Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμετοχή υπογείου στον αντισεισμικό


 
ctogias

Recommended Posts

Καλημέρα!

Είμαι νέος συνάδελφος και προσπαθώ να κάνω την πρώτη μου ουσιαστικά μελέτη.

Μεταξύ άλλων μου έχει προκύψει η απορία, που όσο κ αν έψαξα, απάντηση στον ΕΑΚ τουλάχιστον δε βρήκα.

Σε ένα υπόγειο, με περιμετρικά τοιχώματα, από τι ποσοστό ανοιγμάτων και άνω πρέπει να πάψουμε να θεωρούμε ακλόνητες τις στηρίξεις του διαφράγματος της οροφής του υπογείου?

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Θαλεια, αλλά να προσέξεις τα ανοίγματα να μήν είναι διατεταγμενα στη μια πλευρά της κάτοψης γιατί μπορεί να έχεις στρεπτική μετακίνηση του διαφράγματος.

Link to comment
Share on other sites

Δες μετατοπίσεις και ιδιομορφές. Αν είναι ουσιαστικά αμετάθετο το υπόγειο τότε δεν συμμετέχει

Link to comment
Share on other sites

Δες μετατοπίσεις και ιδιομορφές. Αν είναι ουσιαστικά αμετάθετο το υπόγειο τότε δεν συμμετέχει

 

Βέβαια για να το δεις αυτό πρέπει να έχεις περιλάβει στο μοντέλο και τα περιμετρικά τοιχώματα υπογείου, οπότε αν κανεις αναλυτικό μοντέλο (επιφανειακα πεπερασμένα) γιατί να μη το χρησιμοποιήσεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι τα έχουν τα έρμα τα πεπερασμένα? Κι εγώ που τα έχω στο STRAD τζάμπα τα πλήρωσα αφού 9 στις 10 απόπειρες ξεμένει το μηχάνημα από μνήμη σύμφωνα με το μνμ που βγάζει!!! Και μιλάμε για 4GB RAM!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως για τα πεπερασμένα και με το Next! :)

 

Όταν προσομοιώνω ένα κτίριο με υπόγειο τις θεωρώ το διάφραγμα της οροφής υπογείου αμετάθετο και δεν περιλαμβάνω στο μοντέλο το τοιχώματα, αλλά μόνο τα κατακόρυφα στοιχεία που συνεχίζουν στο ισόγειο. Εκτός βέβαια αν έχω πολλά ανοίγματα ή είναι τα περισσότερα είναι σε μία πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

προσοχη και στο ανοιγμα του γκαραζ αν εχεις.

 

εκει αν ειναι σημαντικο ποσοστο του ανοιγματος στην πλευρα,μην βαλεις στηριξεις.

(fespa)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.