Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική μελέτη Φέρουσας Τοιχοποιίας με το Pessos της 4Μ-VK


 

Recommended Posts

σε ότι αφορά τα λεγόμενα σου περί του σεισμού, και εγώ το σκέφτηκα έτσι..απλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει...

σχετικά με τοn έλεγχο του προγράμματος σε κτίρια προ eurocode τωρα...εκτιμώ οτι αφού ποτέ δεν υπήρχε κανονισμός ελληνικός για φέρουσα, είναι στην κρίση μου να εκτιμήσω τα αποτελέσματα που θα προκύψουν και να τα συγκρίνω με την υφιστάμενη κατάσταση...

αβεβαιότητες θα προκύψουν όπως έχει προαναφερθεί στο forum-αντοχή κονιάματος, οπτόπλινθου, καπμτική αντοχή τοιχοποιίας κτλ- γιαυτό χρειάζεται μεγάλη εμπειρία και προσοχή. οι παραδοχές μου είναι αρκετά συντηρητικές, σε λογικά πλαίσια...οπότε θεωρώ οτι δεν θα έχω κάνει τραγικά λάθη....είμαι και νέος βέβαια, οπότε κρατάω και μια πισινή...:)P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδή μου λες αντίστοιχα ότι ελέγχεις κτίριο από Ο/Σ του 60 με ΕΚΩΣ/ΕΑΚ και δεν βγαίνει.

 

έλεγχο τάσεων πρέπει να κάνεις και από και πέρα το προχωρας αν θες σε πλήρως ή μερικώς θλιβόμμενη διατομή την ιστορία, να δεις εκκεντρότητες και δεν συμμαζεύεται

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις στα υπόψιν σου ότι γενικώς ο ΕC είναι πολύ αυστηρός με τα κτίρια από φέρουσα τοιχοποιία και οι παραδοχές μας πολλές φορές είναι πολύ συντηρητικές.

Από την άλλη καλά κάνει με τις τόσες αβεβαιότητες οι οποίες έρχονται κατά την γνώμη μου πρώτες στην κατάταξη ξεπερνώντας ακόμα και αυτές που έχουμε για τις εδαφικές παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Με βασικά τις ποιότητες υλικών (πιστοποίηση) και την ελλειπή επίβλεψη... (εξού και οι διαφορετικοί συντελεστές ασφαλείας...)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που προσπαθώ να κατανοήσω βασικά είναι το εξής:οι τοίχοι αστοχούν σε κάμψη λόγω οριζόντιας σεισμικής δράσης-δεκτόν!

οι κάθετοι προς αυτούς τοιχοι όμως δεν παραλαμβάνουν μέρος της σεισμικής ενέργειας? γιατί αν αυτό συμαίνει και παρ'όλα αυτά αστοχούν ολοι οι τοίχοι προφανώς αυτό σημαίνει οτι υπάρχει ελλιπής διαμόρφωση του φορέα(διάταξη τοίχων)...κανω λάθος στον συλλογισμό μου?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που προσπαθώ να κατανοήσω βασικά είναι το εξής:οι τοίχοι αστοχούν σε κάμψη λόγω οριζόντιας σεισμικής δράσης-δεκτόν!

οι κάθετοι προς αυτούς τοιχοι όμως δεν παραλαμβάνουν μέρος της σεισμικής ενέργειας? γιατί αν αυτό συμαίνει και παρ'όλα αυτά αστοχούν ολοι οι τοίχοι προφανώς αυτό σημαίνει οτι υπάρχει ελλιπής διαμόρφωση του φορέα(διάταξη τοίχων)...κανω λάθος στον συλλογισμό μου?

 

Φυσικά και παραλαμβάνουν. Η θεώρηση που γίνεται (σύμφωνα και με τις θεωρίες του Τάσιου) είναι ότι για την κάμψη εκτός επιπέδου (υποβαλλόμενη σε σεισμική φόρτιση και με εγκάρσιους τοίχους ως στηρίξεις), το καμπτόμενο στοιχείο συμπεριφέρεται ως τριέρειστη πλάκα (δύο στηρίξεις στους τοίχους εκατέρωθεν και μια από κάτω, είτε από πλάκα, είτε από έδαφος). Επομένως, αφού λειτουργούν ως στηρίξεις, ε δεν θα παραλαμβάνουν και τις φορτίσεις ... ;

Link to comment
Share on other sites

αυτό που προσπαθώ να κατανοήσω βασικά είναι το εξής:οι τοίχοι αστοχούν σε κάμψη λόγω οριζόντιας σεισμικής δράσης-δεκτόν!

οι κάθετοι προς αυτούς τοιχοι όμως δεν παραλαμβάνουν μέρος της σεισμικής ενέργειας? γιατί αν αυτό συμαίνει και παρ'όλα αυτά αστοχούν ολοι οι τοίχοι προφανώς αυτό σημαίνει οτι υπάρχει ελλιπής διαμόρφωση του φορέα(διάταξη τοίχων)...κανω λάθος στον συλλογισμό μου?

 

Γινεται αυτό που λες αν το κτίριο έχει δάπεδα που μπορουν να θεωρηθούν ως διαφράγματα οπότε οι παράλληλοι στη σεισμική διέγερση τοιχοι τοίχοι παραλαμβάνουν σημαντικό μερος της τεμνουσας βασης, ανακουφίζοντας αυτους που είναι καθετοι. Αλλα αν δεν έχει...

 

Ο EC6 επιτρεπει να κανεις μια ανακατανομή των τασεων 25% και να λαβεις υπόψη τη πλαστική συμπεριφορα της τοιχοποιίας (θεωρεις οτι τοπικα η ταση υπερβαίνει τη ταση "διαρροης"). Αν το pessos το υποστηρίζει, βοηθα πολύ στη μειωση των τασεων σε δυσκολα σημεια (γωνίες ανοιγματων).

 

Απ΄οτι είδα ποιο πανω το pessos χρησιμοποιεί πεπερασμένα στοιχεια. Δοκίμασε να πυκνωσεις το κανναβο, εγω με το fedra (το οποιο χρησιμοποιει στοιχεία κελυφους) και με ενεργοποιημενη την ανακατανομη 25% είδα μειωση των τασεων αυξάνοντας το κάναβο από 8χ8 σε 14χ14.

Link to comment
Share on other sites

εγω με το fedra (το οποιο χρησιμοποιει στοιχεία κελυφους) και με ενεργοποιημενη την ανακατανομη 25% είδα μειωση των τασεων αυξάνοντας το κάναβο από 8χ8 σε 14χ14.

 

Συνάδελφε το FEDRA χρησιμοποιεί στοιχεία κελύφους ή επίπεδης έντασης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.