξω όταν οι ιδιώτες που μας διαβάζουν βλέπουν να τσακωνόμαστε σαν τα κοκόρια? Είναι δυνατόν να ρωτας γιατί οι ΠΜ αγοράζουν GPS?

Είναι εργαλεία δουλειάς όπως το αλφάδι και το ράμμα, δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο ούτε σε αφορά επι του πρακτέου που ο άλλος συνάδελφος θα επενδύσει τα λεφτά του.

Προσωπικά εαν ήμουν υπερσυντονιστής το θέμα θα το διέγραφα γιατι βλάπτει την εικόνα της κοινότητας.

Σου μιλάω σαν Π.Μ. που διδάχθηκα γεωδαισία, μαθήτευσα δίπλα σε Α.Τ.Μ και έχω το δικό μου όργανο.

Και όπως λέω πολλές φορές σε συναδέλφους και σε ιδιώτες σε ένα τεχνικό έργο η σπουδαιότητα και το κόστος του τοπογραφικού είναι αντιστρόφως ανάλογα. Είναι το θεμέλιο κάθε εργασίας. Και αν γίνει λάθος καταστρέφεται όλη η δουλειά. Σε αυτό επικεντρώσου και τα υπόλοιπα άστα για εκτός φόρουμ κουβέντα.-

Link to comment
Share on other sites

tpanag σε σέβομαι και σε εκτιμώ σαν μέλος της κοινότητας αλλά ήταν μεγάλο ατόπημα να ανοίξεις τέτοιο θέμα.

Πρώτα απο όλα τι εικόνα δίνουμε προς τα έξω όταν οι ιδιώτες που μας διαβάζουν βλέπουν να τσακωνόμαστε σαν τα κοκόρια? Είναι δυνατόν να ρωτας γιατί οι ΠΜ αγοράζουν GPS?

Είναι εργαλεία δουλειάς όπως το αλφάδι και το ράμμα, δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο ούτε σε αφορά επι του πρακτέου που ο άλλος συνάδελφος θα επενδύσει τα λεφτά του.

Προσωπικά εαν ήμουν υπερσυντονιστής το θέμα θα το διέγραφα γιατι βλάπτει την εικόνα της κοινότητας.

Σου μιλάω σαν Π.Μ. που διδάχθηκα γεωδαισία, μαθήτευσα δίπλα σε Α.Τ.Μ και έχω το δικό μου όργανο.

Και όπως λέω πολλές φορές σε συναδέλφους και σε ιδιώτες σε ένα τεχνικό έργο η σπουδαιότητα και το κόστος του τοπογραφικού είναι αντιστρόφως ανάλογα. Είναι το θεμέλιο κάθε εργασίας. Και αν γίνει λάθος καταστρέφεται όλη η δουλειά. Σε αυτό επικεντρώσου και τα υπόλοιπα άστα για εκτός φόρουμ κουβέντα.-

 

 

Δεν θα ήθελα να δώσω συνέχεια, αλλά χρήζουν απάντησης τα όσα ειπώθηκαν στο τέλος.

Δε νόμιζω ότι ήταν "ατόπημα" το άνοιγμα του συγκεκριμένου θέματος. Αλλίμονό μας αν έχουμε "ταμπού" στο τι θα συζητάμε στην έδρα μας με το φόβο της εικόνας που θα πάρουν οι όποιοι "ιδιώτες". Τη διαφήμιση του κλάδου έχει δηλαδή ως σκοπό το φόρουμ, ή την επίλυση θεμάτων που μας αφορούν; Επ'αυτού μάλιστα και μετά από σκέψη τον τελευταίο καιρό, αρχίζω να πιστεύω ότι το να κλείσει προς άσχετους με το χώρο, αποτελεί μάλλον μονόδρομο. Έχει παραγίνει το κακό με τον καθένα αγνώστου προελέυσεως και ιδιότητας που ανοίγει profile και ξεκινάει συζητήσεις επί συζήτησεων και από κάποιο σημείο και μετά, αρχίζει να δίνει και συμβουλές προς άλλα μέλη-"αλεξιπτωτιστές" ως "ειδήμων" πλέον. Τρόποι υπάρχουν. Οι λογιστές βρήκαν τον τρόπο και όποιος (άσχετος με τον κλάδο τους) θέλει να ρωτήσει κάτι, μπαίνει σαν "Επισκέπτης".

