Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατά παρέκκλιση και μείωση συντελεστή δόμησης


manost

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα , Η δεν τα ξέρω καλά ή έχω πέσει στην περίπτωση.

Έχω οικοπέδου εμβαδό 103τμ άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

κανόνας Ε=200 τμ σδ 2,00

παρέκκλιση Ε=40 τμ !!!!

Λόγω της παρέκκλισης έχω μείωση συντελεστή , και τι χτίζει τελικά???

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει …

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν το έχω ξανακούσει

 

εκτός αν το ορίζουν ρητά οι όροι δόμησης της περιοχής για το δικό σου οικόπεδο ή για όσα είναι κατά παρέκκλιση

Link to comment
Share on other sites

Κατά παρέκκλιση είναι το πρώτο οικόπεδο που μου πέφτει στα χέρια.

Ξέρω ότι τα τμ του οικοπέδου που υπολείπονται ώστε να φτάσουμε την αρτιότητα επί τον σα = α τμ αφαιρούνται από τα συνολικά τετραγωνικά της δόμησης ? ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει. Η ενδεχόμενη παρέκκλιση στον Σ.Δ. αναφέρεται στους όρους δόμησης.

Αν δεν καθορίζεται άλλος συντελεστής, ισχύει η τιμή 2 (με βάση τα δεδομένα της πρώτης δημοσίευσης).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος Unique Solver δεν έχω δει ποτέ διαφορετικό συντελεστή για κατά παρέκκλιση. Ήξερα ότι είναι ο ίδιος αλλά μειώνονται τα τμ δόμησης για τα τμ οικοπέδου που απαιτούνε έως την αρτιότητα.

Δηλαδή ένα οικόπεδο άρτιο χτίζει τα ίδια τμ με ένα κατά παρέκκλιση (στην ίδια πάντα περιοχή) ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει για δύο οικόπεδα ο ίδιος Σ.Δ., όμως αυτό δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται η δόμηση ίσης επιφάνειας.

Η επιτρεπόμενη δόμηση είναι ανάλογη του εμβαδού του οικοπέδου.

 

Άρα το ερώτημά σου έχει προφανή απάντηση. Είναι αδύνατον ένα οικόπεδο άρτιο κατά κανόνα, να "χτίζει" ίσα τ.μ. με

ένα άρτιο κατά παρέκκλιση γιατί -πολύ απλά- έχει μεγαλύτερη επιφάνεια (το πρώτο από το δεύτερο) με τον ίδιο Σ.Δ.

 

Δεν υπάρχουν "τ.μ. οικοπέδου που απαιτούνται έως την αρτιότητα", από την στιγμή που το οικόπεδό σου είναι άρτιο κατά παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με οικόπεδο άρτιο κατά παρέκλιση. Οικόπεδο Ε=170,00 τμ και βάση αρτιότητας ελάχιστο Ε=200,00 με Σ.Δ. 2,2. Σε συννενόηση με την αρμόδια πολεοδομία βάση του νόμου 651/77 (για την περίπτωσή μου) είχα μείωση του Σ.Δ. κατά 10% δηλαδή το οικόπεδό μου είχε Σ.Δ. 1,98

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, προαφνώς δεν έχεις εξοικειωθεί με την έννοια του Σ.Δ.

 

επιτρεπόμενη δόμηση = ΣΔ*Εμβαδόν οικοπέδου

 

διάβασε και τον ορισμό από εδώ

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

 

Αρθρο 2 Ορισμοί

27. Συντελεστής δόμησης (σ.δ.) είναι ο αριθμός, ο οποίος, πολλαπλασιαζόμενος με την επιφάνεια του οικοπέδου, δίνει τη συνολική επιφάνεια όλων των ορόφων των κτιρίων που μπορούν να κατασκευαστούν στο οικόπεδο, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.