Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφαίρεση αρμού πλακιδίων


Evelin_V

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι.

Φτιάχνουμε το σπίτι μας και περάσαμε την προηγούμενη βδομάδα τα πλακάκια.

Όταν τα διαλέξαμε, διαλέξαμε και αρμό (το δείγμα ήταν ένα ωραιότατο μπέζ).

Με το που μπήκε ο αρμός, άρχισε να φαίνεται σε κάποια σημεία πιό έντονο το χρώμα (σαν ώχρα). Δεν ξέρω τί να κάνω. (Όλοι μου λένε ότι έπρεπε να διαλέξω σκούρο χρώμα στον αρμό). Προσπάθησα να βγάλω μόνη μου τον αρμό (με κατσαβίδι και σφυρί), αλλά χρειάζεται μέρες. Μήπως γνωρίζετε κάποιον τρόπο, ώστε να βγάλω τον αρμό και να βάλω άλλο χρώμα (π.χ. θα μπορούσα να βάλω άλλον αρμό από πάνω;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Άλλον αρμό εννοείς, από αυτόν για του οποίου την κάλυψη γίνεται η συζήτηση.

Αυτό που προσπαθείς να αφαιρέσεις είναι το αρμοκάλυπτρο και όχι ο αρμός.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες αρμό τι εννοείς;;;;

το χρώμα του γεμίσματος μεταξύ των πλακιδίων;;;;;

του στόκου;;;;;

 

αν είναι αυτό μην ανησυχείς δυστυχώς με τον καιρό θα μαυρίσει από μόνο του :(

εννοείται πως δε θα το ξύσεις μόνη σου

μη σπάσεις κανένα πλακάκι και άντε να αντικατασταθεί

 

από πάνω δεν μπαίνει άλλο θα φαγωθεί οπότε τσάμπα ο κόπος

Link to comment
Share on other sites

επίπονη διαδηκασία

και χρονοβόρα

καταβιδάκι ( και πολύ λίγο σφυράκι) και παρα πολύ υπομονή θα κάνουν δουλεια

 

 

κουράγιο ( και στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά ) γιατί το έκανα πρόσφατα σε δικό μου σπίτι και ένα μπάνιο με πήρε 4 μέρες να βγάλω τον αρμό

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σαν αρμό εννοώ το γέμισμα μεταξύ των πλακιδίων.

Δεν ξέρω τί να κάνω! Ο 1 μάστορας (από τους 2) μου είπε ότι μπορεί να το ξύσει με σβουράκι, αλλά θα σηκώσει σκόνη και είπαμε οκ ας σηκώσει όση σκόνη θέλει αρκεί να βγεί. Ενώ ο άλλος είπε ότι δεν βγαίνει με τίποτα. Εγώ κάθισα μόνη μου και έβγαλα ένα μέρος (με λίγη φθορά, αλλά μπορεί να τα αντικαταστήσει, έτσι δεν είναι; ) Κανονικά δεν έπρεπε ο ίδιος ο μάστορας να μας πεί τη γνώμη του από την πείρα που έχει; Σε περίπτωση που το αφήσουμε όπως είναι, λέτε να μαυρίσουν τα πλακάκια; (Τελικά δεν είναι μπέζ, είναι ανοιχτή ώχρα, και από το μαγαζί που πήραμε τον αρμό, μας είπαν ότι είναι ο καλύτερος (είναι της isomat αν το λέω σωστά) και ότι πλέον δεν είναι όπως τους παλιούς αρμούς, γιατί αυτός δεν μαυρίζει ότι και αν γίνει και όσα χρόνια κι αν περάσουν. Είπε αλήθεια ή με κορόϊδεψε;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και συγνώμη αν έγραψα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

τα υλικά ευχτυχώς εξελίσσονται και βελτιώνονται

δε θεωρώ πως ο άνθρωπος που στο πούλησε σε κορόιδεψε

 

αλλά πιστευω πως δε θα μείνει και ανέπαφο, τουλάχιστον όλα όσα έχω δει κάποια στιγμή μαυρίζουν και θέλουν καθαρισμα

 

πάντως μην καταστρέψεις τα πλακάκια

Link to comment
Share on other sites

με σβουράκι ξεχασέ το τελείως, αν βρεις τέτοιον μάστορα να μου δώσεις το τηλεφωνο του και θα τον χρυσοπληρώσω.οι φθορές που θα έχεις θα είναι τεράστιες ( επιδιορθώσημες βεβαια αλλα με φοβερά μεγάλο κοστολόγιο)

 

καλυτερα να σου βγάλει όλα τα πλακάκια του μπάνιου ( αν ειναι γιατι δεν κατάλαβα ανα αναφέρεσαι σε μπάνιο) και να τα ξαναβάλει παρά να αντικαταστήσει π.χ 30 πλακάκια που σίγουρα θα καταστρέψει.

 

η σκόνη να πείσ στον μάστορα περιορίζεται ανα με μία ηλεκτρική σκούπα την κρατάει κάποιος ακριβώς εκεί που κόβει ( αλλά πίστεψέμε το προβλημά δεν ειναι αυτό)

 

για τον 2ο μάστορα απλώς βαρέθηκε και σου απάντησε ετσι.

