Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Δεύτερον, αυτή η εξίσωση ή πείτε το όπως αλλιώς θέλετε προκειμένου να μην με κατηγορήσετε οτι κάνω προπαγάνδα είναι δίκαιη?

 

Ποια εξίσωση νέος? Για πες μας για να καταλάβουμε...

 

Λοιπόν...και για να χαλαρώσουμε λίγο...δείτε μ@λ@κι@ που έκανε το ΔΝΤ. Ήρθε και δίνει τα αυτονόητα...μόνο που τα δίνει σε λάθος εποχή...προβλέπω για μάχες και αίματα πως θα αρπάξουμε πελάτη...μιλάμε για μάχες όχι αστεία...

 

Αντί να κάνουνε συγχώνευση, να αυξηθεί ο βαθμός δυσκολίας των σπουδών (και όχι της εισαγωγής γιατί υπάρχει και το έξω) έγινε αυτό που έγινε...θα πέσει μαρμάγκα λέμε όχι αστεία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το λες και μόνος σου...για ΤΕΧΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ !!! (ότι είναι όργανο είναι...)

Τ Ε Χ Ν Ι Κ Α ! ! !

 

 

 

Που το βλέπεις? Για πες μας σε παρακαλώ...εγώ κάτι τέτοιο δεν είδα.

 

Οι μηχανικοί μάλλον είναι τεχνικοί...τα δικαιώματα των τεχνικών?Ποιος κατα τη γνώμη σου πρέπει να αποφασίζει?Και τέλος πάντων 11 χρόνια το παλεύανε.Ξέρεις καμιά αδικία να διαρκεί 11 χρόνια για να οριστικοποιηθεί?Συγγνώμη αν παραφέρθηκα πρίν(και όντως ίσως δεν ξέρω πολλά πράγματα) αλλα θα το εκτιμούσα αν κοίταγες το ΠΣ και αναθεωρούσες ορισμένα πράγματα.Τα δικαιώματα κατακτήθηκαν με ενέργειες του συλλόγου και σχεδόν μηδαμινή βοήθεια απο το ίδρυμα.Έγιναν πολλά δικαστήρια ,πολλές δίκες και άπειρα τρεχάματα απο υπουργείο σε υπουργείο.Έτσι απαξιώνεις πολλούς συναδέλφους που δουλέυουν σε κατασκευαστικές ή τεχνικά γραφεία ή γενικά ως μηχανολόγοι.Πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Το 95% των κτηρίων είναι ουσιαστικά κατηγορίας Σ1 και Σ2.

Φυσικά ,πρόκειται πρακτικά για εξομοίωση.

Δε γίνεται διαχωρισμός ανά δυσκολία μοντελοποίησης όπως π.χ.

1. Σε συνθήκες θεμελίωσης

Π.χ. πεδιλοδοκοί , κοιτόστρωση.

2. Σε τρόπους ανάλυσης.

Π.χ. επιφανειακά πεπερασμένα.

3. Σε ειδικές περιπτώσεις ανάλυσης.

Π.χ. γερανογέφυρες.

 

Με αυτή τη λογική , γιατί όχι και Σ3 και Σ4.

Τι αλλάζει ;

Ή γιατί κατοικίες-καταστήματα-γραφεία και όχι βιοτεχνικά-αποθήκες;

Tι αλλάζει στην ανάλυση;

Ένας συντελεστής είναι.

Οι άνθρωποι που τα συνέταξαν , προφανώς δεν έχουν καμία σχέση με μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

spy για ακόμη μια φορά συμφωνώ μαζί σου !

 

1. Σε συνθήκες θεμελίωσης

Π.χ. πεδιλοδοκοί , κοιτόστρωση.

2. Σε τρόπους ανάλυσης.

Π.χ. επιφανειακά πεπερασμένα.

3. Σε ειδικές περιπτώσεις ανάλυσης.

Π.χ. γερανογέφυρες.

 

Αυτά εφόσον λέει ανά ειδικότητα μάλλον είναι μέσα...

 

vaggelhs92 ζητώ και εγώ συγνώμη αλλά πίστεψέ με ξέρω καλύτερα το πρόγραμμα σπουδών από εσένα...

Το ΤΕΕ είναι επιμελητήριο και τίποτα παραπάνω...αν είναι έτσι και το εμπορικό επιμελητήριο να βγάζει δικαιώματα και να αναμιγνύεται στους οικονομολόγους και τους λογιστές...δεν είναι αρμοδιότητες ενός επιμελητηρίου αυτά τα ζητήματα...

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνει συγχώνευση , αφού το διάταγμα μιλάει και για διευρυμένο ΤΕΕ και να τελειώνει η ιστορία.

Ας αντιδράσουν καθηγητές , ιδιοκτήτες ακινήτων και καφετεριούχοι.

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνει συγχώνευση , αφού το διάταγμα μιλάει και για διευρυμένο ΤΕΕ και να τελειώνει η ιστορία.

