Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Υπάρχει τρόπος να χτίσω;


geoior

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου και εντός ζώνης συνολικού εμβαδού 11 στρεμμάτων.Τα 7 δώθηκαν το 1998 στον ένα γιο δίνοντας ακριβή θέση του δικού του μέρους μέσα στα 11 στρ .Τα 2 στην κόρη 2003, η οποία το έδωσε από 1 στα 2 παιδιά της εξαδιαιρέτου.Μένουν 2 στρέμματα τα οποία έδωσε από 1 στα 2 εγγόνια ο παππούς στη διαθήκη ,επίσης εξαδιαιρέτου.Να μην τα πολυλογώ.Εγώ έχω 1στρ. από τα 2 της μαμάς και 1στρ. από τη διαθήκη του παππού.Σύνολο 2.Με ποιό τρόπο μπορώ να χτίσω;Εάν μπορώ φυσικά.Ξέρω ξέρω σας μπέρδεψα. :P ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι πολύ απλή για ένα τέτοιο δύσκολο ερώτημα.

Πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν μηχανικό της περιοχής σας ο οποίος θα διαβάσει όλα τα σχετικά έγγραφα, θα δει όλα τα σχετικά σχέδια και θα σας πει τι μπορείτε να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου και εντός ζώνης συνολικού εμβαδού 11 στρεμμάτων.Τα 7 δώθηκαν το 1998 στον ένα γιο δίνοντας ακριβή θέση του δικού του μέρους μέσα στα 11 στρ .Τα 2 στην κόρη 2003, η οποία το έδωσε από 1 στα 2 παιδιά της εξαδιαιρέτου.Μένουν 2 στρέμματα τα οποία έδωσε από 1 στα 2 εγγόνια ο παππούς στη διαθήκη ,επίσης εξαδιαιρέτου.Να μην τα πολυλογώ.Εγώ έχω 1στρ. από τα 2 της μαμάς και 1στρ. από τη διαθήκη του παππού.Σύνολο 2.Με ποιό τρόπο μπορώ να χτίσω;Εάν μπορώ φυσικά.Ξέρω ξέρω σας μπέρδεψα. :P ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

Επειδή τα "στρέμματα" δεν κόβονται όσο εύκολα νομίζετε, όσο και αν το ήθελε ο παπούς, και επειδή όπως ειπώθηκε από το συνάδελφο, εμπλέκονται πάρα πολλοί παράγοντες, ασφαλώς η μόνη απάντηση είναι ότι πρέπει να απευθυνθείτε σε Μηχανικό. Και δεν είναι θέμα προάσπισης συμφερόντων συντεχνιακού χαρακτήρα, αλλά πραγματικά κάτι τετοιο δεν απαντάται με ασφάλεια ούτε καν από τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.