 

ρωτάς κάποισ στιγμή " Σε περίπτωση που το αφήσουμε όπως είναι, λέτε να μαυρίσουν τα πλακάκια; " δεν κατάλαβα την ερώτηση να σου πω . πως δηλαδη να μαυρίσουν τα πλακάκια και από τι? τα πλακακια δεν μαυριζουν αμα ο στόκος ειναι πιο ανοιχτό χρώμα ....:D

αν εννοείς τώρα αν θα μαυρίσει ο στόκος του αρμού ειναι πιθανο αλλά 'οπως ανέφερε και η myri τα υλικά βελτιώνονται και σίγουρα το μαυρισμά τους είναι αναπόφευκτο...

υπάρχουν στο εμπόριο βέβαια υλικα που τα τοποθετείς εκ των υστέρων στον στόκο πάνω και τον αδιαβροχοποιεί ( αρκετά μπορώ να πώ)

 

άποψη μου είναι να μην κάνεις τίποτα

 

θα ταλαιπωρηθείς παααααρα πολύ, θα ξοδευτείς ακόμα περισότερο με πολύ μικρό κέρδος

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Βοήθεια! Απέκτησα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: τοποθέτησα τον στόκο μπαχάμα μπεζ της isomat αλλά μου βγαίνει πιο ανοιχτός απ'ότι το δείγμα. Πριν από αυτόν έβαλα τον μπεζ 32 της novamix και πάλι η χρωματική διαφορά ήταν τραγική. Ευτυχώς δράσαμε γρήγορα και τον αφαιρέσαμε αυθημερόν. Πάλι όμως αποτύχαμε. Τελικά μήπως τα χρωματολόγια αποδίδουν το χρώμα υστέρα από μεγάλο χρονικό διάστημα εφαρμογής και ίσως διαμορφωθεί διαφορετική απόχρωση; Σκέφτομαι μήπως περάσω με ξύδι ή λάδι τον αρμό μήπως και σκουρύνει. Παίζει κανένα άλλο γιατροσόφι; Μόνο αν ο στόκος βραχεί αποκτά τέλεια απόχρωση.

Link to comment
Share on other sites

η πιο σίγουρη λύση για αποκόλληση πλακιδίων είναι με τον τροχό πάνω στον αρμό, και επανακόλληση.

(όπως προτείνει ο harristheo καλό είναι να έχεις μια σκούπα πίσω από τον τροχο...)

υπάρχει βέβαια πάντα ο κίνδυνος στην αποκόλληση να χάσεις πλακίδια και σαν διαδικασία είναι λόγ βάρβαρη....

 

Η καλύτερη λύση είναι να πας σε εταιρεία που εξιδικεύεται στο είδος, όπως π.χ. h isomat που προτείνεις, και να τους περιγράψεις το πρόβλημά σου. ..

 

πάντως με τον καιρό ο αρμός σκουραίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
με σβουράκι ξεχασέ το τελείως, αν βρεις τέτοιον μάστορα να μου δώσεις το τηλεφωνο του και θα τον χρυσοπληρώσω.οι φθορές που θα έχεις θα είναι τεράστιες ( επιδιορθώσημες βεβαια αλλα με φοβερά μεγάλο κοστολόγιο)

 

καλυτερα να σου βγάλει όλα τα πλακάκια του μπάνιου ( αν ειναι γιατι δεν κατάλαβα ανα αναφέρεσαι σε μπάνιο) και να τα ξαναβάλει παρά να αντικαταστήσει π.χ 30 πλακάκια που σίγουρα θα καταστρέψει.

 

η σκόνη να πείσ στον μάστορα περιορίζεται ανα με μία ηλεκτρική σκούπα την κρατάει κάποιος ακριβώς εκεί που κόβει ( αλλά πίστεψέμε το προβλημά δεν ειναι αυτό)

 

για τον 2ο μάστορα απλώς βαρέθηκε και σου απάντησε ετσι.

 

ρωτάς κάποισ στιγμή " Σε περίπτωση που το αφήσουμε όπως είναι, λέτε να μαυρίσουν τα πλακάκια; " δεν κατάλαβα την ερώτηση να σου πω . πως δηλαδη να μαυρίσουν τα πλακάκια και από τι? τα πλακακια δεν μαυριζουν αμα ο στόκος ειναι πιο ανοιχτό χρώμα ....:D

αν εννοείς τώρα αν θα μαυρίσει ο στόκος του αρμού ειναι πιθανο αλλά 'οπως ανέφερε και η myri τα υλικά βελτιώνονται και σίγουρα το μαυρισμά τους είναι αναπόφευκτο...

υπάρχουν στο εμπόριο βέβαια υλικα που τα τοποθετείς εκ των υστέρων στον στόκο πάνω και τον αδιαβροχοποιεί ( αρκετά μπορώ να πώ)

 

άποψη μου είναι να μην κάνεις τίποτα

 

θα ταλαιπωρηθείς παααααρα πολύ, θα ξοδευτείς ακόμα περισότερο με πολύ μικρό κέρδος

 

χάρης

 

φιλε μου επειδη μου ετυχε μια τετοια περιπτωση σε πληροφορω οτι ξηλωσα με τροχουδακι το στοκο σε 75τμ μπαλκονι κ αντικατεστησα το στοκο χωρισ να εχω ουτε ενα πλακακι φθορα.

αν ο μαστορασ ειναι καλοσ το κανει κ χωρισ να τον χρυσοπληρωσεισ .

για οτι πληροφορια χρειαστεισ ειμαι στη διαθεση σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.