Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσθετος οπλισμός


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

acnt γιατί σου φαίνονται λίγα τα 2Φ12 στην άνω παρειά της δοκού? Τα βάζω συνέχεια, στο εργοτάξιο δεν έχω παρατηρήσει τίποτα παράξενο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το ρωτάω μήπως μου διαφεύγει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά αλλά δεν έχω δεί ποτέ μελέτη με 2Φ12 άνω.... Ισως να'ναι η ζώνη ΙΙ που μελετούμε εμείς εδω... Απλά η παρουσία των 2Φ12 μου φαίνεται...κατασκεταστική...

Link to comment
Share on other sites

Τα 2Φ12 (το montaz που λέγαμε) για συνήθη ανοίγματα συνήθως επαρκεί (με δοκό 25/60),αφού ουσιαστικά αποτελεί θλιβόμενο οπλισμό στο μέσο της δοκού άνω -στίς στηρίξεις φυσικά άνω, πάντα θέλει πρόσθετα εφελκυόμενα - Τώρα για ανοίγματα π.χ >5-6μ. με φορτία μεγάλων προβόλων,κ.τλ συνήθως βγαίνει αναγκη και για μεγαλύτερο θλιβόμενο -πάντως τα 2Φ12 άνω-μέσο, είναι κάτι το σύνηθες για <<συνήθης>> καταστάσεις (π.χ μαιζονέτες , 3-4 όροφη κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

Επιεδη δεν εχω δουλεψει με Fespa αναλυτικα,υπαρχει καποιος λογος διατμησης,που αν υπερβει καποιο νουμερο τοτε αυτοματα τοποθετειται δισδιαγωνιος?Γνωριζω οτι οταν δεν επαρκουν οι συνδετηρες της δοκου,εστω Φ10/10, τοτε προχωρουμε στη χρηση δισδιαγωνιου.

 

Ρωταω επειδη αν καταφερω με αυξομειωσεις της διατομης να ''πιασω'' τον επιθυμητο λογο,μηπως αποφυγω τον δισδιαγωνιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.