Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοκρασία νερού


john_gringo

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω μια τετραώροφη οικία στην οποία υπάρχει εγκατάσταση θέρμανσης κεντρική όχι αυτόνομη.

Μέτρησα τη θερμοκρασία στην στα σώματα και στο λέβητα και μου φάνηκε μικρή.

Μπορώ να έχω τη γνώμη σας?

Η μέτρηση μετά από μια ώρα συνεχούς λειτουργίας ήταν:

3ος 45C στα σώματα στην εισαγωγή

1ος 49C

Λέβητας εξαγωγή 52C επιστροφή 44C

και μετά από δυο ώρες δεν άλλαξε τίποτα.

Ο λέβητας δουλεύει συνεχεία.

Δεν γνωρίζω θερμίδες μόνο καύσιμο πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι ρυθμισμένος χαμηλά (ή χαλασμένος), ο θερμοστάτης που ελέγχει τον λέβητα?

κάνε το εξής πείραμα..κλείσε τον κυκλοφορητή είτε με το να ανεβάσεις τον θερμοστάτη του πάνω απο πχ 60 βαθμούς κελσίου ή με άλλον τρόπο τελοσπάντων και περίμενε ενώ δουλευει ο λέβητας να δεις αν θα ανεβάσει πάνω απο την θερμοκρασία που θέλεις...αν ανεβάζει πές μας εδώ και το συζητάμε..αν δεν ανεβάσει αυξησε τον θερμοστάτη επαφής ή οτι άλλο έχει σε υψηλότερο σημείο..

 

έχει τους πορτοκαλί υδροστάτες επαφής μήπως?είναι παλιά η εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Προς gringo: Πώς μέτρησες την θερμοκρασία στα σώματα; Τι όργανο; Στο λέβητα πώς μέτρησες;

 

Εκτός από τις χαμηλές θερμοκρασίες, υπάρχει άλλο πρόβλημα; Δηλαδή ζεσταίνονται τα διαμερίσματα επαρκώς τον χειμώνα; (με τα πολλά κρύα εννοείται )

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι ρυθμισμένος χαμηλά (ή χαλασμένος), ο θερμοστάτης που ελέγχει τον λέβητα?

έχει τους πορτοκαλί υδροστάτες επαφής μήπως?είναι παλιά η εγκατάσταση?

Ο θερμοστάτης είναι ΟΚ.

Οχι.

Ναι είναι παλιά η εγκατάσταση.Αν θυμάμε καλά θερμις λέβητας του '70.

 

Προς gringo: Πώς μέτρησες την θερμοκρασία στα σώματα; Τι όργανο; Στο λέβητα πώς μέτρησες;

 

Εκτός από τις χαμηλές θερμοκρασίες, υπάρχει άλλο πρόβλημα; Δηλαδή ζεσταίνονται τα διαμερίσματα επαρκώς τον χειμώνα; (με τα πολλά κρύα εννοείται )

Χθες 21:40

Παντού μέτρησα με ένα απλό θερμόμετρο ηλεκτρονικό.κόλλησα με ταινία τον αισθητήρα του στα σώματα πάνω στο σωλήνα εισόδου.Το ίδιο και στο λέβητα πάνω στους σωλήνες όσο πιο κοντά.Αφηνα πάντα να σταθεροποιηθεί η ένδηξη.

Οχι τα διαμερίσμα δεν ζαιστένονται επαρκος ιδιέτερα ο 3ος.

Ο λέβητας δεν σταματάει να λητουργεί απο το θερμοστάτη γιατί είναι ρυθμησμένος στους 80C.Δουλέυει όση ώρα του βάλεις στο χρονοδιακόπτη.

Δηλαδη αν το βάλω 3 ώρες δεν παιθένουμαι και απο τη ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Με τις μετρήσεις που πήρες, μπορούμε να πούμε ότι η θερμοκρασία του νερού θα είναι μερικούς βαθμούς (περίπου 5) παραπάνω.

 

 

Δύο-τρία πράγματα μπορώ να σκεφτώ:

Είτε δεν γίνεται καλή εναλλαγή θερμότητας στον λέβητα και σε αυτή την περίπτωση η θερμοκρασία των καυσαερίων θα είναι πολύ υψηλή (πάνω από 280 deg C),

είτε δεν γίνεται καλή καύση,

είτε δεν καίγεται αρκετό πετρέλαιο (μικρό μπεκ καυστήρα).

 

Πάντα έτσι δούλευε ο λέβητας; Χωρίς να φθάνει στην θερμοκρασία των 80 deg C; Από πότε συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

σαν συμπλήρωμα των όσων έχουν αναφέρει οι συνάδελφοι θα έλεγα το εξής :

Ο λέβητας μικρός σε απόδοση σε σχέση με την απαίτηση των σωμάτων

τώρα θα μου πεις πως τόσα χρόνια ζέσταινε.

Είτε του πέφτει μικρός ο καυστήρας, (|CostasV| το μπεκ του καυστήρα είναι μικρό, ή η καύση του καυσίμου δεν είναι σωστή), ή έχουν προσθέσει σώματα στην εγκατάσταση (ίσως και μεγαλύτερα) και έχει αυξηθεί ο όγκος του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Σέρβις ναι έγινε.

Για να πω την αμαρτία μου μετά το 72 που κτίστηκε το σπίτι βάλαμε αλλά τρία σώματα μετά από ανακαινίσεις βαλε βγάλε.

Το θέμα είναι ότι πάντοτε έτσι δούλευε από ότι λέει και ο πατέρας μου.

Πως μπορώ να μάθω τις θερμίδες του λέβητα?

Πως μπορώ να υπολογίσω τις θερμίδες των σωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις μια χύτρα με νερό και δεν ζεσταίνεται το νερό πάνω από του 60 βαθμούς, φταίει μάλλον η φωτιά που δεν ζεσταίνει την χύτρα, όχι η ίδια η χύτρα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα εισαγωγή και επιστροφή μου φαίνονται πολύ μικρές οι τιμές!!!

πόση θερμοκρασία φεύγει απο τον λέβητα το νερό?Συντήρηση έγινε λές αλλά ΠΩΣ τον άφησε ο καυστηραντζής με τόση χαμηλή θερμοκρασία εξόδου καυσαερίων!στην καμινάδα τί γίνεται?υγροποιήσεις?

ρώτα τον συντηρητή τί μπέκ σου έχει και πόσες θερμίδες είναι ο λέβητάς σας!

 

επιπλέον πώς είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί το όργανο ελέγχου θερμοκρασίας στον λέβητα?ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.