 

Εγώ λέω συγχώνευση και κλείσιμο όσα είναι να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λογικό για να μην απαξιωθεί το επάγγελμα τελείως.

Αλλά θέλουν πολλούς για να βρίσκουν και φτηνούς. Αλλά οι ευθύνες , ευθύνες.

Χειρότερα και από τα μαστόρια έχουμε καταντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών το 99.99% των ηλεκτρολογικών μελετών/εγκαταστάσεων χρησιμοποιεί ρεύμα ίδιας συχνότητας και δεν το βλέπω να αλλάζει σύντομα εδώ που τα λέμε. Και εδώ είναι η διαφοροποίηση ειδικών εγκαταστάσεων και εξειδικευμένων εγκαταστάσεων. Στο 99% που ξέρω γιατί να μην έχω το δικαίωμα να εκπονήσω τη μελετη λοιπόν;

Γιατι τοτε δεν θα υπαρξει κανενας για το υπόλοιπο ποσοστο των μελετων αφου δεν θα συμφέρει να ασχοληθεί, ή γιατι δεν μπορεις να διαγνώσεις πότε πρεπει ή ποτε υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις κι άλλες συχνότητες στη μελέτη σου ή γιατι αποφεύγεις να βάζεις κι άλλες συχνότητες επειδη στην περίπτωση αυτή θα φύγει η δουλειά απο σένα.

Παρόμοιο παράδειγμα οι πολ. μηχανικοί από ΤΕΙ που επιλεγουν στατικα με πεδιλα παντα επειδη δεν εχουν δικαιωμα στις ραντιε.

Δε σου φαίνεται περίεργο που οι μελετες ολων των μηχανικών είναι ιδιες, δεν εχεις αναρωτηθει τι φταιει; Τηλεπαθεια δεν ειναι παντως.

 

Το ποσοστό δεν ειναι αυτό που λες αλλα πολυ διαφορετικό. Ειναι ωραίο π.χ. να περνάμε 10 παράλληλες γραμμές σε ενα σπίτι για διαφορετικούς σκοπούς αλλά θα ήταν καλύτερο σε 1-2 ηλεκτρικές γραμμές να έχουμε τα πάντα (π.χ. βλέπε έξυπνα σπίτια ως ενα πολυ απλο παράδειγμα).

Οπως το θέτεις εσύ, θα πρεπε καθενας να έχει σπίτι του άπειρα ζευγη καλωδίων για να μπορεί να μιλάει τηλεφωνικά με όλο τον κόσμο. Να ναι καλα ο Fourier και τα μαθηματικα που μας γλιτωσαν.

Link to comment
Share on other sites

vaggelhs92 ζητώ και εγώ συγνώμη αλλά πίστεψέ με ξέρω καλύτερα το πρόγραμμα σπουδών από εσένα...

Το ΤΕΕ είναι επιμελητήριο και τίποτα παραπάνω...αν είναι έτσι και το εμπορικό επιμελητήριο να βγάζει δικαιώματα και να αναμιγνύεται στους οικονομολόγους και τους λογιστές...δεν είναι αρμοδιότητες ενός επιμελητηρίου αυτά τα ζητήματα...

Έχεις κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών μου?Τότε θα πρέπει να ξέρεις οτι τα μαθήματα οικονομικού/διοικητικού χαρακτήρα είναι 14...ενώ τα μηχανοηλεκτρολογικά είναι 22.Χώρια τα μαθηματικά οι φυσικές και οι χημείες.Αν θές κοίταξε το thread που το αναλύω εκτενώς.Είναι κρίμα μετά απο τόσους αγώνες να θεωρούν τους ΜΠΔ λογιστές ή οικονομολόγους.

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλα ο Fourier και τα μαθηματικα που μας γλιτωσαν.

 

Σου συστήνω το βιβλίο Systemtheorie του Fliege...

http://www.amazon.de/Systemtheorie-Norbert-Fliege/dp/3519061406

 

Είναι κρίμα μετά απο τόσους αγώνες να θεωρούν τους ΜΠΔ λογιστές ή οικονομολόγους.

 

Εγώ υποστηρίζω όλους τους μηχανικούς φίλε μου και δεν κάνω διακρίσεις. Όλους όμως.

 

Αλλά θέλουν πολλούς για να βρίσκουν και φτηνούς. Αλλά οι ευθύνες , ευθύνες.

 

Εγώ σου λέω με σιγουριά ότι ένα μεγάλο ποσοστό από τα ΤΕΙ δεν θα τολμήσει να υπογράψει δύσκολα στατικά !!! Ειδικά οι νέοι.

Υπάρχει βέβαια ένα ποσοστό που ίσως είναι και καλύτεροι από διπλωματούχους αλλά είναι πολύ μικρό το νούμερο...αυτοί δεν θα έχουν πρόβλημα...οι άλλοι θα συνεργάζονται με μηχανικό ΠΕ.

Δηλαδή πάλι τα ίδια μόνο που επισημοποιείται...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.