Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διασφάλιση των πνευματικών δικαιωμάτων των δημοσιεύσεων των χρηστών


acnt

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δύο οπτικές γωνίες, πιστεύω.

1. Αν ανακοινώσεις κάποια ιδέα σου δημόσια (όπως σε ένα φόρουμ), ΧΑΝΕΙΣ το όποιο πνευματικό δικαίωμα , εάν δεν φρόντισες νωρίτερα να το κατοχωρώσεις με τον τυπικό τρόπο.

2. Με την ανακοίνωση σε δημόσιο βήμα (όπως ένα φόρουμ), ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ το πνευματικό σου δικαίωμα, ακόμη και αν δεν φρόντισες να το κατοχυρώσεις με τον τυπικό τρόπο.

 

Νομίζω έχει να κάνει με το τι είδους είναι το νομικό μας σύστημα και η νομική μας παράδοση. Και νομίζω ότι στην Ελλάδα κλείνουμε προς το (1)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Πχ ο Γιάννης-Ίος δεν έχει πρόβλημα με την εφεύρεση του.

Από την άλλη μιλώ μόνο για τις δημοσιεύσεις μας σαν μέλη. Αυτές πως μπορούμε πρακτικά να τις κατοχυρώσουμε;

(αν και στο diaclaimer θεωρητικά λέει πως τα γραπτά μας, μας ανήκουν).

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το αρχικό ερώτημα αφορούσε ευρεσιτεχνίες.

Δεν καταλαβαίνω τι έννοια μπορεί να έχει το πνευματικό δικαίωμα πάνω σε μία δημοσίευση όπως αυτό το ίδιο το μήνυμα που γράφω αυτή την στιγμή. Είναι απλώς μία άποψη, μία κουβέντα, ένα σχόλιο, ή μπορεί μία παράθεση. Αντε να είναι η απάντηση σε μία ερώτηση, ή η λύση σε μία άσκηση. Δεν βλέπω να στέκει πνευματικό δικαίωμα πάνω σε κατι από αυτά. Νομίζω κάπου παλαιότερα το είχαμε ξανασυζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον costasv ότι δεν στέκει το πνευματικό δικαίωαμ πάνω σε μια δημοσίευση

η οποία ουσιαστικά αποτελεί γνώμη-συμβουλή

πνευματικό δικαίωμα έχει η μελέτη της οποίας η διακίνηση στο φορουμ απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites

'Αρα έχω το ελεύθερο να εκδόσω την "Βίβλο του Έλληνα μηχανικού" βασισμένη στη εδώ δημοσιεύσεις σας; Τα κέρδη mine ομως έστι; Εξηγούμαι!

 

Τέλος ξαναρωτώ:

Το νόμιμο, είναι και ηθικό;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε acnt αυτό που αναφέρεις το εχει κάνει ο συνάδελφος κ.Ρωμαλιάδης απο

το 1991 περίπου δλδ τα βιβλία του ειναι του στιλ (νομοθεσία - ερωτήσεις - απαντήσεις)

οταν δεν υπήρχαν καν forums μηχανικων και με μεγάλη επιτυχία,μόνο που τα βιβλία δεν καλύπτουν τα πάντα ,αλλωστε η νομοθεσία αλλάζει συχνά σε αντίθεση με το (ζώντανό)

forum οπου ανατρέχει ο κάθε συνάδελφος για ενημέρωση.

Βέβαια θα μπορούσε να πει κάποιος τι γίνεται με τα downloads αν τα χρησημοποιήσει

κάποιος σε ενα νέο forum ,πάλι πιστέυω δεν τίθεται θεμα πνευματικών δικαιωματων.

θα είναι ενα κακέκτυπο (νέο forum), στο χέρι μας είναι να βελτιωθεί ακόμη περισότερο

ποιοτικά (οχι χαβαλές,ειρώνεία,απαντήσεις με αναφόρα οσο το δυνατόν στη κείμενη νομοθεσία κ.λ.π) και πιστεύω οτι το michanikos.gr θα είναι απο τα καλύτερα.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.