Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύματα σε στεγανό βόθρο που απέχει 180 m από το οίκημα


george

Recommended Posts

καλησπέρα. αυτές τις μέρες κάνω μια διάθεση λυμάτων ( τίποτα το περίεργο μέχρι εδώ....)

και καταλήγουμε κάποια στιγμή ότι πρέπει να δείξουμε και την θέση των στεγανών δεξαμενών. Η μια ουτε θελω να σας πω που ειναι και η δευτερη βρισκεται γυρω στα 180 μετρα πιο περα αφου το υγειονομικο απο οτι λενε οι ιδιοι οι ιδιοκτητες τους ειχε υποχρεωσει να φτιαξουν στεγανο βοθρο σε μια ρεματια περιπου. Η ερωτηση η δικη μου ειναι αν υπαρχει εστω και μια περιπτωση το υγειονομικο να δεχθει την θεση αυτη η οποια διατρεχει στο πλάι εναν επαρχιακο δρομο 150 περιπου μετρα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω θέσει σωστά για να καταλάβετε. Το έκανα λιγο πιο χιουμοριστικά. Ο ένας βόθρος ας υποθέσουμε οτι υπάρχει αλλά είναι κάτω απο δημόσιο κτήριο απο ότι λέει ο ιδιοκτήτης και οι παλιότεροι , απο οτι θυμούνται. Ο άλλος βόθρος είναι σε ξεχωριστό οικόπεδο ιδιοκτησίας του ιδίου αλλά δεν συνορεύει με το οικόπεδο που βρίσκονται τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. Ακολουθεί κατά μήκος μια κοινοτική οδό και καταλήγει σε ένα οικόπεδο γύρω στα 180 μέτρα πιο πέρα.

Οποτε

1) μπορώ σίγουρα να δείξω τον βόθρο στο οικόπεδο που υπάρχει???

2) αν το δείξω σε διαφορετικό οικόπεδο μου το περνάει μεν το υγειονομικό μου το κόβει το περιβάλλον

3) αν δείξω τον βόθρο και παράλληλα βγει και μια οικοδομική άδεια για τον βόθρο που είναι σε διαφορετικό οικόπεδο λύνεται το πρόβλημα??

post-18-131887228486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση, ίσως και χωρίς νόημα. Αυτός ο βόθρος που είναι κάτω από το δημόσιο κτίριο, πως αδειάζει? Ή μήπως είναι απορροφητικός?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω θέσει σωστά για να καταλάβετε. Το έκανα λιγο πιο χιουμοριστικά. Ο ένας βόθρος ας υποθέσουμε οτι υπάρχει αλλά είναι κάτω απο δημόσιο κτήριο απο ότι λέει ο ιδιοκτήτης και οι παλιότεροι , απο οτι θυμούνται. Ο άλλος βόθρος είναι σε ξεχωριστό οικόπεδο ιδιοκτησίας του ιδίου αλλά δεν συνορεύει με το οικόπεδο που βρίσκονται τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. Ακολουθεί κατά μήκος μια κοινοτική οδό και καταλήγει σε ένα οικόπεδο γύρω στα 180 μέτρα πιο πέρα.

Οποτε

1) μπορώ σίγουρα να δείξω τον βόθρο στο οικόπεδο που υπάρχει???

2) αν το δείξω σε διαφορετικό οικόπεδο μου το περνάει μεν το υγειονομικό μου το κόβει το περιβάλλον

3) αν δείξω τον βόθρο και παράλληλα βγει και μια οικοδομική άδεια για τον βόθρο που είναι σε διαφορετικό οικόπεδο λύνεται το πρόβλημα??

 

GEORGE, αντιμετωπισα το ίδιο πρόβλημα σε δυο μάλιστα περιπτώσεις, μόνο που εγω έπρεπε να εγκρίνω τις δυο αυτές μελέτες (δουλεύω σε ν.α.). ο βόθρος που βρίσκεται κάτω από το κτίριο δεν παίρνει με τίποτα άδεια, είτε είναι στεγανός είτε απορροφητικός (ο απορροφητικός τοποθετείται σε απόσταση τουλάχιστον 5μ από τα θεμέλια, ο στεγανός κάτω από το κτίριο με ποιο ακριβώς τρόπο αδειάζει? !!!!!!)

για το βόθρο που έχεις σε άλλο γήπεδο σε απόσταση 180μ θεωρητικά δεν εχεις πρόβλημα αν το γήπεδο αυτό ανήκει στον πελάτη σου. πρέπει όμως να αποδείξεις ότι είναι όντως συνδεδεμένος με το κτίριο σου και δεν έχεις τοποθετήσει απλώς ένα φρεάτιο. το υγειονομικό σωστα σου όρισε να κάνεις στεγανό βόθρο εφόσον υπάρχει ρέμα δίπλα.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εφόσον οι σωληνώσεις σε όλη τη διαδρομή τους υφίστανται σε ιδιόκτητα οικόπεδα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επιπλέον, δεν νομίζω να απαιτείται οικοδομική άδεια για κατασκευή βόθρου μόνον (οι αρμόδιοι συνάδελφοι ας απαντήσουν, δεν ξέρω αν έχει σχέση με τις αναφορές του Γ.Ο.Κ. με τις δεξαμενές υπόγειες-υπέργειες κλπ)

Πάντως έστω και με ελάχιστη κλίση στις σωληνώσεις, στα 180m ο εν λόγω βόθρος θα είναι μάλλον βαθύς..

Link to comment
Share on other sites

Να σου προτεινω μια λύση για να αποφύγεις όλους τους προβληματισμούς

Να φτιάξει ο ιδιοκτήτης ενα βόθρο στεγανό εκει που βρίσκεται και το ακίνητο γιατι δεν γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.