Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογικό σχέδιο σε συνένωση διαμερισμάτων


tsikos

Recommended Posts

Ναι γιατι θεωριται νεα εγκατασταση και η ΔΕΗ εκτος απο το σχεδιο εγκαταστασης ζηταει και τιμολογιο απο τον ηλεκτρολογο που εχει κανει την εγκατασταση....

 

Η ΔΕΗ δεν ζητά τιμολόγιο σε νέες εγκαταστάσεις. Ζητά όμως να είναι σφραγισμένα τα σχέδια και από από την εφορία.

Μπορεί κάποιος να κάνει την μελέτη - επίβλεψη (σχέδια , δήλωση) και άλλος την εγκατάσταση.Αυτός που βάζει την υπογραφή πιστοποιεί την εγκατάσταση και όχι αυτός που την φτιάχνει μιας και συνήθως είναι αλλοδαπός πολύξερος.

Τα τιμολόγια τα χρειάζεται η εφορία για να κλείσει το ''φάκελο'' και να σφραγίσει το σχέδιο της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντος σε καθε νεα εγκατασταση μου ζητανε τιμολογιο.Μελετη.επιβλεψη υπογραφη και εγκατασταση την κανω εγω ο ιδιος.Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι σε καθε νεα εγκατασταση μαζη με το σχεδιο εγκαταστασης ζητανε και τιμολογιο για να ερθει η ΔΕΗ να βαλει ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

hector... κάτσε γιατί το πάμε πάλι από την αρχή...

 

Η ΔΕΗ δεν έχει κανένα λόγω να ζητάει τιμολόγια!

 

Το μόνο που κοιτά είναι το αν είναι οκ τα φορολογικά σου, εξού και η σφραγίδα από την εφορία του ιδιοκτήτη, όπως προανέφερε και ο bill_best. Επομένως τα τιμολόγια πάνε εφορία...

 

Πολύ ενδιαφέρον όμως το ότι σου τα ζητάνε...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θέλει αναθεώρηση οικοδομικής αδείας σε πρώτη φάση.

Σε δεύτερη φάση, αν απαιτεί η οικοδομή ηλεκτρολογική μελέτη και αναθεώρηση της κατατεθειμένης Η/Μ, αλλιώς απλά ο τεχνίτης νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το ζηταει η ΔΕΗ η εφορια του ιδιοκτητη το τιμολογιο.Αυτο που ξερω ειναι οτι σε καθε νεα εγκατασταση μου ζητανε εκτος το σχεδιο της εγκαταστασης και τιμολογιο,και σε περιπτωση που η οικοδομη ειναι πριν το 1995 και περνει ρευμα για πρωτη φορα τοτε το τιμολογιο το ζητανε και σφραγισμενο απο την εφορια που ανικω εγω .Αυτο ειναι σιγουρο γιατι μου εχει τυχη κανα δυο φορες:)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Η ΔΕΗ για τις άδεις πριν τις 13.12.1994, ζητά ΥΔΕ θεωρημένη και από την εφορία του ηλεκτρολόγου.

 

Αυτός είναι ο μόνο έλεγχος "φορολογικός" που κάνει.

 

....erling υπάρχει περίπτωση σε αναθεώρηση για συνένωση διαμερισμάτων, να μην απαιτείται αναθεώρηση των Η/Μ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι xaxa, αν είναι κάτω από τα απαιτούμενα (όγκος και εμβαδόν) όλη η οικοδομή.

π.χ. 2οροφη οικοδομή με 4 διαμερίσματα των 50μ² σε κάθε όροφο. Ε=440m²>300m², V=1298m3<1300m3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κανονικά θέλει αναθεώρηση οικοδομικής αδείας

 

Για την αναθεώρηση θα πρέπει να συγκατατεθούν και οι λοιποί συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας;

Εναλλακτικά, μπορεί να ενταχθεί η τροποποίηση των διαμερισμάτων στον ν. 4014 περί αυθαιρέτων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.