Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ροπής μεταλλικής δοκού με στοιχείο Ο.Σ.


 

Recommended Posts

Ροπη θα σου πω αυριο..Ναι για ΙΡΕ μιλαμε...Δε με πειραζει η διατρηση...απλα ψαχνω λυσεις ποιο "σωστες"..Μιλαμε για κατι που δεν εχει κατασκευαστει ακομα.. Απλα το να μπουν τα αγκυρια μεσα στον ξυλοτυπο στη σωστη θεση σε τετοιες διαστασεις το βλεπω δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μπαίνουν αλλά θέλει τρύπημα ο ξυλότυπος και το τι θα γίνει στη σκυροδέτηση. λύσεις μετά από διαμπερείς οπές μέχρι χημικά.

 

πες άνοιγμα/φορτία

 

και μόνος σου να μην τα υπολογίσεις τ'αγκυρια, θα στα πακτώσουν αυτοί, έχω πακτώσει σιλό έτσι

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη μέθοδος είναι να τα βάλεις πρίν την σκυροδέτηση. Πολύ απλά μπαίνουν (ανοίγεις μια οπή όσο η λεπίδα σου στον ξυλότυπο και την χρησιμοποιείς και για τα αγκύρια και για την σκυροδέτηση) και είναι πιο σίγουρο. Το τρύπημα θέλει ακρίβεια, τύχη (μην ξεχνάς ότι θα έχεις και οπλισμό στρέψης την δοκό από Ω.Σ.) και χημικά που να τα ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπερ της ασφαλειας μου φαινεται ειναι να το θεωρησω αρθρωση...Μπαινουν πολλες αβεβαιοτητες στην υλοποιηση της πακτωσης...Απλα θα ειναι αντιοικονομικο για τη διαστασιολογηση της δοκου...

 

Δεν μιλαμε για δοκο αλλα για τοιχωμα απο ΩΣ...οποτε δεν συζηταμε για οπλισμο στρεψης..

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα που συζηταμε.... Εχουμε κτηριο απο τοιχωματα ΩΣ διαστασεων 15*7.5μ... Η στεγη του θα γινει μεταλλικη. Εγω σκεφτηκα διατομες ΙΡΕ με μετωπικες πλακες, παραλληλα στη μικρη διευθυνση, που θα αρθωθουν με βλητρα στο ΩΣ ανα 4μ περιπου, τεγιδες απο ΙΡΕ σε ΙΡΕ και καλυψη με πανελ... Σε αυτη την περιπτωη θα βαζατε και αντιανεμια??

Link to comment
Share on other sites

Ναι οριζοντια ελεγα... Το ερωτημα ηταν επιπολαιο μαλλον..Αφου στην αυσια αυτα απαραλαμβανουν τα οριζοντια φορτια...Αρα δεν χρειαζονται....

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βαλεις, μη στηριχθείς μονο στις τεγίδες για την μεταξύ τους συνδεση των ζευκτων και τον περιορισμο του μηκους λυγισμου.

Βαλε καμμία οριζοντια δοκό εκατερωθεν του κορφία.

Παντως τα περιμετρικά τοιχεια απο μπετον θα παίξουν τον ρολο των κατακόρυφων χιαστι, τα οριζοντια στεγης δεν ειμαι σίγουρος οτι δεν χρειάζονται εχουν αλλη λειτουργία απο τα κατακόρυφα, περιορίζουν ουσιαστικά τις οριζοντιες κατα τον μακρύ αξονα μετακινήσεις του κορφία σε σχέση με αυτές τον υποστυλωμάτων, δοκιμασε το καλυτερα στο μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για μονοριχτη στεγη...Στην ουσια δεν εχω βαλλει ολη τη στεγη στο μοντελο...Ελυσα μια αμφιεριστη δοκο..με μηκος λυγισμου οσο το μηκος της..Στην ουσια μονο κατακορυφα φορτια εχω που παραλαμβανονται απο τη στεγη..Μιλαμε για δοκο μηκους 7μ...

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα που συζηταμε.... Εχουμε κτηριο απο τοιχωματα ΩΣ διαστασεων 15*7.5μ... Η στεγη του θα γινει μεταλλικη. Εγω σκεφτηκα διατομες ΙΡΕ με μετωπικες πλακες, παραλληλα στη μικρη διευθυνση, που θα αρθωθουν με βλητρα στο ΩΣ ανα 4μ περιπου, τεγιδες απο ΙΡΕ σε ΙΡΕ και καλυψη με πανελ... Σε αυτη την περιπτωη θα βαζατε και αντιανεμια??

 

Βάλε αντιανέμια για να μεταφέρονται σωστα τα φορτια απο τις τεγίδες στα ζυγώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.