Επί του θέματος τώρα: μου είναι αδιάφορο που τρώει τα λεφτά του ο καθένας. Είτε σε λουλούδια στα σκυλάδικα, ή σε φαγητό, ή σε ουίσκι, ή σε χρήσιμο ή άχρηστο εξοπλισμό. Αρχίζει να με ενδιαφέρει όμως, από τη στιγμή που γίνεται κατάχρηση από κάποιους κλάδους των επαγγελματικών δικαιωμάτων που έχουν, ή "μισοέχουν". Όπως εγώ σε κρούσεις πελατών για έκδοση οικοδομικής άδειας, τους παραπέμπω άμεσα και πρώτα σε Αρχιτέκτονα, ή στην ανησυχία τους για ενδεχόμενο στατικό πρόβλημα στο σπίτι τους σε ΠΜ, έτσι θα είχα την απαίτηση να συμβαίνει και αντίστροφα.

Η εικόνα μας τέλος προς τα έξω, δε νομίζω ότι θίγεται από αυτό. Καλό είναι ίσα-ίσα να μαθαίνουν και οι όποιοι "απέξω", τον διαχωρισμό των ειδικοτήτων και το που θα είναι καλύτερο να απευθύνονται ανάλογα το ζητούμενο. Όταν έχω κρυολόγημα, και ρωτήσω έναν καρδιολόγο και έναν δερματολόγο, και οι δύο θα με παραπέμψουν σε παθολόγο, παρά το ότι έχουν κάνει έστω δυο χρόνια παθολογία και οι δυό τους, και αντίστροφα, ξεκινώντας από τον παθολόγο οικογενειακό γιατρό, με πόνο στο στομάχι, δε διανοείται αυτός να μη με στείλει σε γαστρεντερολόγο μετά την πρώτη εικόνα που θα πάρει, και αντ'αυτού ... να αναλάβει τη θεραπεία μου μόνος του, με "τηλέφωνα" σε γνωστούς του γαστρεντερολόγους. Ένα διπλόσυχνο GPS, θεώρησα (λανθασμένα ίσως) ότι έχει αντιστοιχία με γαστροσκόπιο που έχει ο γαστρεντερολόγος.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου δικαιώματα υπογραφής εξηρτημένων τοπογραφικών διαγραμάτων

έχουν μόνο οι δίπλ Αγρ Τοπογράφοι μηχανικοί.τίς απόψεις μου τίς έχω δημοσιέυσει

στο ενημερωτικό δελτίο αριθ. 186/2007 τού πανελήνιου συλόγου ΔΑΤΜ .Κάποτε θα πρέπει

νά αρχίσουμε νά αμφισβητούμε τήν παντοδυναμία τών πολιτικών μηχανικών.

Το εξηρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα είναι συνδυασμός τοπογραφίας και ανωτέρας

γεωδαισίας .Προτίθεμαι σύντομα νά θέσω το θέμα υπό συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναί.Κάποτε πρέπει νά σταματήσει νά είναι οι πολιτικοί μηχανικοί πανμηχανικοί καί εμείς

νά έχουμε ένα τμήμα τών δικαιωμάτων τους.

Link to comment
Share on other sites

Ενοχλούμε όταν βλέπω να γράφονται διάφορα μεταξύ σχολών τη μια για ΑΕΙ-ΤΕΙ την άλλη για ΑΤΜ VS ΠΜ και πάει λέγοντας.

Έχω πεί και άλλη φορά κάντε την δουλεία σας σωστά και αφήστε τα υπόλοιπα αμάν αυτές οι διαμάχες πια, δεν οδηγούν πουθενά.

Η τοπογραφία είναι μια επιστήμη που με έχει γοητεύση , ομολογώ ότι παρολο που δεν διδάχτηκα αρκετα θα ήθελα να είχα σπουδάσει ΑΤΜ.Δυστηχώς τότε δεν γνώριζα όπως και σήμερα αρκετά παιδιά δεν γνωρίζουν οπότε και πολές φορές αυτό που σπουδάζουν δεν τους ταιρίαζει.

Κάνω και εγώ κάποια τοπογραφικά όχι σπουδαία πράγματα όμως μου αρέσει ότι κάνω να το κάνω σωστά μακάρι να μπορούσα να πάω τώρα στο πολυτεχνείο όμως δεν μπορώ πλέον όπως βλέπεται και στο προφίλ μου κάνω δύο δουλειές οπότε κομάτι δύσκολο.

Το gps όποιος μπορεί να το πάρει ας το πάρει κάνει καλύτερα την δουλεία του γρηγορότερα και πιστεύω και ποιο σωστά.Τα χρήματα είναι εμπόδιο όμως αν το θέλεις κάνεις το κουμάντο σου που λέει και ο κόσμος.

Τέλος να πώ κάτι το οποίο λέω συνέχεια ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ με μ......ες ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Παρακλαλώ αν μπορεί κάποιος ΑΤΜ ας μου κάνει μια λίστα με μερικά βιβλία τα οποία θεωρεί σωστά γραμμένα για να εμπλουτίσω τις γνώσης μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.