Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη πρόσθετων μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Έχεις δίκιο, δεν το σκεφτήκαμε νωρίτερα! Αυτή είναι μία τομή που σχεδιάσαμε, αν και δεν είμαστε σίγουροι για τις λεπτομέρειες, αλλά νομίζω ότι δίνει μία ιδέα για το πώς είναι το κτήριο με τα "παράσιτα". Συγγνώμη για την ανάλυση, αλλά δεν το ανέβαζε αλλιώς...

post-24935-131887229821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρεις τι... είναι ένας διάδρομος πλάτους 2,60m, καθαρό, που τον κλείνει τοίχος (μάλλον) 50cm, και πάνω σε αυτόν και από τις δύο πλευρές, θελουμε να κάνουμε ανάρτηση κατοικιών. Στην τομή, φαίνεται μια τέτοια προσπάθεια (ανάρτησης πάντα), με μεταλλικά Τ, και U, αλλα δεν ξέρω αν φαίνονται όλα αυτά, λόγω ανάλυσης της εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δείχνει! Το ίδιο είναι να υπάρχει άλλο δωμάτιο από πίσω ή να μην υπάρχει. Μπορεί η ταυτόχρονη υπάρξη και μπρος και πίσω να ελαφρύνει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες. Αν εννοείς ότι υπάρχουν όγκοι και από τις δύο πλευρές του διαδρόμου, νομίζω ότι ίσως να φαίνεται λίγο καλύτερα στην τομή. πάντως αυτό ισχύει, αλλά δεν είναι δωμάτια, είναι κατοικίες περίπου 30 - 50 τετραγωνικών.

Link to comment
Share on other sites

Να,ι τους όγκους εκατέρωθεν εννοεί ο mkalliou.

Σαν ιδέα είναι έξυπνη, έχω δει κάτι παρόμοιο σε φωτογραφίες από Ολλανδία.

Θα σου πω τι αρνητικά εντοπίζω.

Είναι ένα μακρόστενο κτίριο κάτι το οποίο το καθιστά εύκαμπτο στη μια του πλευρά.

Μάλιστα, σ' αυτήν την πλευρά έχεις και τα μεγάλα φορτία.Άρα υπάρχει κίνδυνος ανατροπής.

Λόγω των μεγάλων προβόλων θα έχεις πρόβλημα δημιουργίας πάκτωσης στα υποστυλώματα ή θα έχεις μεγάλες διατομές για τους αναρτήρες. Η κατάσταση επιβαρύνεται λόγω των φυτεμένων δωμάτων.

Οι μεγάλοι πρόβολοι θα έχουν προβλήματα ταλάντωσης, επομένως όχληση των ενοίκων.

Επίσης, σκέφτεσαι τα κομμάτια να είναι αποσπώμενα. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην κατασκευή λόγω συνεχών ανακατανομών των εντάσεων και αλλαγής του στατικού συστήματος.

Για να μη σε απογοητεύσω σου ξαναλέω ότι η ιδέα είναι έξυπνη και πρόκληση για το στατικό.

Link to comment
Share on other sites

Η ανατροπή μπορεί να εμποδιστεί εφόσον έχουμε κατοικίες που "καπακώνουν" τους διαδρόμους. Γενικά προσπαθούμε να έχουμε ίδιο αριθμό κατοικιών ώστε να ισομοιράζεται η καταπόνηση. Και επειδή έχουμε 4 υπόγεια, τα θεμέλια είναι σε μεγάλο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.